auber pid για gaggia classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μαρ 16, 2015 4:45 pm

Με αυτή την έννοια δεν έχουν κανένα αντιπροσωπο τοπική διανομή έχουν:

"However, it has distributors for some of the specific products in Canada, Australia, Germany, Austria, Netherlands, France and so on. Some of the products may carry private brand names."

http://www.auberins.com/index.php?main_page=page&id=16

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μαρ 16, 2015 4:56 pm

Ε αυτό λέω και εγώ, να ρωτήσει διότι μπορεί να μπορούν να του βάλουν και το SESTOS πχ, αν τους το πάει. Εσύ είπες ότι το θεωρείς απίθανο επειδή είναι αντιπρόσωποι της Auber και σου λέω πως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, απλά εμπορεύονται κάποια προϊόντα τους.

Εξάλλου μια ερώτηση δεν κοστίζει κάτι, και θα μας λυθεί και η απορία.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Απρ 08, 2015 1:39 am

Καλή σας μέρα κύριοι.

Ήρθε με αρκετή καθυστέρηση τελικά, το δεματάκι απο αμέρικα.
Όμορφη και απλή συσκευασία, συμμαζεμένη, με τα πάντα όλα μέσα, ακόμα και τα καλώδια ημιαπογυμνωμένα ωστε να τα απογυμνώνεις με το χέρι, τα φισάκια έτοιμα κουμπωμένα, κάτι όμορφα μικρά πράσινα λεγκρανάκια για το συμμάζεμα στο τέλος, και πολύ δυνατή ταινία διπλής όψης για να κολλήσεις το κουτί στη μηχανή.

Το μόνο αρνητικό, είναι οτι δεν υπάρχει εγχειρίδιο γραπτό, αλλα 6 .pdf αρχεία που μου ήρθαν κατα την παραγγελιά.

Αν και το πακέτο που πήρα, ήταν συγκεκριμένα "kit για gaggia classic" το εγχειρίδιο είχε για κάθε βήμα, ταυτόχρονες οδηγίες για τρεις μηχανές, και φωτογραφίες και απ τις τρεις μηχανές, πράγμα που κάπως σε μπέρδευε και ήταν κουραστικό.

Ενώ θα μπορούσαν απλά να το σπάσουν σε 3 pdf να τελειώνει η υπόθεση. προχειροδουλειά.

Ειδικα εφόσον έπρεπε να τρέχεις για κάθε βήμα απ τη κουζίνα στο δωμάτιο και να προσπαθείς να θυμηθείς αν αυτό που βλέπεις στη μηχανή, μοιάζει με την φωτό που είδες πριν λίγο στο pc. Εδώ ένα τάμπλετ ή λαπτοπ θα βοηθούσε.

Αν και πιάνει το χέρι μου, καπου με μπέρδεψε λίγο το γεγονός οτι άλλα χρώματα καλωδίων έλεγε το manual και άλλα έβλεπα στη μηχανή, (οκ δεν φταίει η auber για αυτό) και με το συνεχές πήγαινε έλα απ το pc στη κουζίνα, για επιβεβαίωση, πρέπει να έκαψα κάμποσες θερμίδες.

Η διαδικασία χωρίς να το καταλάβω, πήρε καμμια ωρίτσα. χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, θέλει λίγο καθαρό μυαλό (εγώ το έκανα 2 το βράδυ) και προσοχή σε ό,τι βλέπεις και διαβάζεις μιας και οι φωτογραφίες έχουν τόσο πολύ zoom και crop που δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις και ποιο είναι το εμπρός της μηχανής και ποιο το πίσω. Ένα μάτσο καλώδια ήταν η κάθε φωτό.

Πέρα απο αυτό, η διαδικασία γίνεται εύκολα και απο κάποιον που δεν πιάνει το χέρι του. με μοναδική προυπόθεση οτι υπάρχει στο σπίτι ένα σταυροκατσάβιδο. τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. ούτε καν κοφτάκι











Απο εκει και περα, το να έχει PID η μηχανή είναι τελικα πολύ χρήσιμο. Αφου βλέπεις πότε ζεσταίνεται η μηχανή (η μικρή ταλάντωση που έχει στην αρχή κάποτε σταθεροποιείτε), είναι όμορφο στο μάτι, ξεχνάς μαντεψιές και temperature surfing, και απο καφέ σε καφέ, το πλύσιμο του πορταφίλτερ/καθαρισμα group και cooling flush είναι διαδικασίες που δεν σε προβληματίζουν πια, αφού βλέπεις πως η μηχανή είναι έτοιμη ξανα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Ενω πριν μάντευες σε ποιο σημείο της ταλάντωσης βρίσκεσαι.


Υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης preinfusion, δηλαδή χρόνο πρώτου ψεκασμού νερού, χρόνο που διαρκεί η παύση, και χρόνο υπόλοιπης εκχείλισης.
Στην παρασκευή του καφέ, κάθε ένας απο αυτούς τους τρεις χρόνους, φαίνονται στην οθόνη με αντίστροφη μέτρηση.

Αν δεν θέλεις preinfusion μπορείς να κάνεις καφεδάκι όπως πριν. με το κανονικό κουμπάκι της μηχανής.

Υπάρχει ένα υπομενού στο οποίο ρυθμίζεις τις παραμέτρους P,I και D
και για να μπεις σε καθε μενού πρέπει πρώτα να πατήσεις έναν υποτυπώδες κωδικό, για να μην κάνεις κάτι καταλάθος. (ή για να μη σου αλλάξει η γυναίκα σου καμμια ρύθμιση :D )

και τέλος η επιθυμητή θερμοκρασία αλλάζει πολύ εύκολα, χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε κάποιο μενού, απλά πατώντας τα βελάκια πάνω κάτω.


Η έκδοση που πήρα εγώ ελέγχει και τον ατμό. το οποίο φτάνει την μηχανή στα όριά της. Το φοβάμαι λίγο να πω την αλήθεια, μη μου στεγνώσει κανα boiler. έφτιαξα ένα κανατάκι αφρόγαλο, ο ατμός ήταν αισθητά πιο άγριος, αλλα όταν τέλειωσα την διαδικασία, άκουσα έναν ήχο σαν να βράζει κάτι μέσα. πάτησα αμέσως το brew για να ξαναγεμίσω το boiler μέχρι πάνω και οι ήχοι που άκουγα δεν μου άρεσαν.

Φυσικά η μηχανή έχει ασφάλεια μια χρήσης, και οι αντιστάσεις δεν είναι μέσα στο boiler. αλλα ακόμα και έτσι, υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης της θερμοκρασίας του ατμού.

τα κουμπάκια είναι άψογα. έχουν τον τέλειο ήχο και άισθηση όταν τα πατάς. δίνοντας την αίσθηση οτι είναι κάτι πολύ ποιοτικό και στιβαρό. και η οθόνη είναι γρήγορη στις ενδείξεις και φωτεινή
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 08, 2015 12:42 pm

Τις ρυθμισεις που εχει περασμένες μέσα στις δινουν αν θελεις να τις ξαναπεράσεις μονος.σου ;
Έχει offset ρύθμιση για τη θερμοκρασία του νερού στο group ?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Απρ 08, 2015 1:34 pm

δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις reset σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλα σου δίνει όλες τις τιμές για να τις επαναφέρεις μόνος σου.

offset αν κατάλαβα καλά είναι το P
δηλαδή το εύρος της ταλάντωσης για να κάνει recover η μηχανή?
When life throws you curves, aim for the apex

PavlosK

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Απρ 09, 2015 12:44 am

Το offset είναι η διαφορά θερμοκρασίας του μποιλερ από το γκρουπ. Ο αισθητηρας είναι επάνω στο μποιλερ. Το νερό που τρέχει στο πακ βγαίνει από την σιτα του γκρουπ. Η τελευταία είναι η αληθινή θερμοκρασία που έρχεται σε επαφή με το πακ. Στις classic έχω δει στο youtube ότι είναι 8 βαθμοί. Έννοειται ότι μπορεί τα βίντεο να είναι αναξιοπιστα και η διαφορά να είναι μεγαλύτερη η μικρότερη. Το P δεν έχει σχέση με το.offset

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Απρ 09, 2015 1:34 am

προεγκατεστημένο έρχεται με ρύθμιση 102. υποθέτω δεν το βάλανε στην τύχη. θα το μετρήσω το πρωί με θερμομετράκι, αφού ζεσταθεί κανα 20λεπτο η μηχανή
When life throws you curves, aim for the apex

PavlosK

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Απρ 09, 2015 1:20 pm

Δεν ειναι τοσο ευκολο να το μετρησεις. Ότι μετρηση και να προσπαθήσεις να κανεις με όποιο τροπο, θε πρεπει υποχρεωτικά να έχεις ψηφιακό θερμόμετρο που εχει πιο γρηγορη αποκριση. Σε άλλο νημα γραφεις ότι πήγες με το αναλογικό θερμομετρο του αφρογαλακτος να παρεις μετρηση. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! Μόνο με ψηφιακό και μάλιστα με αισθητήρα RTD και όχι αισθητήρα τύπου K.
Μέχρι να ανταποκριθεί η βελόνα του αναλογικού θα έχει κρυώσει το νερό του μπόιλερ. Πρακτικά χωρίς scase μετρητικό ή έστω κάποια ιδιοκατασκευη απο αυτες που μπορεις να βρεις στο ιντερνετ δεν μπορεις να έχεις σωστη μετρηση.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Απρ 09, 2015 3:52 pm

Το CD δεν στο έστειλαν μαζί; Αν στο είχαν στείλει θα είχες διαβάσει αυτό:
http://www.afonic.org/espresso/TempPerf ... Gaggia.pdf

PavlosK

Re: auber pid για gaggia classic

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Απρ 09, 2015 4:54 pm

Μπράβο Ιωσήφ! Εκπληκτικό ο σύνδεσμος που έδωσες. Θα βοηθήσει πάρα πολύ τους κατόχους των Gaggia Classic - Baby - Baby Class να κατανοήσουν πως δουλεύει η μηχανή τους.

Απάντηση