LaMarzocco parts on Silvia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 01, 2015 5:10 pm

Ψάχνοντας μετρήσεις σχετικά με pf έπεσα σε μια παλιά αναφορά για χρήση pf και καλαθάκια από LaMarzocco σε Rancilio Silvia.
To κόστος άγνωστο αλλά η κορυφαία ποιότητα LaMarzocco δεδομένη.

Part Numbers:
http://coffeegeek.com/forums/espresso/0 ... 434&Page=2

Fotos
http://coffeegeek.com/forums/espresso/0 ... 434&Page=3

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Φεβ 01, 2015 6:13 pm

Αυτό πάντως το πορταφιλτερ Γιώργο που βλεπω στην φωτογραφία, δεν ειναι γνησιο της La marzocco αλλά αντίγραφο.
Kατα την γνώμη μου το μεγαλο πλεονεκτημα που εχει το πορταφιλτερ της la Marzocco (αλλά και το αντιγραφο la Marzocco style) ειναι ότι ειναι βαθύτερο και ετσι χωρουν ολα τα καλαθακια ακόμα και τα τριπλά, και με την κλιση της λαβης που έχει μπορεις να το στηριζεις πανω στον πάγκο (με τον διπλό εκροέα) και μενει παραλληλο οποτε διευκολύνει το πατημα με το ταμπερ (αν και το τελευταίο δεν το θεωρώ κάποιο σοβαρο πλεονεκτημα διότι ολα ειναι θεμα συνηθειας)
Εγω στην μηχανή μου έχω La Μarzocco portafilter
Χρειαστηκε αρκετη προσεκτικη δουλεια εφαρμογης με λιμα στα δοντια του μπαγιονετ γιατι είναι χονδρύτερα περιπου 2-3 χιλιοστα.
Μ αρεσει επίσης ο αυθεντικός διπλός εκροέας του, που μπορει να ριξει και τις δυο ροες σε ένα φλυτζανακι του εσπρεσσο ενω όλοι οι αλλοι ανοικτου τύπου εκροεις είναι πιο φαρδείς.
Ετσι μπορώ να έχω μονιμα προθερμασμενο το πορταφίλτερ και να φτιαξω πχ δυο καππουτσινο και μετα εναν μονο εσπρεσσο σε μικρο φλυτζανάκι, αλλαζοντας μονο το καλαθακι.

Ομως πλεον το καινουριο της πορταφιλτερ ειναι από ανοξειδωτο ατσάλι και δεν γνωριζω ποσο εύκολο ειναι να φας με ακριβεια και με ευκολία τα δοντια.
Εχει πάντως ενα εξαιρετικης ιδέας (ειδικά για εμας που εχουμε μηχανή με ένα γκρούπ αρα δεν μπορουμε να έχουμε δυο προθερμασμενα πορταφιλτερς με διαφορετικους εκροείς) συστημα γρηγορης εναλλαγής των εκροέων με μπαγιονετ και Ο-ring (αν και το βρισκω αχρηστο αφου με τον παλιο στενο διπλό κάνεις όλες τις δουλειές άνετα)
Τον μονό σε μηχανη μονου γκρουπ τον θεωρώ λάθος διότι παρ ότι μπορεις να φτιαξεις πχ εναν διπλό, αν αμεσως μετα χρειαστει να κανεις πχ δυο καππουτσινο, πώς θα χωρισεις τον καφέ σε δύο μερη;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 01, 2015 6:40 pm

Κάτι λέει για.ascaso style pf βέβαια αυτά τα ποστ είναι αρκετά παλιά και δεν ξέρω αν ισχύουν τα part number που αναφέρει.Μπορεί να μας διαβάζει τεχνικός που να τα εχει δοκιμασει και να τα ξερει.
Το να φας τα αυτάκια του pf δεν μου αρέσει εδω ομως λεει οτι ταιριαζει χωρίς καμιά μετατροπή στο group της Silvia πράγμα που μου έκανε εντύπωση.
Τα καλαθάκια της LaMarzocco τα έχω δεί σε μια.strada που έχει ενα καφέ εδώ στη περιοχή και πραγματικά θυμίζουν αυτά τα ακριβά presision baskets που κυκλοφορούν.
Σκεφτόμουν μήπως κάνουν και για gaggia αν το κόστος τους.δεν είναι μεγάλο.
Τα έχεις.δοκιμασει και αυτά ;

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Φεβ 01, 2015 7:32 pm

Εχω την εντυπωση οτι τα καλαθακια ειναι VST
Θα σου συνιστουσα ανεπιφύλακτα τα IMS (τα χρησιμοποιώ ήδη πάνω από εξάμηνο) H διαφορα που πήρα στην γευση με αυτα ήταν κατα την γνωμη μου πολύ μεγαλη!
Πολύ πιο διακριτά ξεκάθαρα αρωματα από τα Synesso καλαθακια που χρησιμοποιούσα πριν!
Δεν εγραψα τιποτα στο θεμα γιατι με φρεναρε η επιφυλαξη καποιου φιλου, αν αυτη η διαφορα θα υπήρχε και σε χαμηλοτερων δυνατοτητων μηχανες κατι που δεν το γνωρίζω και δεν γουσταρω ειδικα αυτες τις δυσκολες στιγμες για τον κόσμο να τον βάλω σε έξοδα.
Αλλα νομιζω θα έπρεπε (ειδικα αν κάποιος τα έχει δοκιμασει σε Gaggia και ειδε την ίδια διαφορα με μένα) να τα γραψουμε στο θεμα με τα καλαθακια

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 01, 2015 8:13 pm

Και εγώ για ims έχω δεί να λένε πως κάνουν την διαφορά.
Αν είναι vst θα είναι μάλλον πανάκριβα αν και δεν το νομιζω.
Απο την μεριά μου βρήκα μικρή διαφορά υπερ του καλαθιού της Wega σε σχέση με το διπλό καλαθάκι της Gaggia.
Οχι τρομερά πράγματα αλλά σε λεπτομέρειες.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Edesso » Κυρ Φεβ 01, 2015 9:05 pm

Y.V έγραψε:Εχω την εντυπωση οτι τα καλαθακια ειναι VST
Θα σου συνιστουσα ανεπιφύλακτα τα IMS (τα χρησιμοποιώ ήδη πάνω από εξάμηνο) H διαφορα που πήρα στην γευση με αυτα ήταν κατα την γνωμη μου πολύ μεγαλη!
Πολύ πιο διακριτά ξεκάθαρα αρωματα από τα Synesso καλαθακια που χρησιμοποιούσα πριν!
Δεν εγραψα τιποτα στο θεμα γιατι με φρεναρε η επιφυλαξη καποιου φιλου, αν αυτη η διαφορα θα υπήρχε και σε χαμηλοτερων δυνατοτητων μηχανες κατι που δεν το γνωρίζω και δεν γουσταρω ειδικα αυτες τις δυσκολες στιγμες για τον κόσμο να τον βάλω σε έξοδα.
Αλλα νομιζω θα έπρεπε (ειδικα αν κάποιος τα έχει δοκιμασει σε Gaggia και ειδε την ίδια διαφορα με μένα) να τα γραψουμε στο θεμα με τα καλαθακια
Δαγκωτο IMS!!!! δηλωνω :inlove: πλησιαζει και του Αγιου Βαλεντινου. :a080:
Οπως ακριβως τα λες Γιαννη, πολυ πιο διακριτες γευσεις και αρωματα.
Για μενα επειδη δουλεψα και το VST για λιγο χρονικο διαστημα, το IMS πολυ καλυτερο :shock:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Φεβ 01, 2015 9:16 pm

:a013: Aύριο ανοίγουμε καλαθακιοθέμα! :lol:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 01, 2015 9:27 pm

Τα καλαθάκια της LaMarzocco είναι vst τελικά :a013:
:rtfm:
Strada baskets are the same as VST baskets, but cheaper. 

Νόμιζα ότι αντιπρόσωπος ήταν ο barista αλλά είναι η kafea:
http://www.kafea.gr/displayITM1.asp?ITMID=12&LANG=GR

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Φεβ 14, 2015 12:44 am

Ο.Λουμίδης έφερε το μονό καλαθάκι της La Marzocco δεν ξέρω αν είναι της vst αλλά σίγουρα είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν.

http://www.antonisloumidis.gr/eshop/pro ... &item=5194

Μοιάζει πάντως πολύ με αυτό:

https://vimeo.com/41434245

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: LaMarzocco parts on Silvia

Δημοσίευση από geopapa » Τετ Μάιος 27, 2015 6:24 pm

Μετα απο επικοινωνία που είχα με Λουμίδη μου έστειλε φωτό αυτού που αναφέρεται στο site ως single la marzocco (την οποία επισυνάπτω) και δεν είναι τελικά ακριβώς αυτό που συζητάμε.

Εγώ το πήρα απο δω: http://www.ebay.com/itm/La-Marzocco-Sin ... 19f8ab5a44 αλλα απ όσο γνωρίζω είναι διαθέσιμο και απο kafea
Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες, δεν χρειάστηκε καν να αλλάξω άλεση (με λίγο περισσότερο πάτημα) απλά θελει προσοχή στην κατανομή-πατημα να πέσει όλος ο καφές στον μέσα κύλινδρο. Επίσης κανονικά χρειάζεται ταμπερ 41mm, εγώ έκανα δουλειά με το πλαστικό που έρχεται μαζί με την μηχανή
Το φλυτζάνι που πήρα ήταν σχεδόν εφάμιλλο του διπλού και οπτικά η εκχύλιση μου βγήκε καλύτερη... Αυτά.
Συνημμένα
20150513_105733.jpg

Απάντηση