Led φωτισμός σε Lelit

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
PavlosK

Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από PavlosK » Τρί Ιαν 27, 2015 11:36 pm

Επειδή πάω σε ένα καφέ που έχει μία μηχανή ELEKTRA φωτομοντέλο με φωτισμό led, ζήλεψα και είπα να κάνω μία μετατροπούλα για κρυφό φωτισμό στη Lelit μου. Είχα δει και αναρτήσεις από άλλα μέλη που το έκαναν σε Rancilio και "ζήλευα".
Χρειάστηκα μία ledοταινία αδιάβροχη από το Jumbo με ενσωματωμένο μετασχηματιστή, ένα τροχό κοπής και ένα δίσκο κοπής για ανοξείδωτα, μία λίμα, 2 κατσαβίδια philips για να λυθεί και να δεθεί η μηχανή, ένα λαμαρινοψάλιδο για να κόψω ένα πολύ μικρό κομματάκι λαμαρίνας εσωτερικά στη μηχανή, ένα δράπανο, ένα τρυπάνι 12mm, έναν διακόπτη και γνώσεις ηλεκτρολογικών συνδέσεων. Συνολικό κόστος 11 ευρώ για τα υλικά. Τα εργαλεία τα είχα...
Η ταινία ήταν τρίμετρη και κόπηκε στο ένα μέτρο. Η συγκεκριμένη φθηνή λεντοταινία κόβεται μόνο ανά μέτρο και αν την κόψετε κάπου αλλού δεν θα ανάβει . Προσοχή λοιπό!. Την επέλεξα διότι είναι αδιάβροχη και όταν ξεπλένω το γκρουπ με βουρτσάκι πετάγονται νερά, γιατί είναι φθηνή στα 9 ευρώ με μετασχηματιστή, και γιατί έχει πάρα πολύ μικρό κόμπακτ διαστάσεων μετασχηματιστή των οποίο ήθελα να τον τοποθετήσω μέσα στη μηχανή και όχι στο πάγκο.

Ήθελα η μετατροπή να γίνει σαν εργοστασιακή και όχι απλά σαν τσόντα. Σαν να κατασκευαζόταν έτσι η μηχανή από τη Lelit.
Οπότε δεν ήθελα να υπάρχουν δύο καλώδια τροφοδοσίας, ένα για τη μηχανή και ένα για το μετασχηματιστή των led.
Η μηχανή ανοίχθηκε αφαιρέθηκε ο μύλος, αφαιρέθηκε η βάση της μηχανής, που συγκρατεί τα συρτάρια, η ταινία συγκρατήθηκε με τα ειδικά πλαστικά στερεωτικά που είχε μέσα η συσκευασία της ταινίας, τα οποία βιδώθηκαν σε κρυφό σημείο, και τέλος ο μετασχηματιστής τοποθετήθηκε εσωτερικά του σασί της μηχανής.
Τα καλώδια της πετσοκομμένης ledoταινίας τροφοδοτήθηκαν εσωτερικά από το μανίσιο καλώδιο. Έκοψα και το σασί (ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΧΕΡΙ) και άνοιξα μια τετράγωνη οπή, για να τοποθετήσω έναν διακόπτη ίδιο με τον εργοστασικό σε design, μόνο που αυτός ανάβει τον κρυφό φωτισμό της μηχανής, ανεξάρτητα από το αν η μηχανή είναι αναμμένη η όχι.
Οπότε με τους δύο ανεξάρτητους διακόπτες, τον μανίσιο και τον έξτρα που τοποθέτησα, έχουμε όλα τα πιθανά σενάρια:

1)Ανοιχτή μηχανή - σβηστά λεντ για τη μέρα.
2)Ανοιχτη μηχανή - ανοιχτά λεντ για τη νύχτα
3)Σβηστή μηχανή - ανοιχτά λεντ για τη νύχτα σαν ντεκόρ όπως το μπαρ που συχνάζω που έχει την ELEKTRA (Ax Ηλέκτρα με έχεις τρελάνει...)
4)Σβηστή μηχανή - σβηστά λεντ για οικονομία λόγω Τρόϊκας.

Δείτε και τις φωτογραφίες :
Συνημμένα
IMG_0053.JPG
Η πίσω όψη της Lelit - Διακρίνεται δεύτερος διακόπτης δίπλα στον εργοστασιακό
IMG_0054.JPG
Η Lelit στο απόλυτο σκοτάδι - Φωτογράφιση με τρίποδο

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από Arcadas » Τετ Ιαν 28, 2015 11:24 am

Μπραβο! Πολυ καλη δουλεια και νοικοκυρεμενη!

PavlosK

Re: Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από PavlosK » Τετ Ιαν 28, 2015 5:23 pm

:oneup: Thanks man!

nbackal
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2012 9:52 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic Oro
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2012
Μύλος:: Mahlkönig vario
Οι καφέδες μου:: Segafredo ES, Danesi Doppio και άλλοι.

Re: Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από nbackal » Πέμ Ιαν 29, 2015 8:45 pm

Πολύ καλό. Ατμοσφαιρικά επρεσσάκια απο δώ και πέρα.

Με το καλό αδερφέ.

PavlosK

Re: Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Ιαν 29, 2015 11:15 pm

"Ατμοσφαιρικά εσπρεσσάκια" :a080: Με έκανες και γέλασα. Να είσαι πάντα καλά!

Harper
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2014 5:53 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: La Scala Eroica A1
2η Μηχανή:: Lelit PL042TEMD
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Gaggia MM
Οι καφέδες μου:: Taf Pianeta

Re: Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από Harper » Κυρ Φεβ 01, 2015 11:55 pm

Δεν το χα δει αυτο ρε τρελε...Να την φερω να το φτιάξεις και στην δική μου;Χάχα χάχα

PavlosK

Re: Led φωτισμός σε Lelit

Δημοσίευση από PavlosK » Δευ Φεβ 02, 2015 9:53 pm

Γιώργο αγόρασε μία ταινία Led από το Jumbo , αγόρασε και τον διακόπτη της αρεσκείας σου, στείλε μου τη μηχανή με το Κτελ και θα στην στείλω πίσω έτσι για "ατμοσφαιρικά καφεδάκια". Χρέωση 0 ευρώ εννοείται. Αν θέλει ας μου τη στείλει και η Mέλπω!

Απάντηση