Πως να ρυθμίσετε την OPV της Lelit (και όχι μόνο) στα 9 BAR

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Marvellous_Cain

Re: Πως να ρυθμίσετε την OPV της Lelit (και όχι μόνο) στα 9

Δημοσίευση από Marvellous_Cain » Σάβ Δεκ 27, 2014 12:10 am

Σε Rancilio Silvia που δεν έχει ένδειξη πως μπορούμε να ρυθμίσουμε?

PavlosK

Re: Πως να ρυθμίσετε την OPV της Lelit (και όχι μόνο) στα 9

Δημοσίευση από PavlosK » Σάβ Δεκ 27, 2014 12:34 am

afonic έγραψε:Έτσι και αλλιώς στην μηχανή σου δεν γίνεται να συνδεθεί OPV μετά το boiler, αφού group και boiler είναι μονοκόμματα. Η OPV δουλεύει συνεχώς, δεν "ανοίγει" για 2-3 secs, πετάει συνεχώς νερό πίσω στο tank για να κρατήσει την πίεση στα 9 bar, αν βάλεις το σωληνάκι της να αδείαζει σε ένα ποτήρι θα το δεις.
Πάντως το να δείχνει το PID 84 βαθμούς στο μέταλλο, είναι τεράστια διαφορά, μεγαλύτερη και από Gaggia, άρα δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγάλη πτώση θερμοκρασίας, αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο καλά είναι ρυθμισμένο το PID ώστε να "βοηθάει" το θερμαντικό στοιχείο το νερό να μην πέσει θερμοκρασία κατά την διάρκεια της εκχύλισης.

Πάντως πρέπει να παραγγείλεις μερικούς καλύτερους καφέδες...

Ιωσήφ πράγματι έχεις για ακόμα μία φορά απόλυτο δίκιο. Η αντλία αυτή είναι 15αρα. Και δεν ρυθμίζει το πρεσάρισμα της. Άρα έχοντας την OPV ουσιαστικά ρυθμίζουμε την πίεση να εκτονώνεται στα 9 bar παρόλο που η αντλία πρεσάρει για 15 bar. Λογικά κάθε μηχανή με vibration pump με αυτόν τον τρόπο δουλευει. Και αυτό δείχνει γιατί η OPV είναι απαραίτητη. Είναι ο μόνος τρόπος να "ρυθμίσεις" την αντλία. Στο μεταξύ θέλω να κάνουμε και μια άλλη κουβεντούλα.
Στα τεχνικά εγχειρίδια αναφέρεται από την ulka ότι η μέγιστη επιτρεπτή θερμοκρασία δοχείου νερού είναι 25 Cº . Το καλοκαίρι τα Ελληνικά σπίτια βράζουν.

ΣΕΝΑΡΙΟ:
Γυρίζω από τη δουλειά και θέλω να πιω ένα παγωμένο espresso. Ανοίγω το κλιματιστικό και περιμένω μιάμιση ώρα να κατέβει η θερμοκρασία στο δωμάτιο που βρίσκεται η μηχανή από τους 40 Cº στους 25 Cº ή κάνω καφέ και πέρνω την αντλία στο χέρι?

Θα σας γράψω ειλικρινά, ότι παρόλο που στις οδηγίες αναφέρει η Lelit , ότι για κανένα λόγο να μην κάνουμε εκχύλιση πάνω από 40 δευτερόλεπτα (υποθέτω για να μην καεί η αντλία ή για να μην κρυώσει εντελώς το μπόιλερ) εγώ σε μία άλλη μηχανή που έχω παλιά μάρκας Black & Decker Made in Italy, όταν κάνω αφαλάτωση μπορεί να αφήσω την αντλία να δουλέψει και ενάμιση λεπτό και το έχω κάνει πολλές φορές και την μηχανή την έχω πολλά χρόνια. Επίσης πριν πάρω αληθινό τάμπερ, πάταγα το pack με το πλαστικό τάμπερ με υπερβολική δύναμη, διότι δεν μπορούσα να έχω έλεγχο με εκείνο το τάμπερ, (δεν ήταν κάν τάμπερ, ήταν η πίσω πλευρά του δοσμοτρικού κουταλιού) και η αντλία όσο και αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να κάνει εκχύλιση.

Στο μεταξύ λόγω φοβερής ασχετοσύνης, περίμενα 3 λεπτά με την αντλία να δουλεύει για να πιω καφέ :ban: και τελικά όταν με τις σταγονίτσες που από καιρό εις καιρό τρέχανε και χαζογέμιζε το φλυτζάνι, τότε έπινα ένα πράγμα κατακαμένο και πανπικρο. ΚΑΙ Η ΑΝΤΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ "ΚΙΧ". ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ!
Την έχω λύσει την μηχανή και φοράει κλασικά αντλία Ulka. H δε OPV είναι στο κέντρο της ντουζιέρας!!! Τουλάχιστον έτσι νομίζω. :offtopic:

Παιδιά καλά κάνετε για τον φόβο των Ιουδαίων και λέτε στον κόσμο να προσέχει να μην κάψει την αντλία με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, αλλά γιατί εγώ πιστεύω ότι το τελευταίο που θα χαλάσει στις μηχανές μου, είναι οι αντλίες τους? Γιατί απλά την αντλία της Black & decker την έχω ξεσκίσει και ακόμα δουλεύει!
Και δεν έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για καμμένες αντλίες σχεδόν ποτέ αν θυμάμαι καλά. Μάλον πρέπει να είναι αθάνατες οι αντλίες της Ulka. Μήπως είναι τόσο, μα τόσο καλές, που όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν Ulka? Διότι δεν μπορώ να πιστέψω, ότι στον σύγχρονο καπιταλιστικό ανταγωνιστικό κόσμο, δεν υπάρχουν εταιρίες που να παράγουν τέτοιες αντλίες έστω οι Κινέζοι...
Περιμένω γνώμες!
afonic έγραψε:Πάντως το να δείχνει το PID 84 βαθμούς στο μέταλλο, είναι τεράστια διαφορά, μεγαλύτερη και από Gaggia, άρα δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγάλη πτώση θερμοκρασίας, αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο καλά είναι ρυθμισμένο το PID ώστε να "βοηθάει" το θερμαντικό στοιχείο το νερό να μην πέσει θερμοκρασία κατά την διάρκεια της εκχύλισης.

Πάντως πρέπει να παραγγείλεις μερικούς καλύτερους καφέδες...
Σχετικά με τους καφέδες έχεις δίκιο αλλά. Τον αγόρασα για να ρυθμίσω το μύλο, αλλά ήταν τόσο εύκολο να τον ρυθμίσω, που μου ξέμεινε ο καφές. Παρόλο που είναι μέτριος, επειδή είναι πολύ όξινος, με βοήθησε να καταλάβω τη διαφορά στην ποιότητα εκχύλισης ρυθμίζοντας την OPV στα 9 bar. Άρα έκανε απόσβεση :cfstd:
Σχετικά με τους 84 βαθμούς πράγματι και εμένα δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν δείχνει θερμοκρασία χαλκού αλλά δείχνει το ofset του νερού. Οπότε πράγματι μπορεί και να αληθεύει! Πρέπει να βρω ένα θερμόμετρο αδιάβροχο που να μπορεί να μετρήσει 100 βαθμούς και μόλις τελειώσει η εκχύλιση να ξεκουμπώσω το πορτα φιλτερ και να τρεξω νερο επάνω στο θερμόμετρο.
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι η μηχανή δεν έχει ζημιά διότι όσα βιντεο και να έχω δει στο YouTube, την ίδια θερμοκρασία πάνω κάτω έχουν όλοι, μετά την εκχύλιση. Τώρα κατά πόσο το ofset δειχνει σωστά ΑΓΝΩΣΤΟ. Να είναι ρυθμισμένο λάθος γενικότερα όλο το PID ε δεν το πιστεύω. Εδώ το ρυθμίζουν ιδιώτες, δεν μπορεί να το ρυθμίσει το εργοστάσιο? ΗΜΑΡΤΟΝ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PavlosK την Σάβ Δεκ 27, 2014 1:00 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

PavlosK

Re: Πως να ρυθμίσετε την OPV της Lelit (και όχι μόνο) στα 9

Δημοσίευση από PavlosK » Σάβ Δεκ 27, 2014 12:44 am

Marvellous_Cain έγραψε:Σε Rancilio Silvia που δεν έχει ένδειξη πως μπορούμε να ρυθμίσουμε?
Αγοράζεις ένα κιτ για μπαρόμετρο για sylvia από εδώ : http://shoppidsilvia.com/product/pressu ... rnal-e-kit
Η φτιάχνεις ενα πορταφιλτερ οπως της εικόνας για να τη ρυθμίσεις.
Συνημμένα
Gauge_ Front_Silvia_Isak.jpg
Rancilio Silvia με κιτ μπαρόμετρου και PiD Το όνειρο του κάθε ιδιοκτήτη της!
80_pressure_portafilter_1.jpg
Πορταφιλτερ με μπαρομετρο

Απάντηση