Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
strider19

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Ιουν 10, 2014 1:03 pm

πατωντας το set μια φορα, επιλεγεις το SV. Αν μετα το ξαναπατησεις και το κρατησεις πατημενο για 3 δευτερολεπτα, μπαινεις στο μενου. Πατωντας παλι το set πηγαινεις στην παραμετρο που θες να αλλαξεις. Στη περιπτωση σου ειναι το aru ( ATU ). Θα εχει την τιμη 0000. Με τα βελακια θα βαλεις την τιμη 0001 θα πατησεις το set παλι. Θα αναψει το δευτερο λαμπακι στο pid (νομιζω ειναι πρασινο) και θα αρχισει η διαδικασια. Μολις σβησει, τελειωσες.

Δεν θυμαμαι αν σε βγαζει κατευθειαν απο το μενου οταν βαλεις το autotuning, αλλα σε καθε περιπτωση αν δεν πατησεις καποιο κουμπι για 1 λεπτο σε επιστρεφει στην αρχικη οθονη (εκει που σου λεει το SV και το PV).

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 10, 2014 4:55 pm

Εσυ απλας κρατας πατημενο το σετ και επιλεγεις το ΑTU και το θετεις 1 μετα παλι παρατεταμενα το σετ για να ξεκινησει

ΥΓ με προλαβε ο φιλος strider,οπως ακριβως τα λεει..

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από delpiero10 » Τρί Ιουν 10, 2014 10:14 pm

ευχαριστω πολύ παιδια εχθες εκατυσα μεχρι τις 6 το πρωι για να βρω αυτό και το lock.το αποτέλεσμα είναι βραστος νερουλος καφες τιμες pv 93 sc-17 ρωτησα ένα φιλο και μου ειπε το σφαλμα να το βαλω 0 και να κατεβασω το pv πιο κατω αφοθ βγαινει ομελετα ο καφες και με ατμους οποια βοηθεια σας είναι σεβαστη

strider19

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Ιουν 10, 2014 11:53 pm

Ρυθμιση του Pid χωρις ψηφιακο θερμομετρο δεν μπορεις να κανεις. Μπορει να φας ενα σακουλακι καφε και 10 ωρες απο τη ζωη σου και ακομα να μην κανεις δουλεια. :a038:

Μεχρι να αποκτησεις ομως, υπαρχει μια εναλλακτικη. Ξεσυνδεσε το ssr και ξαναβαλε το θερμοστατη πανω στη θεση του και συνδεσε τον οπως ηταν.. Επισης, τον αισθητηρα βαλτον καπου κοντα στον θερμοστατη, με καποιο προχειρο τροπο αλλα να ακουμπαει καλα πανω στο μποιλερ. Ουσιαστικα αυτο που θελω να κανεις, ειναι να επαναφερεις τη μηχανη στην αρχικη της κατασταση, με μονη διαφορα οτι θα εχεις το pid σαν θερμομετρο. Δεν θα κανει αλλη δουλεια, απλως θα μετραει τη θερμοκρασια. Βαλε μπροστα τη μηχανη και παρατηρησε σε ποια τιμη του PV ανοιγει ο θερμοστατης (αναβει το λαμπακι πανω στη μηχανη οτι ειναι ετοιμη). Πριν τα κανεις ολα αυτα, βαλε τις ρυθμισεις που αναφερει ο Ιωσηφ στον οδηγο του και το SC (αυτο υποθετω οτι εννοεις με το "λαθος") βαλτο στο μηδεν.

Ξανασυνδεσε παλι το ssr-pid-αισθητηρα οπως πρεπει και βαλε στη θεση του SV, την τιμη που ειχες βρει πριν με τον θερμοστατη. Απο εκει και περα, μπορεις να παιξεις μερικους βαθμους πανω-κατω (μαλλον κατω), μεχρι να βρεις που σου αρεσει καλυτερα το αποτελεσμα. Αν θες κανε και ενα autotuning.

ΥΓ
Τι ειναι το lock που αναφερεις?

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από delpiero10 » Τετ Ιουν 11, 2014 1:17 am

το lck είναι κρυφο μενουτο οποιο το βρίσκεις πατωντας σθνχρονως το set kai το ακριβως διπλα παρατεταμένα και σε πηγαινει στο μενου για να ορισεις τον αισθηξτηρα k. το μενου αυτό βγαζει sl1-sl11.ευχαριστω παρα μα παρα πολύ αν δω ότι δεν τα καταφερνωτην κανω μαμισια καιτελειωνειο η υπόθεση εχω σπασει τα νευρα μου με αυτό το πραμα

strider19

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Ιουν 11, 2014 6:13 pm

Το εψαξα λιγο αυτο που λες, και δεν ειναι ακριβως ετσι. Το lck κλειδωνει τις παραμετρους απο το να αλλαζουν.Καμμια σχεση με τον αισθητηρα. Με τα slx αλλαζεις καποιες εσωτερικες παραμετρους, οπως για παραδειγμα τον αισθητηρα (sl1) ή το αν ειναι για θερμανση ή για ψυξη (sl2). Για να μπεις σε αυτο το μενου θα πρεπει στο lck να θεσεις 0000 (απο το 0100) και να κανεις τη διαδικασια που περιγραφεις.

Απο τα slx το μονο που ισως χρειαζεται να αλλαξεις ειναι το sl1 (αν εχεις θερμοζευγος τυπου Κ, βαλε 0000). Τα υπολοιπα δεν βλεπω το λογο να τα αλλαξεις και αν το εχεις κανει, γυρισε τα στην αρχικη τους τιμη.

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από delpiero10 » Πέμ Ιουν 12, 2014 4:07 pm

το μονο που αλλαξα ηταν το 0000 που εβαλα για κ thermocouple αλλαξα το sc τελικα σε -10 κ το pv 93 και ψιλοειδα μια διοαφορα αλλα τωρα εχω νέο νταλκα γιατι πηρα την βαλβιδα από τον τυπο στο ebay μου εσκασε ο σωλήνας που κουμπωνει στην βαλβιδα και εμπλεξα παλι

usermetall
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 12:06 pm
Όνομα: Αργύρης
Μηχανή:: Gaggia Babe dose
Μύλος:: Graef cm 800
Οι καφέδες μου:: taf la margarita

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από usermetall » Πέμ Ιούλ 24, 2014 9:00 pm

Καλησπέρα τα παιδια θελω μια βοήθεια σχετικά με το sestos pid που εχω εγκαταστήσει .
Η μηχανή που εχω ειναι beady dose εχω κάνει την μόντα με τον χαλκωσωληνα για προθέρμανση. Το προβλημα που εχω ειναι στο pid αφού εχω ορίσει την τιμή SV 93 βαθμούς το pid δεν σταματάει εκεί την ξεπερνάει και φτάνει εώς 140 βαθμοί στο pv είδα. Οι ρυθμίσεις που εχω ειναι όπως τις έκανε μόνο του ύστερα απο αυτοδιαγνωση,το sc το εχω μηδέν. Τι μπορεί να φταίει και δεν σταματάει το pid ?

usermetall
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 12:06 pm
Όνομα: Αργύρης
Μηχανή:: Gaggia Babe dose
Μύλος:: Graef cm 800
Οι καφέδες μου:: taf la margarita

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από usermetall » Πέμ Ιούλ 24, 2014 11:19 pm

usermetall έγραψε:Καλησπέρα τα παιδια θελω μια βοήθεια σχετικά με το sestos pid που εχω εγκαταστήσει .
Η μηχανή που εχω ειναι beady dose εχω κάνει την μόντα με τον χαλκωσωληνα για προθέρμανση. Το προβλημα που εχω ειναι στο pid αφού εχω ορίσει την τιμή SV 93 βαθμούς το pid δεν σταματάει εκεί την ξεπερνάει και φτάνει εώς 140 βαθμοί στο pv είδα. Οι ρυθμίσεις που εχω ειναι όπως τις έκανε μόνο του ύστερα απο αυτοδιαγνωση,το sc το εχω μηδέν. Τι μπορεί να φταίει και δεν σταματάει το pid ?
Edit Δοκίμασα ενός φίλου το Rex ακριβός στις σύνδεσης που είχα το δικό μου και έμενε κανονικά σταθερή η θερμοκρασια οσο και αν την όριζα.
Οποτε λέτε προβληματικό να ειναι το δικό μου το εχω κανένα τρίμηνο αγοραση απο ebay θα βρω άκρη τωρα ?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ερωτησεις - Αποριες σχετικα με το PID

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Ιούλ 25, 2014 12:04 am

Φίλε αν είναι έτσι όπως τα λες μάλλον απάντησες μόνος σου..κ αν όντως είναι ελλατωμα του pid δεν χάνεις πάρα να δοκιμάσεις να μιλήσεις με τον πωλητή..

Απάντηση