Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
marinos7
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 11, 2013 6:44 pm
Όνομα: Μαρίνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1.1
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από marinos7 » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:17 am

Εψαξα στο forum και δεν βρηκα κατι σχετικο με ολη διαδικασια της εγκαταστασης μιας OPV σε Gaggia New Baby. Αν υπαρχει ας διαγραφει/κλειδωσει το post.

Αν υπαρχει καποιος που εχει βαλει OPV σε Baby ή καποιος που ξερει πως γινεται η εγκατασταση θα ηταν πολυ χρησιμο να εγραφε εναν οδηγο με αναλυτικες πληροφοριες και ολα οσα θα χρειαστουν.
Αγορασα προσφατα (πριν 2 βδομαδες και κατι) μια Gaggia New Baby και θελω σιγα σιγα να αρχισω να την Mod-αρω... Ας γινει η αρχη με μια OPV και μετα εχει σειρα το PID!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:31 am

Εννοεις ρυθμιζομενη OPV, γιατι η μηχανη σου εχει ΟPV, απλως δεν ειναι ρυθμιζομενη!

Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με την εγκατασταση PID και να αφησεις για αργοτερα την ρυθμιζομενη OPV (αν την χρειαστεις)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Πέμ Ιαν 30, 2014 12:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:33 am

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
marinos7
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 11, 2013 6:44 pm
Όνομα: Μαρίνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1.1
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από marinos7 » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:37 am

Ε ναι, προφανως ρυθμιζομενη!! Τα ευκολως εννοουμενα.....

Χρηστο το εχω ηδη διαβασει αυτο αλλα με μπερδεψε λιγο ειναι η αληθεια! Δεν τα λεει οσο αναλυτικα θα ηθελα και τα αγγλικα μου (ειδικα με τετοιες ορολογιες και λεξεις υδραυλικης φυσεως) ειναι λιγο σκουριασμενα!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:48 am

Μη θιγεσαι...
Ποια ειναι τα ευκολως εννοουμενα;
Μια λεξη ηταν, που δεν την ειδα πουθενα, ουτε καν να εννοειται, στο μακροσκελες ποστ σου!
Ουτε φυσικα στον τιτλο!
Τουναντιον, διαβαζοντας το, καποιος που δεν γνωριζει, θα συμπεραινε οτι η baby δεν εχει OPV.

Άβαταρ μέλους
marinos7
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 11, 2013 6:44 pm
Όνομα: Μαρίνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1.1
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από marinos7 » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:58 am

Δεν το ειπα ουτε κακοπροαιρετα ουτε με επιθετικη διαθεση. Ο λογος που δεν το ανεφερα ουτε στον τιτλο ουτε στο υπολοιπο post ειναι γιατι θεωρησα οτι για να ζηταω βοηθεια εγκαταστασης OPV προφανως εννοω ρυθμιζομενη.

strider19

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιαν 30, 2014 12:57 pm

Υποθετω οτι δεν την εχεις αγορασει ακομα τη βαλβιδα. Αμα πας να την παρεις, φροντισε να παρεις μαζι το λαστιχακι (o-ring) που στεγανωνει και το παξιμαδι που σφιγγει το λαστιχο. Πριν κανεις οτιδηποτε ομως, φροντισε να εχει ενα μετρητικο pf. Χωρις αυτο ειναι ασκοπο να την αλλαξεις, διοτι δεν θα μπορεις να τη ρυθμισεις. Υπαρχουν αρκετες οδηγιες στο φορουμ για αυτο.
OPV_001.jpg
Το συγκεκριμενο δεν εχει παξιμαδι, αλλα σου δειχνω που πρεπει να βιδωσει
Υλικα: γωνια 1/8 μεσα-εξω βολτα, ρακορ 1/8 με 6, λαστιχο τεφλον 6-8 1μ, opv με τα εξαρτηματα της, στεγανωτικο σπειρωματων (κατα προτιμηση σε υγρη μορφη)

Αμα τα παρεις ολα αυτα, ξεκινας.
Εντοπιζεις την εργοστασιακη opv της baby. Ειναι απο την κατω μερια, πρεπει να βγαλεις το κελυφος και μετα το κομματι αυτο που κραταει το boiler και τα υπολοιπα (το καπακι της αντλιας οπως το λεω εγω).
DSC_2028_3.jpg
Στο μεταλλικο εξαρτημα της, θα εχει ενα διαφανο λαστιχο, που θα πηγαινει σε ενα πλαστικο ταυ. Αυτο το αφαιρεις τελειως (το λαστιχο, οχι το ταυ). Το αλλο λαστιχο, που θα πηγαινει στο μποιλερ αστο ως εχει προς το παρων.

Μετα προσπαθησε να ξεβιδωσεις τη βαλβιδα πανω απο το πλαστικο σωληνακι της αντλιας. Αν δεις και σε εμποδιζει το λαστιχο που εχει μεινει πανω, βγαλτο, αλλα μετα δεν θα μπορεις να το ξαναγυρισεις εργοστασιακο. Αφου τη βγαλεις, βιδωνεις στη θεση της, την γωνια 1/8 (αφου βαλεις μπολικο τεφλον πρωτα) και προσεχεις η αλλη μερια της, να κοιταει προς την τρυπα του πλαστικου απο οπου περνανε τα καλωδια. Επειτα βιδωνεις το ρακορ. Αυτο λογικα δεν θα θελει τεφλον, διοτι θα εχει o-ring. Προς το παρον, τελειωσες απο κατω.

Ξαναβαλε το καπακι της αντλιας στη θεση του. Προσπαθησε να τοποθετησεις το τεφλον λαστιχο στο ρακορ. Βγαλε το παξιμαδι του ρακορ και περασε το στο λαστιχο με τις βολτες του να κοιτανε προς την ακρη του λαστιχου. Περασε το λαστιχο στο ρακορ και σφιξε απο πανω του το παξιμαδι. Αυτη ειναι η πιο δυσκολη διαδικασια, διοτι ειναι σε πολυ περιεργη θεση το ρακορ.

Αφου το κανεις αυτο, ξεβιδωσε το εξαρτημα που κρατουσε το λαστιχο απο την εργοστασιακη opv. Στον οδηγο που σου εδωσε ο Χρηστος, στην τεταρτη σελιδα, το δειχνει με ενα μπλε βελος. Βιδωσε στη θεση του την καινουργια opv. Προσοχη στο o-ring, να ειναι στη θεση του. Για καποιο λογο, αυτος που σχεδιασε τη μηχανη, δεν ειχε υπολογισει οτι αυτα τα πραγματα πρεπει να ξεβιδωνουν κιολας. Για αυτο το λογο το αλλεν που θα βαλεις για να ξεβιδωσεις τις βιδες του εξαρτηματος, θα σου βρισκει πανω στο καπακι, με αποτελεσμα να πηγαινει στραβα. Προσοχη εκει, να μην χαλασεις το εξαγωνο στις βιδες. Αν εχεις αλλεν με μπιλια στην ακρη, θα ειναι πιο ευκολο
Inch Ball Hex Key-Allen-Wrench-Set-Too-13-Pcs-201309051347rcg.jpg
Κοβεις το τεφλον σωληνακι στα μετρα που θες, φροντισε να κανει μια μεγαλουτσικη καμπυλη απο πανω, διοτι τσακιζει ευκολα. Μετα το τοποθετεις στην εισοδο της opv (εκει που θα βιδωσει το παξιμαδι που εδειξα πριν) με τον ιδιο τροπο που το εκανες με το ρακορ. Στην εξοδο της opv, βαζεις τη μια ακρη απο το σωληνακι που σου εμεινε και την αλλη στο ταυ απο οπου ειχες αφαιρεσει προηγουμενος το διαφανο λαστιχο. Εισαι ετοιμος. Βαλε μπροστα την μηχανη και μετρα την πιεση που βγαζει. Αν χρειαζεται ρυθμιση, ξεβιδωσε το εξαγωνο απο την εξοδο της opv, και με ενα αλλεν κανεις τη ρυθμιση.

καποια πραγματα για να προσεξεις:
1) Την διαδικασια αυτη την εκανα στη δικια μου πριν απο αρκετο καιρο, για αυτο δεν ειναι πολυ λεπτομερης και με εικονες. Θα χρειαστεις και λιγο φαντασια ;)
2) Επειδη εγω δεν ειχα το παξιμαδι της opv, το εκανα με λιγο διαφορετικο τροπο. Για αυτο το λογο, δεν ξερω αν το 6-8 τεφλον θα σου στεγανωνει πανω στην opv (ισως να χρειαστεις λιγο μικροτερο), αν και βλεπω οτι ολοι βαζουν τετοιο. Παρε πρωτα την opv και δοκιμασε το, οταν θα πας να αγορασεις τα υπολοιπα εξαρτηματα.
3) Πριν αρχισεις το λυσιμο, καλο θα ειναι να "εξερευνησεις" λιγο τη μηχανη πρωτα, να δεις τι πρεπει να κανεις και που.
4) Υπαρχει τροπος να ρυθμισεις και την εργοστασιακη σου opv, αν και θα ειναι πιο "μονιμη" η ρυθμιση που θα της κανεις. viewtopic.php?f=16&t=1530&start=70#p46420. Ριξε μια ματια και σκεψου το αν αξιζει.
5) Αν δεν ξερεις απο που θα τα αγορασεις ολα αυτα, πες μου να σου δωσω πληροφοριες.
6) Φροντισε τα τεφλον λαστιχα να τα σταθεροποιησεις καπως, διοτι θα σου βγαζουν θορυβο.
7) Μην ξεχασεις να ξαναβαλεις το μαυρο λαστιχο της τριοδης στη θεση του.

Άβαταρ μέλους
marinos7
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 11, 2013 6:44 pm
Όνομα: Μαρίνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1.1
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από marinos7 » Πέμ Ιαν 30, 2014 1:12 pm

:respekt: :respekt: :respekt:

Φοβερος Αλεξανδρε! Αναλυτικος και κατατοπιστικος! Ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες...

Αν μπορουσες να μου πεις απο ποιο site θα μπορουσα να τα παρω ολα μαζι ή καποιο μαγαζι απο Ηρακλειο, μιας και βλεπω οτι ειμαστε συντοπιτες, θα με βοηθουσες ακομα περισσοτερο..
Λες να μην αξιζει να αλλαξω OPV?
Αν ρυθμισω την εργοστασιακη θα εχω το ιδιο αποτελεσμα?

strider19

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιαν 30, 2014 1:44 pm

marinos7 έγραψε::respekt: :respekt: :respekt:

Φοβερος Αλεξανδρε! Αναλυτικος και κατατοπιστικος! Ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες...

Αν μπορουσες να μου πεις απο ποιο site θα μπορουσα να τα παρω ολα μαζι ή καποιο μαγαζι απο Ηρακλειο, μιας και βλεπω οτι ειμαστε συντοπιτες, θα με βοηθουσες ακομα περισσοτερο..
Λες να μην αξιζει να αλλαξω OPV?
Αν ρυθμισω την εργοστασιακη θα εχω το ιδιο αποτελεσμα?
Θεωρητικα θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα, αν και νομιζω οτι με την opc της classic, θα ειναι πιο σταθερη η πιεση, λογω καλυτερης κατασκευης. Σε καθε περιπτωση, η οποια διαφορα που θα εχουν, δεν θα ειναι πρακτικα ορατη. Το προβλημα ομως, αμα αποφασισεις να κρατησεις την εργοστασιακη βαλβιδα, ειναι οτι καθε φορα που θα θες τη ρυθμισεις, θα πρεπει να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια και καθε φορα θα το κανεις στο περιπου μεχρι να το πετυχεις. Με την classic θα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα. Βεβαια για να χρειαστει να την ξαναρυθμισεις, θα περασει καιρος.

Αποψη μου, αν σου αρεσουν τετοιου ειδους μπελαδες και θες να το κανεις πιο πολυ σαν χομπι παρα για να ρυθμισεις την πιεση, τοτε αλλαξε τη. Αν παλι θες απλως να τη ρυθμισεις και να τελειωνεις, κρατα την εργοστασιακη.

Για τα υλικα τωρα, ολα μπορεις να τα βρεις και στο Ηρακλειο. Την opv, και ευελπιστω και τα εξαρτηματα της, θα τη βρεις στο υποκαταστημα της eurogat. Ειναι στην Παπαναστασιου, ψηλα, μετα την καινουργια γεφυρα που κανανε. Θα πρεπει να μπεις απο τον κομβο της Κνωσσου. Μολις περασεις πανω απο τη γεφυρα, στα 500 μετρα δεξια σου ειναι ενα βενζιναδικο (εκο θαρρω), ακριβως απεναντι ειναι. Τα υπολοιπα, γωνιες, τεφλον,κτλ, θα τα βρεις στου Παπαδακη (μεταλλοβιομηχανικη). Ειναι στο δρομο που κανανε την εξεταση τα μηχανακια παλια στην βιομηχανικη.
http://www.metalindustrial.gr/contact.html.

Άβαταρ μέλους
marinos7
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 11, 2013 6:44 pm
Όνομα: Μαρίνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1.1
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκατασταση OPV σε GAGGIA New Baby

Δημοσίευση από marinos7 » Πέμ Ιαν 30, 2014 2:30 pm

Νομιζω θα κανω και τα δυο!!! Θα ρυθμισω προς το παρον την εργοστασιακη για να δω τι διαφορα στο αποτελεσμα θα εχω, κι αν και εφοσον ξαναχρειαστει ρυθμιση ή αν δω οτι δεν ειναι σταθερη θα την αλλαξω τελειως να βαλω την OPV της Classic.

Απάντηση