Ρύθμιση OPV σε Rancilio Silvia V3

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Ρύθμιση OPV σε Rancilio Silvia V3

Δημοσίευση από ftoxos » Σάβ Ιαν 18, 2014 2:22 am

Εδώ και 5 μέρες έχω πάρει στα χέρια μου τη νέα μου μηχανή και ξεκίνησα το ψάξιμο για το πως θα ρυθμίσω την πίεση εκχύλισης με την μέθοδο της ροής επιστροφής.
Σύμφωνα με το διάγραμμα λειτουργίας της ULKA E5 pump όταν έχουμε ρυθμισμένη την ΟPV στα 9 bar πίεση, που σημαίνει ότι από εκεί και πάνω ανοίγει και επιτρέπει μέρος του νερού να διαφύγει προς το tank, η μέγιστη ροή που θα πάρουμε είναι 260ml το λεπτό ή 130 ml τα 30 δευτερόλεπτα. Δηλ. το νερό επιστροφής θα είναι 260 ml το λεπτό.
Αυτό σημαίνει επίσης ότι με το κατάλληλο κόψιμο καφέ, τη σωστή ποσότητα και το κατάλληλο tamping θα πρέπει σε 25' να πετύχουμε εκχύλιση 60 ml espresso + 15ml το νερό που κρατά ο καφές στο basket = 75ml συνολικής εκχύλισης
Με τυφλό basket η μέτρηση που πήρα ήταν 310 ml το λεπτό (φυσικά δεν άφησα την αντλία να δουλέψει τόσο, αλλά μόνο 30" και η μέτρηση ήταν 155ml). Δηλ. περίπου 8,1 bar!
Ρυθμίζοντας την OPV κατά την φορά των δεικτών του ρολογιού κατά περίπου 1/4 πήρα μέτρηση επιστροφής 125ml τα 30' δηλ 250ml το λεπτό, άρα η OPV ανοίγει περίπου στα 9,2 bar!
Άρα όσο ανεβάζουμε τα bar που ανοίγει η OPV τόσο λιγότερο νερό αφήνουμε να περάσει στην επιστροφή, τόσο περισσότερο αυξάνουμε την πίεση και την ποσότητα του νερού που προσπαθεί να περάσει από το puck!
:priest:

ftoxos
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:46 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: R. Silvia V4 Duo Pid
Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Lavazza ORO
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια Ν. Ημαθίας

Re: Ρύθμιση OPV σε Rancilio Silvia V3

Δημοσίευση από ftoxos » Σάβ Ιαν 18, 2014 2:33 am

Μόλις έκανα και τον πρώτο μονό εσπρέσσο στα 25" με 8,5 γρ. Academia αλεσμένο σε MDF στο 5. Πήρα 24 ml με 7ml κρέμα! :worthy:
Όσο για το puck......κορυφαίο!

Απάντηση