Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
mymenhir1971

Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Δευ Δεκ 23, 2013 11:26 pm

Όλα ξεκίνησαν όταν ανακάλυψα μια ξεχασμένη delonghi (μοντέλο της ‘’πλάκας’’ αξίας περίπου 50 euro).Ανοίγοντας την είδα το συγκεκριμένο μποιλερ,χωρις το καπάκι το οποίο και κατασκεύασα σε μηχανουργείο.Αφησα ανέπαφες τις 4 έδρες περιμετρικά και κόλλησα μια στρογγυλή τάπα αλουμινίου 4 χιλιοστών ώστε να μπορώ να κάνω με κολαούζο 2 πάσα 1/8 της ίντσας για τα ρακορ εισόδου-εξόδου και ένα πάσο 1/4 για εξαέρωση.Οσο αναφορά τα ηλεκτρολογικά του άλλαξα το θερμοστάτη με διπολικό ο οποίος ανοίγει στους 70ΟC και τοποθέτησα μια θερμική ασφάλεια η οποία ‘’σκάει’’ στους 92C ώστε να μην έχω τυχόν βρασμό.Για να σιγουρέψω την όλη κατάσταση ανοιγοκλείνω το μπόιλερ με δικό του διακόπτη ,κλέβοντας ρεύμα (και γειωση….!!!!!)από την παροχή στο πίσω μέρος του σασί.Με αυτοσχέδια βάση και λαστιχένια σινεμπλοκ το στήριξα στους αεραγωγούς στο πίσω μέρος.Μετα από 8-10 καφεδάκια και ανάλογες μετρήσεις ,τα αποτελέσματα είναι καταπληκτικά.Εχω 300-320ml νερού θερμοκρασίας 78-82C σε κάτι λιγότερο από 2 λεπτά αρκετά για 2 καφέδες και αφρόγαλα!!!Με τη χρήση PID και του μπόιλερ η πτώση της θερμοκρασίας είναι μόλις 1C.Το δε αφρόγαλα παιχνιδάκι ακόμα και για μένα τον ανίδεο στην παρασκευή του μιας και είμαι λάτρης του espresso.Όσο για τη δεξαμενή ,γεμίζει πάλι από το πλαστικό της οροφής με σωληνάκι σιλικόνης και αυτοσχέδιο χωνί μόνο μέρος της μηχανής που καταστράφηκε είναι το συγκεκριμένο πλαστικό,κοβοντας τη χοάνη και τοποθετώντας το διακόπτη του μποιλερ(μικρο το κακό αξία του δε πρέπει να είναι πάνω από 5-6 euro σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το αλλάξει).Ολη η ηλεκτρολογική διάταξη έμεινε ως έχει χωρίς να αλλάξει τιποτα(όλα έγιναν μέσω by-pass).
Συνημμένα
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Δεκ 24, 2013 1:23 am

πολυ καλη σκεψη και πολυ καλη δουλεια..μπραβο..
μπορεις να μας δειξεις φωτο πως το τοποθετησες μεσα στη μηχανη? και δλδ ολο το κυκλωμα ειναι εντελως ξεχωριστο με την λειτουργια της μηχανης? η προθερμανση ενεργοποιειται οποτε θελεις εσυ?
επεισης που συνδεσες εισαγωγη εξαγωγη νερου?

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Τρί Δεκ 24, 2013 5:10 pm

συγχαρτιρια.Τώρα η μηχανή έχει γίνει τούρμπο.Κάτι που δεν κατάλαβα:το κρύο νερό το πας στο πάτο μέσο σωλήνας για να σηκώσει το ζεστό επάνω οι απλά μπαίνει από την κορυφοι.Κανονικά θα πρέπει να μπει από κάτω με κλείσει για να στροβιλίζει μέσα και να αναμειγνύεται ομαλά το κρύο με το ζεστό νερό.Έχω και εγώ ένα τέτοιο boiler χωρίς καπάκι αλλα το μυαλό μου έχει πάει να το φτιάξω μονο για ατμό και από μέσα να περνάει χάλκινο σωλήνα για προθέρμανση του νερού για την παρασκευή του καφέ.Ένα φωτό πως είναι στpιμογμενα μέσα στην μηχανή λείπει.

mymenhir1971

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Τρί Δεκ 24, 2013 7:39 pm

Εχω εσωτερικη διαταξη τετοια ,δυστυχως χωρις φωτο,με σωληνάκια σιλικόνης που κατευθυνουν σωστα το ζεστο στην OPV.
Συνημμένα
20131224_073425.jpg
20131224_073358.jpg

mymenhir1971

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Τρί Δεκ 24, 2013 9:46 pm

Για να βοηθήσω να γίνει ακόμη πιο κατανοητό το θέμα με τη συγκεκριμένη πατέντα θα αναφέρω τα εξής.Κλεβοντας ρεύμα και γείωση από το πίσω μέρος εσωτερικά του σασί όλο το κόλπο λειτούργει ΑΥΤΟΝΟΜΑ με δικό του διακόπτη χωρίς καν να ανοίξει το on/off της μηχανής( καλώδια με το πώς κλέβω το ρεύμα φαίνονται στη τρίτη φωτογραφία καθώς και ο διακόπτης). Το μπόιλερ όπως φαίνεται χωρίζει στα δυο.Ετσι μπόρεσα το ρακόρ της εισαγωγης,αυτό που συνδέεται με την αντλια,με προεκτάσεις να το κατεβάσω στον πάτο του μπόιλερ για ευνόητους λόγους. Αυτό που χρειάζεται απαραίτητα μετά το τέλος της εγκατάστασης είναι η ρύθμιση της πίεσης λίγο πιο ψηλά γιατί το μπόιλερ είναι μεγάλο.Ετσι χρειάστηκε να ΄΄ανοιξω΄΄τη βαλβίδα μια πλήρη στροφή για ξαναπάρω τα 9,4 bar που είχα πριν την εγκατάσταση του μπόιλερ.

mymenhir1971

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Τετ Ιαν 01, 2014 9:38 pm

Οριστε και η εσωτερικη διαταξη. Με προσθηκες κατεβασα το κρυο στο πατο του μποιλερ κοντα στην αντισταση.Ελπιζω να βοηθησα οσους θελουν να πατενταρουν κατι αναλογο.Θελω τη βοηθεια .....και γνωμη καποιου που γνωριζει από φλαντζοκολλες στεγανοποίησης.θελω να δοκιμασω την πατεντα σε μηχανη φιλου με ιδιο μποιλερ το οποιο όμως θελει στεγανοποιηση.Που μπορω να βρω φλαντζοκολλα καταλληλη για νερο με αντοχες σε θερμοκρασια εως 120C και πιεση 12 bar??
Συνημμένα
20131230_175115.jpg
20131230_175100.jpg
20131230_175051.jpg

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Πέμ Ιαν 02, 2014 2:54 am


Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από G.K » Πέμ Ιαν 02, 2014 11:36 am

κοιτα καιεδω

εχει εγκριση ANSI/NSF STANDARD 51
οποτε ειναι καταλληλο για τροφιμα

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από turbakias!!! » Παρ Ιαν 03, 2014 12:44 am

Η συγκεκριμενη υπαρχει σε ολα τα μαγαζια με ανταλλακτικα αυτοκινητων και η τιμη της ειναι περιπου 5 ευρω!

Επισης μπορειτε να τη βρειτε και σε βενζιναδικα ειναι πολυ κοινοτυπη φλατζοκολα!

mymenhir1971

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Κυρ Ιαν 12, 2014 2:52 pm

Μετα από παρα πολύ ψαξιμο κατεληξα ότι η μονη φλαντζοκολλα που εχει την καταλληλη πιστοποιηση ειναι η loctite 510(και μονο αυτη).Μεχρι και ειδικο χημικο τροφιμων ρωτησα!!!!Υπαρχει σε κατάστημα στην Μοναστηριου 40-θεσσαλονικη.Τωρα θα ηθελα να ρωτησω το εξης(την επισημανση μου την εκανε ενας καλος πλεονφιλος ο οποιος δεν γραφει στο forum εδώ και καιρο).Θα πρεπει η εκτονωση της opv να μην πεφτει στη δεξαμενή του κρυου αλλα να γυριζει πριν την προθερμανση,Αν αυτό ισχυει.....;;;; μηπως θα μπορουσα να στειλω με αντεπιστροφή βαλβιδα(ρακορ)την εκτονωση πισω στο μποιλερ της προθέρμανσης;;;Και όλα αυτά και για να μην χανεται ζεστο νερο και για να μην ζεσταινεται το κρυο το οποιο το τραβαει η αντλια(μπορει να παθει ζημεια).

Απάντηση