Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Ιαν 12, 2014 4:49 pm

Η αντλία θα το τραβήξει αυτό το νερό μονο εάν μπει με ένα T πριν την είσοδο και θα έχεις αναμίξει του ζεστού νερό με το κρύο.Το νερό θα είναι ούτε ζεστό και ούτε κρύο αλλα χλιαρό,αν πέφτει μέσα στο δοχείο του νερού δεν έχεις καθόλου πρόβλημα γιατί λίγα ζεστά ml δεν θα αλλάξουν δραματικά την θερμοκρασία σε ένα λίτρο κρύο νερό.Αν πας την έξοδο τις opv μετά την έξοδο τις αντλίας απλά θα είσαι χωρίς opv.Η λύσει είναι opv καρφωμένη στην έξοδο τις αντλίας(όχι πάνω στο boiler) και με Taf η έξοδος τις opv μπαίνει πάλι στην αντλία(πάντα κρύο το νερό).Εγώ έτσι το έχω κάνει τελικά.

mymenhir1971

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Δευ Ιαν 13, 2014 8:54 pm

Θα μπορουσες να με διευκολυνεις με ενα σχεδιαγραμμα;;;;Φαινεται στις φωτο που και πως εχω βαλει το μποιλερακι......

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Δευ Ιαν 13, 2014 11:00 pm

Ανεβάζω φωτό από το δικό μου mod που μόλις τελειωσα για να σου δείξω την σύνδεση τις opv αλλα και να μην ανοίγω νέο νήμα για αυτό το mod.Λοιπόν αφού βρέθηκε το κατάλληλο thermoblock(από μηχανή San Marco sz 01 twin boiler) παράτησα την ιδέα του μικρού tank και έβαλα αυτό με θερμοστάτη του 95 βαθμόν.Σύνδεσα και την κόκκινη λυχνία με το thermoblock για να δω ποτε δουλεύει όπως είναι και η πράσινοι του boiler.Μάλλον θέλει θερμοστάτη να κόβει ποιο κάτω από τα 95 γιατί τώρα το νερό είναι ποιο ζεστό(και δεν έχω pid).Τώρα η Εvo είναι στα 2380 Wat επειδή το thermoblock είναι 1000Wat.
Συνημμένα
13012014101.jpg
13012014097.jpg
13012014096.jpg
13012014095.jpg

mymenhir1971

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Τρί Ιαν 14, 2014 6:53 pm

Ο δικος μου θερμοστατης ειναι 70 βαθμων και ζεσταινει το νερο στους 80.....το μετρησα πολλες φορες για να το σιγουρεψω επειδη φοβηθηκα μηπως εχω ατμοποιηση.Δυο παρατηρησεις μηπως και βοηθησω...Στους δυο ακροδεκτες της αντιστασης συνδεσα μια ενδεικτικη λυχνια σε περιπτωση που κολλησει ο θερμοστατης να μπορω να το ελεγχω οπτικα...και τελος στην τριτη φωτο υπαρχει στο μποιλερ σου μια θερμικη ασφαλεια.Εγω την αλλαξα με μια η οποια "σκαει" στους 95 βαθμους για λογους ασφαλειας.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Τρί Ιαν 14, 2014 10:33 pm

Ναι έχω συνδέσει την κόκkινη λυχνία με τρόπο που όταν κλείνει το ρεύμα ο θερμοστάτης αυτοί ανάβει.Έβαλα τον 95 βαθμόν γιατί αυτό είχα διαθέσιμο και θα το αλλάξω με μικρότερο γιατί μου ψιλό καεί το καφέ.Θα βάλω ένα γενικό διακόπτη με δικια του λυχνία κάτω δεξιά και στο υπάρχον θα περάσω τον έλενχο του thermoblock.Ο θερμοστάτης ασφαλειας βεβαια είναι απαραίτητο.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Αυτόνομο μπόιλερ προθέρμανσης σε Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Φεβ 23, 2014 2:48 pm

Μια και ο καφές έβγαινε καμένο με το θερμοστάτη του thermoblock στα 95 "c το είχα χεσυνδεσει.Έβαλα ρυθμιζόμενο θερμοστάτη από ατμοσίδερο(μην γελάτε γιατί δεν βρήκα θερμοστάτη να κόβει χαμηλά στα 70-80"c).Στο γενικό έχω συνδέσει το ρεύμα του thermoblock μαζί με την κόκκινη λυχνία και έβαλα κάτω δεξιά άλλο γενικό με δικια του λυχνία.Και όλα αυτά μαζί με μετασχηματιστεί 12v dc για την ταινία led πάνω από το δοχείο νερού μέσα στη κάσα τις μηχανής.
Συνημμένα
23022014147.jpg
23022014145.jpg
23022014143.jpg

Απάντηση