Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από SimosCA » Τρί Φεβ 25, 2014 6:35 pm

ευτηχως Γιαννη που ο κινεζος δεν εκανε τον κινεζο,στην αρχη δεν περιμενα να βρουμε ακρη μαζι του αλλα ολα ενταξει ξηγηθηκε σωστα.

patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από patikas69 » Τετ Φεβ 26, 2014 1:02 am

Kανείς για κάποια βοήθεια σχετικά με την ρύθμιση των παραμέτρων του Pid.
Επίσης χρειάζεται τώρα να κάνω φλασάρισμα μικρές ποσότητες νερού πριν το shot.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Φεβ 26, 2014 8:20 pm

Με τις ρυθμισεις δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα. Αν θυμαμαι καλα ομως, ο Ιωσηφ εχει δημοσιευσει τις δικες του καπου σε αυτο το νημα. Μπορεις να τις παρεις σαν αρχικο μπουσουλα. Επισης, το pid εχει και μια λειτουργια αυτορυθμισης.

Υποθετω το φλασαρισμα το κανεις διοτι ανεβαζει υψηλη θερμοκρασια. Εχεις μετρησει τη πραγματικη θερμοκρασια που σου βγαζει απο το group? Τα νουμερα που λεει το pid δεν ειναι τα πραγματικα. Αυτο που εκανα εγω, με ενα ψηφιακο θερμομετρο μεσα στο καλαθακι, βρηκα τους 93 βαθμους, και μετα επαιζα πανω-κατω και δοκιμαζα το αποτελεσμα, μεχρι που βρηκα τη ρυθμιση που μου αρεσε περισσοτερο.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Φεβ 27, 2014 11:38 am

Μετά από 2 μέρες με το PID και καμιά δεκαριά καφέδες :-D
Καταρχήν χρησιμοποίησα τις τιμές που έχει δώσει ο Ιωσήφ στο πρώτο post εν αναμονή ψηφιακού θερμομέτρου για να δω τις διαφορές και να κάνω την ανάλογη ρύθμιση.
Έχω την αίσθηση πως ο καφές (έχω ένα Margarita με τον οποίο είχα φτιάξει καφέδες και προ PID) έχει πιο διακριτή γεύση πια χωρίς επιθετική οξύτητα που συναντούσα σε κάποιες παρασκευές. (μπορεί να είναι και η ιδέα του καινούργιου, άλλωστε δεν έχω και μεγάλη εμπειρία...)
Αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι η επαναληψιμότητα στον καφέ... Ίδιο γευστικό προφίλ σε όλες μου τις προσπάθειες... :a049: :a049:

Τον ατμό δεν τον έχω συνδέσει και σκέφτομαι να πάρω ένα μετατροπέα για να τον προσαρμόσω με δεύτερο ssr αν και διαβάζοντας την μετατροπή του Macron είδα πως αναφέρεται ότι το το relay του alarm θα καταπονηθεί από το συνεχές άνοιξε κλείσε και ίσως είναι καλύτερο να αφαιρεθεί. Αλέξανδρε αν παραγγείλω μετατροπέα πιο να πάρω μιας και στο link που έβαλες έχει τρεις με διαφορετικά χαρακτηριστικά...

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Φεβ 27, 2014 10:56 pm

Αν το κανεις με μετρατροπεα και δευτερο ssr, μη φοβασαι για το ρελε. Θα ανοιγοκλεινει μονο οταν ενεργοποιησεις τον ατμο. Στο brew, θα ειναι παντα ανοιχτο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν χρειαζεται να αγορασεις καποιο μετατροπεα. Αν ψαξεις στο σπιτι σου, ολο και καποιο παλιο τροφοδοτικο θα βρεις. Και αν θυμαμαι καλα, η ελαχιστη ταση που χρειαζετε ειναι τα 3 volt, οποτε ακομα και φορτιστης κινητου μπορει να κανει. Προσωπικα βρηκα ενα φορτιστη του psp που ειχα καταχωνιασμενο. Το μονο που θα προσεξεις, ειναι η εξοδος να ειναι συνεχες και μεσα στα ορια που θετει το ssr, να ειναι μικρο, για ευνοητους λογους, και να εχει ξεχωριστο καλωδιο για την εισοδο. Να μην συνδετε κατευθειαν στη μπριζα δηλαδη, και αυτο για να σε βοηθησει στη συνδεση του μεσα στη μηχανη.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Μάιος 22, 2014 5:01 pm

Αποφασισα να συνδεσω το pid μιας και το ειχα αμελησει καιρο.
Ηθελα να ρωτησω,αν δεν βαλω ελεγχο ατμου,οποτε αφηνω κενες τις θεσεις 6-7 στο pid,ομως στο σεταρισμα του pid χρειαζεται να αλλαξω τις παραμετρους για τον ατμο ή να αφησω οτι εχει μεσα?

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Μάιος 22, 2014 6:29 pm

Αστα οπως ειναι αυτα του ατμου. Τα υπολοιπα φυσικα και χρειαζονται ρυθμιση, εννοω SV,P,I,D κτλ.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Μάιος 22, 2014 6:55 pm

Αφαιρούμε πρώτα τον brew thermostat. Συνδέουμε 2 καλώδια με flat connectors στα καλώδια που είχε συνδεμένα πάνω του ο brew thermostat και συνδέουμε τις άλλες 2 άκρες τους στο SSR στις συνδέσεις 1 και 2 (εκεί που λέει 24-380VAC, όχι στο DC!).
πως γινεται αυτο?αφου θα βγει ο θερμοστατης που θα τα συνδεσουμε?
επισης ο θερμοστατης εχει στη μια ακρη 2 καλωδια και στην αλλη 1.Συνολο 3 :a014:

Μηπως ενοωεις οτι στελνουμε τα καλωδια αντι για τον θερμοστατη που ειναι αρχικα στις ακρες του ssr?

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Edesso » Πέμ Μάιος 22, 2014 7:04 pm

αυτο εννοει, τα 2 καλωδια τα βγαζεις απο το θερμοστατη και τα συνδεεις στις θεσεις 1 και 2 του ssr
απλως για να μην χαλασεις τις ακρες των καλωδιων σου λεει να ετοιμασεις 2 κανουργια καλωδια με flat connectors που θα συνδεσεις με αυτα που ηταν στο θερμοστατη
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Μάιος 22, 2014 7:15 pm

Ωραιος :oneup:
Η συνεχεια αυριο,μενει να βγαλω τον θερμοστατη :a013:

Απάντηση