Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Δεκ 11, 2013 8:45 pm

Ειχα γραψει ενα σεντονι παλι, αλλα ο δαιμονας το εφαγε. Τεςπα, απο ενα μανουαλ του που βρηκα στο νετ, αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι οσο ρευμα και αν του ριξεις, μεσω εσωτερικων αντιστασεων, το κατεβαζει στα 3 Α. Καλειται καποιος ηλεκτρολογος να μας δωσει τα φωτα του.

Μια ερωτηση, τα καλωδια που συνδεονται πανω στο ρελε του pid, που πανε μετα, κατευθειαν στις αντιστασεις?

Το μανουαλ
http://www.mpja.com/download/rex-c100.pdf

Γιωργο, το συγκεκριμενο μοντελο φαινετε οτι βγαζει voltage, αλλα καποιος που το εχει αγορασει ας μας πει με σιγουρια, γιατι δεν πολυ πιστευω τις φωτογραφιες που ανεβαζουν οι κινεζοι.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Δεκ 12, 2013 7:59 am

Πάντος στην περιγραφή γράφει για relay outpout.

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από glf » Πέμ Δεκ 12, 2013 9:30 am

εγώ πήρα από ebay ένα... set που έχει μαζί και το c100 και το SSR ρελέ. οπότε πιστεύω ότι με τη μία θα είναι τα σωστά.
και το έκανα ακριβώς για να μη ψάχνομαι με το pid

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Δεκ 12, 2013 10:57 am

Ο Ιωσήφ θα μας διαφωτίσει, περιμενω απάντηση πριν προχωρήσω στην αγορά.

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Δεκ 12, 2013 11:48 am

Giwrgos έγραψε:
- Να συμπληρώσω ότι όταν αγοράσετε τον συγκεκριμένο controller προσέξτε να έχει έξοδο Voltage και όχι Relay.
Στο λινκ που ποσταρες αρχικα εχει εξοδο relay.
Για voltage που το επιλεγουμε?
Γιώργο δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς και τι ζητάς να σου γράψω. Βλέπω ότι θέλεις να κάνεις μια αγορά. Στο λινκ που πόσταρα, τι δεν είναι κατανοητό για να το εξηγήσω. Αν θέλεις γίνε λίγο πιο λεπτομερής.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Δεκ 12, 2013 1:08 pm

Ο Γιωργος ρωταει αν το σετακι που αναφερει ο Ιωσηφ στο πρωτο ποστ(αυτο), εχει εξοδο ρελε ή σημα. H περιγραφη του λεει "solid state relay OUTPUT". Υποθετω δηλαδη οτι εννοει εξοδο καταλληλη για ssr (και οχι εξοδο μεσω ssr), το οποιο σημαινει σημα (voltage).

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Δεκ 12, 2013 2:14 pm

Κατάλαβα. Το σετάκι που αναφέρει ο Ιωσήφ γράφει στην φωτογραφία στην ετικέτα στο πλάι του PID controller, "έξοδος Voltage". Αυτό είναι που χρειάζεται. Με την ευκαιρία να πω ότι οι φωτογραφίες που ανεβάζουν στο ebay όπως και οι περιγραφές στις περισσότερες περιπτώσεις είναι σωστές, διαφορετικά γίνονται παράπονα από του πελάτες ότι αυτό που παρέλαβαν δεν είναι αυτό που έδειχναν, με αποτέλεσμα να πέφτει η βαθμολογία τους στο ebay.

Η περιγραφή που αναφέρεις Αλέξανδρε που λέει "solid state relay OUTPUT" σημαίνει "SSR έξοδος" δηλαδή όχι "Relay έξοδος".

Μια προσπάθεια να το ξεκαθαρίσω ελπίζοντας να μη μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα είναι η εξής:
rex22sm.JPG
Στους κοντρόλερς με έξοδο Voltage που θέλουμε και εμείς, οι ετικέτες αναγράφουν στα σημεία που έχω μαρκάρει με κίτρινο "έξοδος Voltage" και στο σχεδιάγραμμα των εξόδων γράφουν "out SSR"
rex33sm.JPG
Στους κοντρόλερς με έξοδo Relay που δεν τους προτιμούμε γιατί χρειάζονται μετασχηματιστή ή μετατροπή, οι ετικέτες αναγράφουν στα σημεία που έχω μαρκάρει με κίτρινο "έξοδος Relay" και στο σχεδιάγραμμα των εξόδων γράφουν σκέτο "out" χωρίς το SSR και όπως θα διακρίνετε δεν υπάρχουν οι ενδείξεις (+ και -) στις εξόδους 4 και 5.

Πάντως αν διαβάσει με προσοχή το θέμα με τις διαφορές μεταξύ των νομίζω ότι είναι κατανοητό. Αν όχι πείτε μου να προσθέσω ότι χρειάζεται εκεί.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Δεκ 12, 2013 2:20 pm

Αυτο φανταζομουν και εγω, αλλα με αυτο το "solid state relay OUTPUT" που εγραφε ο τυπος μας μπηκαν ψιλοι στα αυτια :e014: . Και δεν ειναι τα 18 ευρω, ειναι οι 20+ μερες που θα περιμενουμε :down:

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Δεκ 12, 2013 4:18 pm

Στο λινκ για το κιτ απο ebay αν παμε στο description γραφει.

Panel size is 48 × 48mm, PID control ,temperature range 0 to 400 ℃
MULTI SIGNAL INPUT TC/RTD INPUT,solid state relay OUTPUT

Αρα δεν ειναι voltage,σωστα?
Για να μην μπλεκουμε με μετασχηματιστες κτλ πως επιλεγουμε να εχει εξοδο voltage?Το αγορασε καποιος με εξοδο voltage απο τον ιδιο πωλητη?
Ο τυπος δεν πουλαει κατι αλλο απο οτι ειδα.
Μηπως ειναι λαθος το description?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giwrgos την Πέμ Δεκ 12, 2013 4:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Δεκ 12, 2013 4:19 pm

Εγώ έχω αγοράσει 2 από τον τύπο που έχω στο link και ήταν τα σωστά (μαζί με το SSR πάντα).

To σωστό manual είναι αυτό: http://sion.rs/download/temperature/ManualREX-C100.pdf

Σε σχέση με το ρεύμα που περνάει, θα το ξαναμετρήσω και θα σας πω πόσο ακριβώς είναι μόλις έχω πάλι πρόσβαση στην μηχανή. Καθώς πάντως πράγματι ίσως υπάρχει θέμα, ας μην συνδέσει το control του ατμού όποιος δεν θέλει να το ρισκάρει. Πάντως δουλεύει προς το παρόν απροβλημάτιστα εδώ και 3 μήνες με καθημερινή χρήση 2 καπουτσίνο.

Εδώ μπορείς να δεις το διάγραμμα καλωδίωσης της Classic, είναι σχετικά απλό: (η αντίσταση βέβαια δεν είναι μία όπως στο διάγραμμα, είναι 2 συνδεμένες παράλληλα)
http://www.partsguru.com/user/ClassicCo ... _Rev00.pdf

Το alarm του PID μπαίνει στην θέση 5, στην θέση του θερμοστάτη ατμού.

Απάντηση