Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Δεκ 19, 2013 3:20 pm

Το πρόβλημα δεν είναι το SSR, είναι ότι τα συγκεκριμένα PID μέσω alarm δεν γίνεται να οδηγήσει το SSR.

Υπάρχουν 2 λύσεις, η μία μένει ως έχει το alarm και βάζουμε έναν μετασχηματιστή η δεύτερη και καλύτερη αφαιρούμε το relay από το alarm (όπως έχει κάνει ο Makron στην μετατροπή του relay output PID) και χρησιμοποιούμε αυτή την τάση για να οδηγήσουμε το PID.

Προς το παρόν ο φίλος που έχει την μηχανή με το REX-C100 θέλει να την κρατήσει ως έχει (με το alarm συνδεμένο πάνω στον θερμοστάτη ατμού δηλαδή) οπότε θα πειραματιστώ με ένα SESTOS και θα ενημερώσω.

Επισυνάπτω και εδώ ένα πολύ καλό PDF που έχω βρει σε ξένο φόρουμ, το οποίο είναι τώρα πεσμένο και δεν μπορώ να βρω το thread.

http://www.afonic.org/espresso/GaggiaPID.pdf

ΥΓ. Πολύ απλά μπορεί κάποιος απλά να ανεβάσει το SV στους +50 βαθμούς και να έχει ατμό χωρίς όλη αυτή τη διαδικασία, απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Δεκ 19, 2013 6:12 pm

afonic έγραψε:Το πρόβλημα δεν είναι το SSR, είναι ότι τα συγκεκριμένα PID μέσω alarm δεν γίνεται να οδηγήσει το SSR.

Υπάρχουν 2 λύσεις, η μία μένει ως έχει το alarm και βάζουμε έναν μετασχηματιστή η δεύτερη και καλύτερη αφαιρούμε το relay από το alarm (όπως έχει κάνει ο Makron στην μετατροπή του relay output PID) και χρησιμοποιούμε αυτή την τάση για να οδηγήσουμε το PID.
.
Στο κοκκινο pid, υποθετω εννοεις SSR. Οτι δηλαδη παιρνεις την ταση που ανοιγοκλεινει το εσωτερικο ρελε και τη συνδες κατευθειαν πανω στο υπαρχον ssr(στην ¨εισοδο" του), παραλληλα με την κανονικη εξοδο του pid (που ελεγχει τη θερμοκρασια του brew).

Εχει δημοσιευτει αυτη η διαδικασια, διοτι αν θυμαμαι καλα ο Makron ειχε βαλει δευτερο pid για τον ατμο?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Δεκ 19, 2013 6:16 pm

Σωστά, SSR εννοούσα. Όχι δεν την έχω δει σαν συνδεσμολογία, απλά πήρα την έμπνευση από το ποστ του Makron για την μετατροπή PID με relay output σε voltage και πιστεύω είναι εφικτό. Αρκετοί έχουν κάνει την συνδεσμολογία με τον ενισχυτή που υπάρχει και στο PDF.

Το δεύτερο PID στην περίπτωση του Makron είχε μπει για τον έλεγχο του thermoblock της Twin, που είναι διαφορετική μηχανή.

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από G.K » Πέμ Δεκ 19, 2013 10:16 pm

afonic έγραψε: Επισυνάπτω και εδώ ένα πολύ καλό PDF που έχω βρει σε ξένο φόρουμ, το οποίο είναι τώρα πεσμένο και δεν μπορώ να βρω το thread.
http://www.afonic.org/espresso/GaggiaPID.pdf
Πολυ κατατοπιστικο το PDF ιωσηφ,μου εδωσε καποιες ιδεες,και εχει επισης σαν παραδειγμα το
SESTOS D1S ακριβως αυτο που πηρα και εγω :a013:
νασαι καλα καλα καφεδακια ευχομαι :coffee:

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τρί Δεκ 24, 2013 8:50 pm

παιδια οποιος μπορει να απντησει γρηγορα ειναι αναγκη.

εμενα ο διακοπτης μπροστα εχει τρια καλωδια ποιο να βαλω για το ρευμα το μεσαιο η τον κατω? ο κατω απο οτι βλεπω απο το σχεδιαγραμμα παει πισω στο διακοπτη ενω ο αλλος καπου στο μποιλερ τι να κανω..?

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τρί Δεκ 24, 2013 11:25 pm

Ακυρη η προηγουμενη ερωτηση κομπλε βρεθηκε.

Λοιπον να αναφερω οτι εβαλα ενα Pid μαρκας mypin

πανω κατω στις ρυθμισεις τα ιδια διαβαζω αλλα επιδη δν το εχω καθολου με αυτο μπορει καποιος να μου πει τι να βαλω?

1) Να κανω χειροκινητα η να κανει auto tune στο sv?
2)Sv τι να βαλω εχει δυο γραμμες η πανω δειχνει τι θερμοκρασια του μποιλερ και η κατω σταθερα 106 που εβαλα εγω. Η κατω η σταθερη τι πρεπει να λεει?
3) κρατωντας το set μου εμφανιζει τις εξης επιλογες: AL1, Au(anapodo)1, Al2, Au(anapodo)2, PI IF, 1nP, P, I, d, oUd, HYS, CtL, trL, trH, bSL, C-F, LCY,

Στο manual setting εχω

low limit value εχω βαλει 106
up limit value εχω βαλει 110
AL1 hysterisis setting value εχω βαλει 50
AL2 hysterisis setting value εχω βάλει 55
Decimal Setting point

Στις παραπανω ρυθμισεις εχω βαλει στο P,i,D οτι εχετε βαλει και στο Rex

ευχαριστω πολυ χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα!!!

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Δεκ 27, 2013 11:33 pm

Σήμερα παρέλαβα και εγκατέστησα με επιτυχία το REX-C100, μόνο το brew έλεγχο, με το steam δεν ασχολήθηκα.
Ρυθμίσεις
SV=110, με SC=-17 P=8, I=100, D=17 έβαλα τις μέσες τιμές απ΄το εύρος τιμών που έδωσε ο Ιώσηφ, ευχαριστούμε και για τον πληρέστατο οδηγό σου :respekt:
Θα θέλα να ρωτήσω οι τιμές P, I, D, τι εκφράζουν η καθέ μια;
Στο πρώτο καφεδάκι που φτιαξα η θερμοκρασία έπεσε μέχρι τους 91 oC στο τέλος.
espresso junkie...

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Δεκ 27, 2013 11:35 pm

triptsis έγραψε:Σήμερα παρέλαβα και εγκατέστησα με επιτυχία το REX-C100, μόνο το brew έλεγχο, με το steam δεν ασχολήθηκα.
Ρυθμίσεις
SV=110, με SC=-17 P=8, I=100, D=17 έβαλα τις μέσες τιμές απ΄το εύρος τιμών που έδωσε ο Ιώσηφ, ευχαριστούμε και για τον πληρέστατο οδηγό σου :respekt:
Θα θέλα να ρωτήσω οι τιμές P, I, D, τι εκφράζουν η καθέ μια;
Στο πρώτο καφεδάκι που φτιαξα η θερμοκρασία έπεσε μέχρι τους 91 oC στο τέλος.
Μαζι ταξιδευαν απο οτι φαινετε τα pidακια μας :lol:

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Σάβ Δεκ 28, 2013 2:30 am

παιδια επειδη πηρα διαφορετικο pid μπορειτε να μου πειτε τι συμπεριφορα του δικου σας?

Εμενα ανεβαζει θερμοκρασια σε 15 λεπτα περιπου σταθερη στους 106 με +-0.1 κανω ενα κφεδακι και σταδιακα η θερμοκρασια πεφτει στους 96-97 μολις κλεισω ξανα ανεβαινει. Ειδα σε ενα βιντεο καποιου παιδιου ο
τη θερμοκρασια οταν εκανε εκχυλιση να κατεβαινει 3-4 βαθμους και μετα να ανεβαζει το pid και να τη παει λιγο πανω απο τη καθορισμενη θερμοκρασια και μετα να τεινει να τη σταθεροποιει.

Εσας πως δουλευει? Διαβασα οτι αυτο το καθοριζουν οι τιμες στο p και i.
Μπορει καποιος να μου πει αν πρεπει να αυξησω η να μειωσω το νουμερο και σε ποιο απο ολα? Θελω να το κανω με τ που πεσει 2 βαθμους να αρπαζει αμεσως και να τεινει να το διορθωσει. Αυριο θα ανεβασω και ενα βιντεο να μου πειτε τη γνωμη σας.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Δεκ 28, 2013 9:02 am

triptsis έγραψε: SV=110, με SC=-17
Για να είμαι σωστός SV=93, με SC=-17.

Όσον αφορά τη συμπεριφορά του σε 15 λεπτα είναι έτοιμη η μηχανή, αυτο το λέω γιάτι μέτρησα την θερμοκρασία με εξωτέρικό θερμόμετρο στο δίσκο συγκράτησης της ντουζιέρας και η θερμοκρασία ήταν ίδια με του pid, έτρεξα νερό και η θερμοκρασία του νερού ήταν ίδια με του pid, έπεσε 2 βαθμούς και άναψε το pid και στο καφέ που έφτιαξα μετά την ίδια συμπεριφορά είχε.
Σήμερα θα φτιάξω και άλλα καφεδάκια αν δω κάτι διαφορετικό θα το αναφέρω. Οι τιμές που έβαλα τις ανέφερα παραπάνω
espresso junkie...

Απάντηση