Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τρί Δεκ 16, 2014 8:57 pm

john21 έγραψε:Μετά από 2 μήνες που δουλεύω το pid μπήκα στον πειρασμό να συνδέσω και τον έλεγχο ατμού.
Αλλά επειδή από την αρχή υπήρχαν αμφιβολίες για το αν θα αντέξει με τον καιρό ήθελα να ρωτήσω τους ποιο παλιούς που έχουν κάνει την εγκατάσταση με τον τρόπο που αναφέρει ο Ιωσήφ στην αρχή αυτού του θέματος αν συνεχίζει να λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Το έχω βάλει σε 2 μηχανές, λειτουργεί κανονικά εδώ και 1+ χρόνο. :priest:

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από john21 » Τρί Δεκ 16, 2014 9:02 pm

Ευχαριστώ πολύ Ιωσήφ.
Αύριο θα βγούνε τα κατσαβίδια και ο :priest: μαζί μας.

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από DioNiSis » Παρ Δεκ 26, 2014 5:11 pm

καλησπερα,

μου εχει ερθει ενα email απο το banggood οπου εχει ενα REX-C100 kit σε προσφορα για αυτη την εβδομαδα περιπου στα 13,13ε.

http://www.banggood.com/REX-C100-100-24 ... 205127_401

θα ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουν καλύτερα, επειδη σκέφτομαι να παρω ενα, ειναι το ιδιο με αυτο του θεματος, ή εχει καποια διαφορα και δεν θα κανει για την μηχανη μου ?

ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από john21 » Πέμ Ιαν 08, 2015 5:26 pm

Μάγκες παρακαλώ τα φώτα σάς υπάρχει τρόπος να κάνουμε reset στις ρυθμίσεις του PID διαφορετικά αν μπορεί να μου πει κάποιος τις τιμές που έχει από το SL1 ως SL11 γιατί κάποια τιμή άλλαξα και δεν λειτουργεί τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Ιαν 11, 2015 6:00 pm

Ακούει κανείς;;;;;; :clap:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Ιαν 11, 2015 7:16 pm

Δες την τρίτη σελίδα εδώ:

http://sion.rs/download/temperature/ManualREX-C100.pdf

Ίσως άλλαξες τον τύπο του σένσορα;

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Ιαν 11, 2015 8:05 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Ιωσήφ το έχω δει αυτό και απ ότι μπόρεσα να καταλάβω έχω δώσει τιμές
SL1- 0 SL2- 0 SL3- 0 SL4-1 SL5- 0 SL6- 1 SL7- 0 SL8- 0 SL9- 0 SL10- 1000 SL11- 0
απλά ήθελα κάποιον να επιβεβαιώσει τις τιμές. Επίσης να πω πως τον όλο το μπάχαλο έγινε όταν έβγαλα τον ατμό γιατί το pid μύριζε καμένο και όταν το άνοιξα στις επαφές 6-7 είχαν αρπάξει λίγο και το ρελε ήταν 7A τελικά αν επηρεάζει αυτό. Τώρα το έβαλα πάλι στη μηχανή χωρίς ατμό φυσικά και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Παρόλα αυτά αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τις τιμές θα του ήμουν υπόχρεος.

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από spirosninja » Τετ Μαρ 18, 2015 12:52 am

DioNiSis έγραψε:καλησπερα,

μου εχει ερθει ενα email απο το banggood οπου εχει ενα REX-C100 kit σε προσφορα για αυτη την εβδομαδα περιπου στα 13,13ε.

http://www.banggood.com/REX-C100-100-24 ... 205127_401

θα ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουν καλύτερα, επειδη σκέφτομαι να παρω ενα, ειναι το ιδιο με αυτο του θεματος, ή εχει καποια διαφορα και δεν θα κανει για την μηχανη μου ?

ευχαριστω.

τελικα αυτο ειναι κανει?

βλεπω οτι το pidαρες... πηρες αυτο ή καποιο αλλο?

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από DioNiSis » Τετ Μαρ 18, 2015 5:25 pm

ναι αυτο πηρα. ειχα και κατι ποντους απο προηγουμενες αγορες και μου βγηκε ακομα φθηνοτερο.

ομως, δεν ειναι ακριβως το ιδιο με του θεματος, και ουτε το ιδιο με αυτο που εχει στις φωτογραφίες η σελιδα τους.

οι διαφορες ειναι:
-το αυτοκόλλητο στο πλάι του pid στο output δεν γραφει voltage αλλα ssr
-δεν εχει λειτουργια alarm, πιο συγκεκριμένα ενω στο μενου υπαρχει κανονικα η ρύθμιση alarm, στο πισω μερος δεν υπαρχουν οι επαφες 6 και 7, ουτε υπαρχει το relay στην πλακετα εσωτερικα. οποτε δεν μπορει να χρησημοποιηθει ταυτοχρονα και για ατμο με τον τροπο, οπως περιγράφετε στο παρων θεμα.

το εχω τοποθετησει (χωρις ελεγχο ατμου φυσικα) και το χρησημοποιω κανα μηνα τωρα χωρις κανενα προβλημα.
το προτείνω μονο σε εσους δεν τους ενδιαφερει ο ατμος.

οταν επικοινωνησα μαζι τους λεγοντας τους οτι δεν ειναι το ιδιο με αυτο στη σελιδα τους και αφου εστειλα και μια φωτογραφία που μου ζητησαν. μου απαντησαν πως θα στειλουν ενα αλλο οπως και εκαναν. παρελαβα ηδη και το δευτερο το οποιο δυστυχώς ειναι παλι το ιδιο. :a026:

μετα την επικοινωνια που ειχαμε ειδα οτι μπηκε και στη σελιδα τους με καινουριο κωδικο το παρακατω που ειναι σαν αυτο που μου εστειλαν, χωρις τις επαφες 6,7 οπως φαίνεται και στις φωτογραφίες
http://www.banggood.com/REX-C100-110-24 ... 65589.html

σκέφτομαι να τοποθετησω τωρα το δευτερο που μου εστειλαν στον ατμο, μιας και πινω μονο καπουτσίνο, αλλα δεν το εχω κανει ακομα κυριως λόγω οτι, παρατηρωντας τη θερμοκαρασια του pid οταν παταω το διακοπτη ατμου ξερω να ανοιξω τον ατμο λιγο πριν κλεισει το ρευμα ο μηχανικος θερμοστατης του ατμου. ετσι κανω αφρογαλα με πιο σταθερο ατμο, με συνεχώς αναμμένες αντιστασεις, και μια διακυμανση στη θερμορασια 2-3 βαθμους καθολη την διαρκεια παρασκευής του αφρογαλου.


Off topic:
κατα την εγκατάσταση του θερμοζευγους οταν έβγαλα τον θερμοστατη του νερου παρατηρησα οτι ηταν 145 βαθμων, σαν του ατμου. ειχα λαθως θερμοστάτη απο το εργοστάσιο? τωρα εχω πολυ λιγοτερο ατμο οταν ριχνω νερο απο τη ντουζιερα, και εχω μετρησει οτι η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ θεσης θερμοστατη και νερου ντουζιερας ειναι 17 βαθμοι, δηλαδη πριν έκανε εκχύλιση περιπου στους 128?

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από spirosninja » Τετ Μαρ 18, 2015 9:45 pm

ευχαριστω για το σεντονι! για το brew , το θελω. οποτε να το αγορασω καλυτερα απο το http://www.ebay.com/itm/100-240V-Digita ... 0674411%26 που υπαρχει και στην πρωτη σελιδα? ειναι ακομη αξιοπιστος ο πωλητης?

Απάντηση