Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Δευ Ιαν 27, 2014 11:12 pm

Συγνωμη για αυτο. Οντως ειχα τη baby στο μυαλο, κακως που δεν το διευκρινισα στην αρχη.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τρί Ιαν 28, 2014 12:13 am

Ιωσήφ και Αλέξανδρε σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Νομίζω πως σε γενικές γραμμές είμαι έτοιμος για την επέμβαση.....

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τρί Ιαν 28, 2014 12:45 pm

Περιμένοντας την courier για να μου φέρει καλώδια κλπ είπα να κάνω το δύσκολο (αφαίρεση της βίδας). Τελικά ήταν μεγάλος μπελάς και τελικά μου κόπηκε νομίζω. Παραθέτω φωτογραφία με το αποτέλεσμα για να μου πείτε η έμπειροι τη γνώμη σας αν είναι οκ ή θα χρειαστώ αυτό που αναφέρει ο Ιωσήφ ως εναλλακτικό.....
Συνημμένα
_DSF6574.jpg
thermocouple

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Ιαν 28, 2014 5:41 pm

Ενωσε τα δυο καλωδια στην ακρη τους (αν δεν ειναι ηδη) και θα δουλευει. Ισως να χασει λιγο στη ακριβεια του, αλλα ουτως ή αλλως δεν σε ενδιαφερει αυτο.
Και αν δεις οτι δεν κανεις δουλεια, παρε ενα αλλο. Φτηνα ειναι ουτως ή αλλως.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τετ Ιαν 29, 2014 12:48 am

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έβαλα το Rex στην Classic και παρόλο που νόμιζα ότι όλα πήγαν καλά δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία... Καμιά ιδία. Σημειωτέων σύνδεσα μόνο το brew και όχι τον ατμό....

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τετ Ιαν 29, 2014 2:05 am

Το PID αναφέρει την θερμοκρασία σωστά; (για κρύα μηχανή λογικά 18 με 25 βαθμούς)

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τετ Ιαν 29, 2014 5:22 am

Καλημέρα Ιωσήφ. Όχι δεν δείχνει σωστά την θερμοκρασία. Μονοψήφιο νούμερο δείχνει για να καταλάβεις.....

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τετ Ιαν 29, 2014 11:31 am

Έκανα διάφορες δοκιμές και τελικά μάλλον θα χρειαστώ νέο θερμοζεύγος....
Καταρχήν ξαναγύρισα τη μηχανή στην αρχική της κατάσταση ώστε να δω ότι δεν έκανα καμιά βλακεία. Ζεσταίνεται κανονικά οπότε μια χαρά...
Νομίζω πως γενικά όλα έγιναν σωστά πέρα από την τοποθέτηση του αισθητήρα στη θέση του παλιού, αρκετά δύσκολη διαδικασία μιας και εμποδίζει το τοίχωμα της gaggia. Μάλλον όμως είχα κάνει ζημιά με την προσπάθεια να αφαιρέσω τη βίδα.
Ερωτήσεις:
1) Αν παραγγείλω το θερμοζεύγος που αναφέρει ο Ιωσήφ στην αρχική σελίδα, με ποιο τρόπο θα το συνδέσω στις θέσεις 9 και 10 του PID;
2) Ήταν λογικό που το χαλασμένο θερμοζεύγος δεν "άφηνε" τη μηχανή να ζεσταθεί; (προσπαθώ να δω αν κάτι φταίει στο PID)

(ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλαπλές απορίες αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι εξοικειωμένος με τέτοιες διαδικασίες.)

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Τετ Ιαν 29, 2014 2:26 pm

Αν συνέδεσες με ανάστροφη πολικότητα τον αισθητήρα δεν δουλεύει , δες μηπως ειναι αυτο.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τετ Ιαν 29, 2014 2:59 pm

Καλησπέρα Αλέξανδρε... Αν εννοείς αυτό που τονίζει και ο Ιωσήφ στο αρχικό ποστ το έχω κάνει σωστά, το + στο + και το - στο - .
Τώρα που έκανα πάλι μια δοκιμή να ξαναβάλω καλύτερα το καλώδιο μέσα στην τρύπα του μπόιλερ το PID δεν ανάβει καθόλου.... παίζει να το έκαψα;;;; :a134: :a134: :a134:

Απάντηση