Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Δευ Φεβ 03, 2014 6:21 pm

Κάθε printed circuit έχει μια πρόβλεψη για πόσο ρεύμα μπορεί να περάσει από κάθε "αυλάκι" σύμφωνα με διάφορα διεθνή πρότυπα. Επειδή είναι πλακέτα δεν λέει κάτι, έχει πλακέτες που δέχονται και 60A.

Κατά την γνώμη μου (και με βάση τα 2 REX που έχω συνδεμένα στο Alarm κανονικά - ένα γνωστού και ένα δικό μου) η προδιαγραφή για το συγκεκριμένο PID είναι 3A, πιθανότατα όμως έχει χρησιμοποιηθεί υλικό που αντέχει παραπάνω. Άρα για αυτό και δουλεύει. Το ρελέ είναι σίγουρα 10A άρα εκεί δεν υπάρχει θέμα.

Οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά, ούτε αν θα δουλέψει σε όλα τα PID, ούτε πόσο θα δουλέψει και ούτε κατά πόσο είναι ακίνδυνο.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Δευ Φεβ 03, 2014 6:45 pm

Σε τι θηκη το βαζετε το pid?

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Δευ Φεβ 03, 2014 7:54 pm

Ιωσηφ, μπορουμε να παρακαμψουμε την πλακετα και να συνδεσουμε τις επαφες κατευθειαν στο ρελε?

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Δευ Φεβ 03, 2014 8:27 pm

Μονο εμενα μου στειλανε κινεζικο μανιουαλ ρε γμτ!??! :censored: Τεσπα οπως λενε και τα παιδια κ γω το ρελε ειναι 10Α. ΕΑΝ ηταν 3Α οπως λεει το μανιουαλ ΔΕ 8α δουλευε ουτε για μισο λεπτο σε λειτουργια ατμου οπου 8α περναγαν τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ αμπερ. Απο κει κ περα αν 8ες να το συνδεσεις απευ8ειας πανω στο ρελε μπορεις κ ευκολα..Απλα 8 ανοιξεις το πιντ κ 8α κολλησεις τα 2 καλωδια του ρελε/αλαρμ πανω στην πλακετα.Ετσι 8α εισαι και σιγουρος απλα 8α πρπ να τα περασεις μετα εξω απ το κουτι (δε νομιζω να σε δυσκολεψει) Οταν με το καλο εχω στα χερια μου τη μηχανη μπορω να σου δειξω κ με φωτο απο που ακριβως να τα περασεις.. Απλα εχετε στο νου σας οτι με τους υπολογισμους κ τις μετρησεις ενως φιλου συμφορουμιτη περνανε πρπ 6Α απ το κυκλωμα. Οποτε πραξτε αναλογως.

Off topic:
G.K. επετρεψε μου να διφωνησω εδω γιατι και στα αυτοκινητα οπου ασχολουμαι μπορει πχ ο κατασκευαστης να το δινει για 150 αλογα κ να αντεχει με ασφαλεια κ μακροπρο8εσμα 360++. Μιλαμε για 200+++% Βεβαια εξαρταται ποσο καλα γνωριζεις το κα8ε αντικειμενο κ στο ρεξ ομολογουμενος δεν εχω/εχουμε ισως την αναλογη εμπειρια. Εγω προσωπικα 8α το "ρισκαρω" με τον ατμο μιας κ πιστευω οτι δε 8α εχει προβλημα. Το πολυ πολυ 20$ πεταμενα..

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Τρί Φεβ 04, 2014 12:23 pm

Ελα ρε Πανο (tzogistas) κανε την διαστημοπλοιο τη μηχανούλα μου :) Παιδιά ανεβάστε και καμιά φωτο να βλέπουμε το στήσιμο.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τρί Φεβ 04, 2014 3:45 pm

strider19 έγραψε:Ιωσηφ, μπορουμε να παρακαμψουμε την πλακετα και να συνδεσουμε τις επαφες κατευθειαν στο ρελε?
Δεν γνωρίζω. Δεν νομίζω όμως, το ρελέ πρέπει να πάρει εντολή από την πλακέτα για την τιμή του Alarm, τώρα αν βάζαμε τα καλώδια απευθείας πάνω στο ρελέ; Άσκοπο μου φαίνεται, αντί για τέτοια μετατροπή καλύτερα μέσω SSR και ενός μετασχηματιστή.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Φεβ 04, 2014 3:53 pm

Ρωταω αν γινεται να συνδεσουμε τις αντιστασεις πανω στην "εξοδο" του ρελε. Την εισοδο, το σημα δλδ απο το pid, θα την αφησουμε ως εχει.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τρί Φεβ 04, 2014 4:25 pm

Θεωρητικά γίνεται. Αν είναι όμως να πειράζουμε την πλακέτα, αφαιρούμε τελείως το relay και οδηγούμε το SSR με την τάση 5V που έχει το alarm εκεί, όπως είχε κάνει και το Makron στην μετατροπή relay PID σε voltage.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Τρί Φεβ 04, 2014 7:06 pm

Τελικά αφού πήρα και δεύτερο ssr παρατήρησα πως το PID δεν δίνει ρεύμα στο ssr όταν συνδεθεί στο + και το -. Δουλεύει η οθόνη, ο αισθητήρας αλλά είναι λογικό να μη ζεσταίνεται η μηχανή αφού το ssr δε δουλευει. Και εκεί που είχα μπει ενθουσιαστεί πως θα έχω PID άντε να περιμένω κανένα μήνα να έρθει καινούργιο από Κίνα... :censored:
Το καλό είναι πως έμαθα τη μηχανή εσωτερικά και γενικά εξοικιώθηκα με μια διαδικασία που μου φάνταζε δύσκολη θεωρητικά...

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια... Εν αναμονή νέου PID λοιπόν.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Φεβ 04, 2014 8:30 pm

Χχμμ, μου φαινεται πολυ δυσκολο να σου ηρθαν και το ssr και το pid, ελατωματικα. Μηπως κατι εχεις κανει λαθος στις ρυθμισεις? Αμα ειναι βγαλτο εξω, και συνδεσε το εξω απο την μηχανη, με τον αισθητηρα, το ssr κτλ. Δεν χρειαζετε να συνδεσεις τις αντιστασεις. Ρυθμισε του μια θερμοκρασια μεγαλυτερη απο αυτη που μετραει και παρατηρησε αν αναβει το πρασινο λαμπακι, πανω αριστερα που γραφει out. Με το πολυμετρο μετρα την ταση στις επαφες του ssr, απο τη μερια του σηματος (οχι απο εκει που εβαζες τις αντιστασεις). Με αναμενο το out, θα πρεπει να σου δειξει +-5 volt. Αν δεν το δειξει, τοτε οντως ειναι προβληματικο.

Ιωσηφ, γιατι να βαζουμε και δευτερο ssr, αφου εχουμε ετοιμο το ρελε? Νταξυ, θα κανει λιγο θορυβο, αλλα μονο οταν κανουμε ατμο.

Απάντηση