Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από G.K » Κυρ Δεκ 29, 2013 12:14 pm

ετσι ειναι οπως τα λες,μεταλλο και ρευμα δεν ειναι καθολου καλος συνδιασμος.
δεν ειναι καθολου κακη ιδεα να γειωσεις το στρατζαριστο ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
ετσι αν για οποιοδηποτε λογο παει ρευμα στο μεταλλο θα εχει σαν συνεπεια να
πεσει ο διακοπτης διαροης (ηλεκτροστοπ) του πινακα.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Ιαν 02, 2014 2:19 pm

Παρελαβα τα εξαρτηματα για την τοποθετηση του pid.Το μονο που ξεχασα να αγορασω ειναι καλωδια για τα σηματα.
Αν βαλω σιληκονης δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Να το κανω ετσι?

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Ιαν 02, 2014 4:26 pm

Ολα σιλικονης θα τα βαλεις.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Ιαν 02, 2014 4:29 pm

Ναι, σαν πάχος λεω οτι δέν πήρα ποιο λεπτά. Λεω να βάλω αυτά που θα μπουν και για το ρεύμα.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Ιαν 02, 2014 4:34 pm

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα, όλα τα ίδια τα έχω βάλει και εγώ. Απλά αν αποφασίσεις να βάλεις και τον έλεγχο του ατμού διάβασε τα προηγούμενα που έχουμε πει. (εγώ τον έχω βάλει αλλά με γνώση του τι μπορεί να πάει στραβά)

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Πέμ Ιαν 02, 2014 5:16 pm

Ωραία, ευχαριστώ!
Για τον ατμό θα το αφήσω δέν θελω να ρισκάρω τότε.

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τετ Ιαν 08, 2014 12:11 am

Καλησπερα παιδια,

Αγορασα αυτο το PID

http://www.ebay.co.uk/itm/190908586245? ... 1439.l2649

Το συνεδεσα και δουλευει μια χαρα. Πηρα ενα δευτερο SSR 25A για να συνδεσω τα καλωδια απο το αισθητηρα του ατμου και να το βαλω στο AL1 του PID.

Τα εβαλα τα καλωδια σωστα και τωρα η μηχανη δεν ανεβαζει θερμοκρασια μενει κολλημενη στους 24 βαθμους. Βγαζω το SSR και τα βαζω οπως πριν και δουλευει κανονικα. Απο οτι ειδα μεσα στη μηχανη οταν ειναι συνδεδεμενο το SSR δεν αναβει το λαμπακι του οπως αναβει στο αλλο SSR. (Δοκιμασα να δω αν το SSR ειναι ενταξει και δουλευει κανονικα)

Μπορει να μου πει κανεις καμια ιδεα για να το κανω να δουλεψει?

Ευχαριστω

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Ιαν 08, 2014 9:59 am

Ετσι οπως το καταλαβαινω, συνδεσες το δευτερο ssr, απευθειας πανω στο ρελε του αλαρμ. Ειναι λογικο να μην κανει τιποτα ετσι, διοτι το ssr θελει ρευμα για να ανοιγοκλεισει, ενω το ρελε ειναι ενας απλος διακοπτης. Ειναι σαν να συνδεσεις μια λαμπα στο σπιτι σου, με το διακοπτη που εχεις στο τοιχο, αλλα να τα αφησεις εκει τα καλωδια και να μην τα πας στο πινακα. Δεν υπαρχει περιπτωση να αναψει η λαμπα. :lick:

Για να χρησιμοποιησεις το αλαρμ, πρεπει ή να συνδεσεις απευθειας τα καλωδια που πανε στο θερμοστατη ατμου στο αλαρμ (κατι το οποιο δεν προτεινω, τουλαχιστον για το rex), ή να βαλεις προσθετο ενα μετασχηματιστη, που θα παιρνει απο καπου 220 v, θα τα κανει 12-24, θα τη περασεις αυτη τη ταση μετα απο το ρελε του αλαρμ και επειτα ή θα το πας στο ηδη υπαρχον ssr(που ελεγχει τη θερμοκρασια του καφε) ή σε ενα δευτερο που θα ειναι αποκλειστικα του ατμου.

Αν τα πας στο ηδη υπαρχον, ειναι λιγο μανουρα, διοτι πρεπει να βρεις και καποια αλλα καλωδια. Ο Ιωσηφ εβαλε ενα οδηγο που το κανει με αυτο το τροπο. Αν βαλεις δευτερο ssr, ειναι πιο απλο, αλλα εχεις ακομα ενα εξαρτημα που πρεπει να βρεις τροπο να το χωρεσεις καπου.

Το μετασχηματιστη ομως δεν τον γλυτωνεις. Εκτος και αν το pid που πηρες σηκωνει τα 5 Α των αντιστασεων...
Το συνεδεσα και δουλευει μια χαρα. Πηρα ενα δευτερο SSR 25A για να συνδεσω τα καλωδια απο το αισθητηρα του ατμου και να το βαλω στο AL1 του PID.
Οταν λες αισθητηρα ατμου, εννοεις τον εργοστασιακο θερμοστατη?

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Πέμ Ιαν 09, 2014 12:29 am

καταλαβα τι λες..

εγω εβγαλα τα φυσακια πανω απο τον αισθητηρα του ατμου και αυτα τα συνεδεσα στο ssr το δευτερο που πηρα αποκλειστικα για να χειριζομαι ατμο. απο το δευτερο ssr συνεδεσα τα καλωδια στο pid στην εξοδο που εχει για AL1 με SSR. Με τον τροπο αυτο δεν δινει εντολη ουτε το ssr το δευτερο να αναψει αλλα και η καφετιερα δεν ανεβαζει θερμοκρασια με τπτ. Λειτουργουν ολες οι λειτουργιες αλλα δεν ζεστενεται.

Η ερωτηση μου ειναι πως μπορω να το κανω να δουλεψει με το δευτερο SSR με ασφαλεια.

Οσο για την ερωτηση σου αν αντεχει το Pid τα αμπερ που λες πως μπορω να το δω? Αν μπορεις κοιταξε στο λινκαν το γραφει καπου η που να κοιταξω γτ δν εχω εδω εργαλεια για να κανω καμια μετρηση.

ευχαριστω..

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Ιαν 10, 2014 12:27 am

Με εικονες:
Screenshot 2014-01-10 00.03.50.jpg
Με λογια: :a016:

Θα χρειαστεις ενα μετασχηματιστη που θα κανει τα 220 volt που εχεις στη μηχανη, σε 12-24 ή ο,τι αλλο παιρνει το ssr σου στην εισοδο του. Στο σχημα βαζω και ενα ανορθωτη τασης (rectifier), ο οποιος κανει το εναλλασσομενο ρευμα σε συνεχες. Αυτο ειναι προαιρετικο. Απο το χαμηλομενο ρευμα πλεον που θα σου βγαλει ο μετασχηματιστης, τη μια ακρη του, τη ριχνεις στο ρελε του pid. Την αλλη ακρη του ρελε την ενωνεις με το ssr(απο τη μερια του σηματος, στο χαμηλο voltage) και τελος ενωνεις τα δυο καλωδια του ssr και του μετασχηματιστη που σου περισσευουν. Επισης, παρεμβαλεις και μια αντισταση καπου μεσα σε αυτο το κυκλωμα εν σειρα. Αν μου πεις το voltage που θα σου βγαζει ο μετασχηματιστης, θα σου πω ποσα Ohm θα πρεπει να ειναι. Αυτα απο τη μερια του ελεγχου.
Σειρα εχουν οι αντιστασεις του μποιλερ, που εκει ειναι πολυ ευκολο. Απλως ενωνεις τα δυο καλωδια που πανε πανω στο θερμοστατη του ατμου, με τις δυο επαφες που εχει το ssr για τα υψηλα volt.

Αν θες τωρα, μπορεις να παρακαμψεις το δευτερο ssr και να χρησιμοποιεις ενα και για τις εκχυλισεις και για τον ατμο. Για αυτη τη συνδεσμολογια, θα βρεις οδηγιες στο οδηγο που εβαλε ο Ιωσηφ, μερικα ποστ πιο πισω. Τον μετασχηματιστη ομως δεν το γλυτωνεις.

Ενα απλο παραδειγμα μετασχηματιστη:
http://www.ebay.com/itm/5W-Transformer- ... 5af920a267

EDIT

Βασικα, απο οτι βλεπω υπαρχουν ετοιμοι μετασχηματιστες που βγαζουν dc, οπως κατι τετοιο:
http://www.ebay.com/itm/0-14A-AC-220V-t ... 46184ee35f

Αν ψαξεις "ac to dc transformer" θα βρεις πολλα.

Απάντηση