Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Σάβ Δεκ 28, 2013 9:44 am

Ειναι λογικο να πέφτει λίγο η θερμοκρασία κατα τη διάρκεια της εκχύλισης σε αυτές τις μηχανές. Αυτό συμβαίνει γιατι το boiler ειναι μικρό και με το που ξεκινας την εκχύλιση μπάινει κρύο νερό μέσα, γι'αυτο το λόγο κάποιο έχουν επιλέξει να προθερμαίνουν το νερό αμέσως πριν μπει στο boiler. Τώρα θα μπορούσες να το αφήσεις να ζεσταθεί και λίγο παραπάνω, δηλαδή στα 20λεπτα.

Απο την άλλη να πουμε οτι η θερμοκρασία που βλέπεις στο PID είναι μόνο σε ένα σημείο του boiler και δεν σημαίνει οτι συμβαίνει το ίδιο πράγμα ανα πάσα στιγμή σε όλο τον όγκο του νερού μέσα. Αν θέλεις να δεις τι συμπεριφορά της το καλύτερο είναι οπως είπε και ο προηγούμενος φίλος να βάλεις εξωτερικό θερμόμετρο στο pf.

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από glf » Σάβ Δεκ 28, 2013 10:11 am

για όποιον έχει όρεξη να εμβαθύνει στη ρύθμιση των τιμών

http://www.omega.com/temperature/Z/pdf/z115-117.pdf

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από glf » Σάβ Δεκ 28, 2013 12:15 pm

και... μιας και κοιτάω για κουτί για να μπει το c100.... έχει βρει κανείς ένα σωστό από ebay ; ή και τοπικά

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Δεκ 28, 2013 2:29 pm

IMG104.jpg
IMG103.jpg
προς το παρον εφτιαξα κουτάκι ακριβώς στις διαστασεις του από σκληρό χαρτόνι και το τύλιξα με μαύρη μονωτική, καλό φαίνεται...
espresso junkie...

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Δεκ 28, 2013 3:59 pm

glf έγραψε:και... μιας και κοιτάω για κουτί για να μπει το c100.... έχει βρει κανείς ένα σωστό από ebay ; ή και τοπικά
Για οποιον εχει προσβαση σε κολλησεις και τα σχετικα, το στρατζαριστο 50*50, τοιχομα 1.5/2 mm, με μια ταπα απο πισω, ειναι οτι πρεπει. Θα επανελθω με φωτο αργοτερα.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Δεκ 28, 2013 11:50 pm

Σήμερα άνοιξα ένα REX-C100 και είδα πως το ρελέ του alarm έχει ένδειξη 10Α. Οπότε νομίζω πως είναι ασφαλές για χρήση στα 4 με 5Α που περνάνε όταν η μηχανή είναι σε λειτουργία ατμού.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Δεκ 29, 2013 12:18 am

Και γιατι λεει μεχρι 3 το μανουαλ? Να εννοει το ρελε στις εκδοσεις του pid που η κυρια εξοδος δεν ειναι voltage, αλλα ρελε?

Οι φωτο με το στρατζαριστο:
29122013770-1.jpg
29122013771-1.jpg
29122013772-1.jpg

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από glf » Κυρ Δεκ 29, 2013 12:52 am

τέλειο!!

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από G.K » Κυρ Δεκ 29, 2013 7:29 am

Πολυ ωραιο το στρατζαριστο αλεξανδρε.
φανταζομαι οτι δεν εχεις βαλει το πλαστικο εξαρτημα (πως το λενε τωρα..)που συγκρατει το
PID στην προσοψη ωστε να μην μπορει να ερθει προς τα εμπρος,και αυτο λεω επειδη ειχες πει
οτι το στρατζαριστο ειναι 50χ50,δηλαδη χωραει ισα ισα.
το εχεις βαλει απλα ετσι μεσα χωρις κατι να το κραταει?
θα χρειαζοταν πατουρα μπροστα που δεν φαινεται να εχεις κανει.
αυτες ειναι οι αποριες μου,καλα καφεδακια :coffee:

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Δεκ 29, 2013 11:51 am

Αυτο το πλαστικο εξαρτημα εσπασα το κεφαλι μου να βρω τροπο να το αξιοποιησω, αλλα τελικα το παρατησα. Οπως και να το εκανα, θα ειχα προβλημα, διοτι δεν θα μπορουσα μετα να εχω προσβαση στις δυο γλωσσες που κρατανε το pid, με αποτελεσμα να μπαινει, αλλα να μην βγαινει.

Οσο για το στρατζαριστο, τα 50 ειναι οι εξωτερικες διαστασεις. Στο εσωτερικο ειναι 47*47 (1.5 mm τοιχωμα), και ειναι αρκετο για την πατουρα που εχει ηδη το pid να κατσει. Αμα ηταν 2 χιλιοστα στο παχος, που πανε μετα οι εσωτερικες 46*46 θα ηταν ακομα καλυτερα, αλλα δεν ειχα. Η στερεωση γινεται με μια λαμαρινοβιδα που πιανει σε μια τρυπα που εχει το κελυφος του pid (φαινεται σε μια φωτο), στην πισω μερια. Σαν συνολο παντως ειναι αρκετα σταθερο.

Ο μοναδικος προβληματισμος μου σε σχεση με το μεταλλικο κουτι, ειναι αυτο ακριβως, ειναι μεταλλικο. Αν βαλεις και κανα ελευθερο καλωδιο του ρευματος, εχεις ενα εκρηκτικο συνδιαασμο :lol: . Θα μου πειτε το ιδιο θα επρεπε να ισχυει για τις μηχανες με μεταλλικο περιβλημα, οπως η classic. Μαλλον επρεπε να του περασω κατευθειαν και ενα καλωδιο για την γειωση.... :a014:

ΥΓ
Οσο για τη συνδεση του ατμου, μαλλον καταλαβα γιατι του δινει 3Α οριο, ενω το ρελε αυτο καθε αυτο εχει οριο τα 10Α. Στην περιπτωση μας, δεν συνδεουμε τους ακροδεκτες ακριβως πανω στο ρελε, οπως κανουμε με το ssr πχ, αλλα τα συνδεουμε πανω στη πλακετα, και απο εκει τεξιδευει στο ρελε. Ενα αντιστοιχο παραδειγμα θα ηταν να συνδεσουμε το ρελε, που αντεχει 10Α, αλλα να χρησιμοποιουσαμε πολυ λεπτα καλωδια, που αντεχουν μεχρι 3Α. Αυτοματως το οριο της γραμμης μας παει στα 3Α, του πιο αδυναμου κρικου θα ελεγε καποιος.

Το οριο δηλαδη στο pid δεν το καθοριζει το ρελε ή τα αλλα εξαρτηματα του, αλλα τα κυκλωματα της πλακετας, που ειναι πανω, και μπορει να αντεξει μεχρι 3Α.

Απάντηση