Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Φεβ 15, 2017 9:09 am

Gaggia BC έγραψε:Θα το κανω κι εγω ετσι μιας και εχω κρατησει τη βιδα. Δυο ερωτησεις:
-Επειδη εχω βγαλει τη βιδα,τωρα που θελω να την ξαναβαλω θα βαλω υποθετω τερμα μεσα τον αισθητηρα ωστε να ακουμπαει το τοιχωμα της βιδας?Να βαλω και θερμοαγωγιμη ή δε χρειαζεται?
-Αν(για καποιο λογο) θελουμε να επιστρεψει σε στοκ κατασταση χρησιμοποιουμε καποιο ανταπτορακι?
Ναι κάτι αντίστοιχο σαν αυτό:
https://www.thorlabs.com/thorproduct.cf ... ber=AE4M6M

ή και με helicoil γίνεται.

Ναί βάλτην μέχρι μέσα να ακουμπάει στο τοίχωμα. Αν θέλεις καθώς στερεώνεις το αισθητήρα πίσω στην βίδα του μπορείς να βάλεις λίγο. Όταν θα βιδώσεις την βίδα στο μπόιλερ μην βάλεις τίποτα απλά βεβαιώσου ότι η βίδα έχει τερματίσει και ακουμπάει στο μπόιλερ. Μην σφίξεις πολύ δυνατά γιατί είναι αλουμινένιο το μπόιλερ.

Το κολαούζο το πήρα περίπου 2-3 ευρώ. Δεν χρειάζεται κάτι καλό γιατί το αλουμίνιο δουλεύεται εύκολα.

Καλές μόντες :a013:

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Φεβ 15, 2017 11:47 am

για να επιστρέψεις στην αρχική κατάσταση αρκει να βιδώσεις μια βίδα Μ6 αλουμινίου, να την κόψεις σύριζα με το εξόγκωμα του μποιλερ και να ανοίξεις νέο πάσο Μ4 ή ότι άλλο σπείρωμα θες αυτή την φορά.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
lafistios
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2013 10:19 am
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Λιβαδειά

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από lafistios » Πέμ Φεβ 16, 2017 11:41 am

odys2008 έγραψε:Και εγώ έτσι το έχω κάνει. Πρέπει να ανοιχτί λιγάκι η τρύπα που είναι 4 χιλιοστά μ 5άρι τρυπάνι κ μετά άνοιγμα μ κολαούζο Μ6. 3-4 λεπτά δουλειά
Χωράει τρυπάνι εκεί;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Φεβ 16, 2017 12:00 pm

Εγω επειδη ουτως ή αλλως θα λειψω για ενα μηνα θα παραγγειλω εκεινο το thermocouple με τα 15€ το σετ των 2. Με τους κινεζους δεν εβγαλα ακρη οσον αφορα την ακριβεια/ευαισθησια του αισθητηρα αλλα θα το ρισκαρω να το παρω. Θελει κανεις το 2ο? Θα το εχω στα χερια μου απο βδομαδα αλλα θα επιστρεψω για λιγο στις 15. Κριμα ειναι να μου μεινει και το 2ο. Περιπου 8€ στον καθενα βγαινει

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Πέμ Φεβ 16, 2017 2:48 pm

lafistios έγραψε:
odys2008 έγραψε:Και εγώ έτσι το έχω κάνει. Πρέπει να ανοιχτί λιγάκι η τρύπα που είναι 4 χιλιοστά μ 5άρι τρυπάνι κ μετά άνοιγμα μ κολαούζο Μ6. 3-4 λεπτά δουλειά
Χωράει τρυπάνι εκεί;
Πρέπει να βγεί το μπόιλερ. :a048:
Πρόσθεσε άλλο ενα 20λεπτο για το βάλε βγάλε :OOPS:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Φεβ 16, 2017 3:50 pm

Να επισημανω κατι οσον αφορα τη σημασια της ορθης τοποθετησης του θερμοζευγους. Την πρωτη φορα που το εβαλα το ειχα για ενα συγκεκριμενο καφε στους 102-103 βαθμους. Αφου το ξανανοιξα για τοποθετηση λειτουργιας ατμου κτλ ειχα ιδιαιτερα πικρο(οχι καμμενο) αποτελεσμα. Ειδα λοιπον οτι επρεπε να ανεβω στους 105-106 για να εχω το ιδιο αποτελεσμα. Τι συνεβη? Απο τους κραδασμους θα κουνηθηκε λιγο ο αισθητηρας και πλεον ακουμπαει αλλου,ενδεχομενως πιο μακρια. Γι'αυτο πιστευω δεν αρκει απλα να το στερεωσεις καθοτι με τους κραδασμους θα αλλαξει θεση. Θελει ειτε σφηνωμα με κατι,ειτε σιλικονη ειτε βιδα πατεντα

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Φεβ 17, 2017 2:48 pm

Γι αυτό καλύτερα να μην χαλάσετε τον αισθητήρα και να ανοίξετε την τρύπα με τρυπάνι και κολαούζο Μ6. Έτσι κι αλλιώς άμα μάθεις με PID δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσεις πίσω.

Άβαταρ μέλους
lafistios
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2013 10:19 am
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Λιβαδειά

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από lafistios » Παρ Φεβ 17, 2017 5:40 pm

odys2008 έγραψε:Γι αυτό καλύτερα να μην χαλάσετε τον αισθητήρα και να ανοίξετε την τρύπα με τρυπάνι και κολαούζο Μ6. Έτσι κι αλλιώς άμα μάθεις με PID δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσεις πίσω.

Και να κατεβάσεις το μπόιλερ, δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα του κόσμου για μας τους άσχετους, ήδη η τοποθέτηση pid είναι υπέρβαση για μένα.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 17, 2017 8:53 pm

http://www.ebay.com/itm/331977177841
Παιζει και αυτο

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Φεβ 18, 2017 4:28 pm

Σε ερωτηση μου για την ευαισθησια του σενσορα μου δωθηκε η απαντηση που βλεπετε στη συννημενη εικονα. Επειδη ειναι μαγαζι για 3d printers φανταζομαι οτι αναφερεται στην τελικη θερμοκρασια σε καποιο μερος του εκτυπωτη(δε γνωρίζω απο αυτα) γιατι δε νομιζω ο αισθητηρας να εχει τοσο τραγικη αποκλιση. Θα το παρω και θα δωσω feedback οταν με το καλο γυρισω. Αν κανει,πιστευω οτι θα ειναι μια καλη εναλλακτικη για οσους δε θελουν να ανοιξουν το σπειρωμα ή δεν εχουν σιλικονη υψηλων θερμοκρασιων
Συνημμένα
IMG_20170218_162011.jpg

Απάντηση