Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Ιαν 29, 2014 8:17 pm

Απο οτι ξερω ο αισθητητας, το θερμοζευγος, δεν εχει πολικοτητα. Μονο στη συνδεση του ssr παιζει ρολο η πολικοτητα.

Για να μην ανοιγει, κατι εχεις κανει λαθος στην παροχη του pid. Οτι λαθος και αν εκανες με το ssr ή τον αισθητηρα, το pid θα ανοιγε. Μηπως οταν το γυρισες στο εργοστασιακο, το αποσυνδεσες?
Εκτος και αν εβγαλες τα καλωδια του σηματος του ssr, αυτα που φευγουν απο το pid, δεν τα μονωσες, και βραχυκυλωσαν, κατι που μπορει να εκαψε το pid.

Στην αρχη, οταν λες οτι δουλευε το pid και εδειχνε μονοψηφιο αριθμο στην ενδειξη, στην αριστερη μερια της οθονης το λαμπακι που γραφει νομιζω output, αναβε (πρασινο)?

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Τετ Ιαν 29, 2014 8:38 pm

To θερμοζεύγος έχει πολικότητα,
http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/ ... 02008387CF
προφανώς εσύ το συνδεσες σωστά κατα τύχη και δεν είχες πρόβλημα. Αν το βάλεις ανάποδα βγάζει περίεργες και αρνητικές τιμές.
gianniskl έγραψε: Τώρα που έκανα πάλι μια δοκιμή να ξαναβάλω καλύτερα το καλώδιο μέσα στην τρύπα του μπόιλερ το PID δεν ανάβει καθόλου.... παίζει να το έκαψα;;;; :a134: :a134: :a134:
Ωστόσο το αν ανοίγει ή οχι το PID (δηλαδη εχουμε ενδειξη στην οθόνη) ειναι θέμα τροφοδοσίας, δηλαδή αν απλα του βάλεις ρεύμα και δεν βάλεις τιποτα άλλο πάνω πάλι θα δείξει κάτι. Οπότε αν δεν ανοίγει καν δες αν έχεις ρεύμα.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Παρ Ιαν 31, 2014 8:58 pm

Καλησπέρα παιδιά... Τελικά το PID κάηκε και το θερμοζεύγος δουλεύει. Εξακολουθεί όμως να μη ζεσταίνεται η μηχανή όταν είναι συνδεδεμένο το PID. Επίσης αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα, όταν βάζω το ένα από το δυο καλώδια τροφοδοσίας στον κάτω αντάπτορα του διακόπτη για να πάρω ρεύμα,με το που βάζω το καλώδιο ανάβει το φωτάκι στο κουμπί brew χωρίς να είναι ανοικτή η μηχανή όταν πατάω το κουμπί (brew) σβήνει το φωτάκι και ανάβει το PID... :a014:

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Ιαν 31, 2014 9:25 pm

Κατι εχεις κανει λαθος στις συνδεσεις σου. Θα σου προτεινα, γυρνα το οσο πιο πολυ μπορεις σε εργοστασιακη κατασταση, κοιτα ολα τα καλωδια ενα-ενα, να μην βραχυκυκλωνουν και βγαλε οτι εβαλες. Οταν και μονο οταν σιγουρευτεις οτι ολα δουλευουν οπως ακριβως βγηκε απο τη μαμα gaggia, ουτε καλυτερα, ουτε χειροτερα, ξεκινα παλι απο την αρχη, πιο προσεχτικα ομως αυτη τη φορα ;)

ΥΓ
Ειναι λογικο να μην δουλευουν οι αντιστασεις, απο τη στιγμη που δεν στελνει σημα το pid για να κλεισει το ssr κυκλωμα.

ΥΓ2
Υποψιαζομαι, οτι σου αναβει το λαμπακι διοτι συνδεσες το λαθος καλωδιο, στη λαθος θεση, δηλαδη το καλωδιο της αντλιας (αντι το καλωδιο του pid), στην εισοδο του κεντρικου διακοπτη (αντι στην εξοδο). Οταν σου αναβει το λαμπακι, η αντλια δουλευει?

ΥΓ3
..και ανάβει το PID...
Τελικα καηκε, ή οχι?

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Παρ Ιαν 31, 2014 11:35 pm

Αλέξανδρε δικό μου το λάθος, δεν κάηκε ήθελα να πω....

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Σάβ Φεβ 01, 2014 12:10 am

Δεν ξέρω τελικά τη φταίει. Αν αφαιρέσω το PID, ξαναβάλω το θερμοστάτη και συνδέσω σε αυτόν τους ακροδέκτες δουλεύει κανονικά η μηχανή στα εργοστασιακά της πρότυπα.

Τα στάδια που κάνω είναι με τη σειρά όσα αναφέρονται στο αρχικό post και τα έχω διπλοτσεκάρει μήπως και κάνω εκεί κάποιο λάθος. Ίσως να έχει θέμα το SSR, δεν ξέρω τι να πω. Το PID είναι κολλημένο στους 20 βαθμούς (αρχικά έδειχνε μονοψήφιο γιατί είχα ρυθμίσει το SC)

Σημείωση: για να δουλέψω το PID και να δω τι γίνεται με τη θερμοκτασία πήρα ρεύμα από το κάτω από τα τρία βύσματα του διακόπτη με αποτέλεσμα το PID να είναι ανοικτό είτε η μηχανή είναι κλειστή είτε όχι.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Φεβ 01, 2014 1:06 am

Ξεσυνδεσε και βγαλε το ssr. Παρε ενα πολυμετρο, και βαλτο στη θεση που εντοπιζει βραχυκυλωμα και ακουμπα τα δυο καλωδια μεταξυ τους, θα πρεπει να κανει μπιπ. Μετα ακουμπα τα στις επαφες που εβαζες τα καλωδια απο το θερμοστατη (εκει που λεει ~250 βολτ), δεν θα πρεπει να κανει ηχο, και η ενδειξη στο πολυμετρο να ειναι μηδεν. Μετα με μια μπαταρια (αυτοκινητου, απο δραπανακι κτλ, αλλα οχι καμμια ΑΑ, χρειαζεται παραπανω voltage), συνδεσε το θετικο της με το + του ssr, στις επαφες που εβαζες το σημα απο το pid. Ομοιος με τον αρνητικο. Μετρα παλι με το πολυμετρο τις επαφες που μετρησες πριν (αφου τα ακουμπησεις πρωτα μεταξυ τους για ελεγχο). Αυτη τη φορα πρεπει να κανει μπιπ και να δειξει κατι η οθονη του πολυμετρου. Αν δεν το κανει ξαπροσπαθησε, μηπως δεν εβαλες καλα τα καλωδια στη μπαταρια. Αν δεν κανει και παλι, ειναι αχρηστο το ssr.
DT-830D-Digital-Multimeter.jpg
Καπως ετσι πρεπει να ειναι ειναι η θεση βραχυκυκλωματος

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Σάβ Φεβ 01, 2014 1:15 am

Αλέξανδρε καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το θέμα με το διακόπτη το έλυσα και ήταν δική μου βλακεία. Μάλλον καταλήγω και εγώ στο συμπέρασμα πως κάτι φταίει με το ssr γιατί οι συνδέσεις μου είναι σωστές. Θα κάνω το τεστ που μου είπες και θα επανέλθω.... Και πάλι ευχαριστώ.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Σάβ Φεβ 01, 2014 10:16 pm

Λοιπόν, σύνδεσα το SSR σε ένα μετασχηματιστή που δίνει 14 volt και το SSR δείχνει ότι τροφοδοτείται αφού το λαμπάκι του ανάβει. Όταν όμως βάζω το πολύμετρο στις θέσεις που συνδέονται με τα καλώδια του θερμοστάτη δεν δείχνει τίποτα. Άρα το SSR είχε πρόβλημα από την αρχή και γι'αυτό δε ζέσταινε τη μηχανή... :a134:

Χρειάζομαι λοιπόν νέο SSR αν δεν κάνω λάθος..........
Συνημμένα
CameraZOOM-20140201215132877.jpg
SSR συνδεδεμένο με το μετασχηματιστή
CameraZOOM-20140201220554252.jpg
τεστ με το πολύμετρο

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Φεβ 02, 2014 12:23 am

Ναι, απο οτι φαινεται αυτο ηταν το προβλημα σου εξαρχης. Νταξυ, με τετοιες εξευτελιστικες τιμες που τα δινουν, μη περιμενεις αψεγαδιαστη συμπεριφορα και ποιοτητα ;)

Απάντηση