Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
dimitris1971

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dimitris1971 » Δευ Νοέμ 12, 2018 12:42 am

θα προσπαθησω παλι...χιλια ευχαριστω

jimikoukou
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 702

Δημοσίευση από jimikoukou » Τετ Νοέμ 28, 2018 1:37 am

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι κ εγώ στη διαδικασία να ψάχνω για PID. Δάβασα όλο το thread προσεκτικά, καθώς και projects από ξένους.

Αν υποθέσουμε ότι επιλέγουμε REX C100 PID, υπάρχει μια υλοποίηση που αναφέρεται και στο αγγλικό CoffeeForums UK που χρησιμοποιεί REX C100, ένα SSR-40DA όπως οι περισσότεροι, αλλά και ένα δεύτερο SSR-40AA και τη συνδεσμολογία που έχουν ανεβάσει εδω, χωρίς να συμπεριλαμβάνουν κάποιο μετασχηματιστή, μόνο μια ασφάλεια :

https://docs.google.com/document/d/1YKa ... se6WfiQsog

Αν κρίνω από τα εξαρτήματα η συνδεσμολογία πρέπει να είναι παρόμοια με το KIT που εμπορεύεται ο MrShades.
Την έχει δοκιμάσει κανείς? Υποθέτω ότι με αυτό τον τρόπο λύνεται το θέμα με το υψηλό ρεύμα στο AL του PID, και χωρίς να χρειάζεται μετασχηματιστής?

Εναλλακτικά, κάποιο guide/υλοποίηση με τον PID χmt7100, με έλεγχο ατμού έχετε βρει?

dkstopo
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Classic
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Φεβ 10, 2019 10:19 am

καλημέρα
χθες έκανα την τοποθέτηση ενός επιπλέον διακόπτη στη μηχανή, ο οποίος βοηθά να παραμένει κρύα κατα τη διαδικασία καθαρισμού ενώ λειτουργούν κανονικά αντλία και βαλβίδα.
DSC_1968.png
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση