MOD σε Delonghi EC155

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Τετ Νοέμ 20, 2013 7:53 pm

λεω να κανω καποια μικρα mod στην EC155 μηπως και την φερω σε σωστα επιπεδα θερμοκρασιας και bar και ηθελα της συμβουλες/εμπειριες σας.

για αρχη στο θεμα θερμοκρασιας βλεπωντας καποια ποστ σκεφτηκα την αλλαγη θερμοσταστη οπου τωρα κοβει στους 105C να αλλαχτει με καποιον 95C-100C.πριν ομως αλλαξω κατι καλυτερα να μετρησω την υπαρχον θερμοκρασια της μηχανης.
σε ποιο σημειο μετραμε την θερμοκρασια με βασει τον κανονα εκχυλισης 93C?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από Christos » Τετ Νοέμ 20, 2013 8:17 pm

Η μέτρηση η σωστή κατά την γνώμη μου είναι ακριβώς στο σημείο μετά την ντουζιέρα. Η σωστή προσέγγιση για έλεγχο της θερμοκρασίας είναι η εγκατάσταση PID και το mod προθέρμανσης του νερού πριν την είσοδο του στο boiler. Η ακόμη σωστότερη προσέγγιση κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι να μην δαπανήσει κάποιος τίποτα παραπάνω γι αυτήν την μηχανή (πέρα από το καλαθάκι και την σήτα) και να ψάξει για κάποιον καφέ που να της ταιριάζει καλύτερα.

Υπάρχει μεγάλος όγκος πληροφοριών στα ξένα fora για τα mods στην EC155 αλλά όλοι τελικά έχω την εντύπωση ότι στο τέλος καταλήγουν στο να την αλλάξουν με μια καλύτερη μηχανή.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Τετ Νοέμ 20, 2013 9:40 pm

μονο και μονο για εκπαιδευτικους λογους θα κανω καποιο Mod γιατι μαρεσει να μαθαινω μεσα απο τα μαστορεματα πχ θερμοστατη η κατι για μειωση bar και σε περιπτωση που δεν ειναι κατι ακριβο (θερμοστατες ειδα γυρω 4 ευρω).
απο εκει και περα ουτε καν βαζω στο μυαλο μου ακριβα mod για τον αυτονοητο λογο οτι ειναι ενα απλο μηχανακη.η επομενη κινηση ειναι αυτο που ειπες "αναζητηση καφε" οπου ειναι πιστευω και το βασικο για ολους μας καθως ολα αυτα γινονται για να απολαυσουμε ενα ωραιο καφε που παντα ειναι γουστα του καθενος.ειναι βεβαια μπελαλιδικο αυτο το κομματι διοτι στην ουσια δεν μπορεις να παρεις μια γνωμη και αυτο ηταν,θελω να πω οτι μπορει ο ταδε να τρελενεται με ενα συγκεκριμενο καφε και σε καποιον αλλο να μην αρεσει.οπως και να εχει θα το παω βημα βημα και βλεπουμε.

εαν θυμασαι να ειδες κατι σε Mod EC155 περι θερμοκρασιας και bar και θες κανε ενα κοπο να μου το ποσταρεις,βρηκα μονο για PID.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Πέμ Νοέμ 21, 2013 6:11 pm

σημερα πηρα ενα μανομετρο 16bar 5ευρω και εκανα μια ευκολη πατεντα να δοκιμασω την πιεση στο pf.
οπως αναφερω στα σχολια των φωτογραφιων,στην τελευταια φωτο εφτασα τα 16bar.ειναι φισιολογικο αυτο το πραγμα?δλδ αν κατι παει στραβα σε μια εκχυλιση τι θα γινει θα ανατιναχτουμε?
το θεωρω κατασκευαστικη αμελεια το να μην υπαρχει ανεπιστροφη βαλβιδα.
Συνημμένα
1.jpg
με αρκετο τεφλον εσφιξα τα πραγματα στην φωτο,επισης εκλεισα την μικρη τρυπα με μια βιδα.εννοειται το καλαθακι ειναι πρωτα περασμενο στο pf και με μονταρουμε γιατι διαφορετικα δεν περναει το μανομετρο απο το pf.
2.jpg
κουμπωνω το pf δινω ρευμα στην ανλτια και μετα απο λιγο βλεπω 11,5bar
3.jpg
αφηνω και αλλο λιγο και βλεπω 14,5,εδω αρχιζω και παραξενευομαι..
4.jpg
αφηνω λιγο ακομα συνολο δλδ περιπου 40-50 sec και φτανω τα 16bar.μια απολυτη σιγη απο την αντλια ισα που ακουγα οτι ζει και πριν εκραγει η μηχανη την εσβησα.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Νοέμ 21, 2013 8:26 pm

15-16 bar δίνουν αυτές οι αντλίες, χωρίς OPV τόσο θα δεις. Δεν σημαίνει ότι αν το άφηνες θα πήγαινε 20 ή 30 bar.

Σε μια εκχύλιση έχεις και ροή οπότε η πίεση πέφτει αντίστοιχα.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Πέμ Νοέμ 21, 2013 9:27 pm

εννοειται οτι οσο υπαρχει ροη πεφτουν τα bar αλλα το θεμα ειναι ποσο φτανουν την ωρα της εκχυλισης?το οτι αφηνουν την μηχανη να βγαζει τοσα bar εχει να κανει με της καψουλες ESE?
διαβαζοντας και σκαλιζοντας αρχισω να κατανοω καπια πραγματα οσα βλεπω στην λειτουργια της μηχανης.πχ μετα απο αυτο το τεστ παρατηρησα καλυτερα πως οταν γινεται η εκχυλιση καπου στα 15sec η ροη αρχιζει να τρεχει πιο δυνατα.
συμπεραινω οτι αφου δεν εχω OPV δεν εχω και σταθερα bar την ωρα της εκχυλισης,αρα το να καθομαι να κοιταζω σωστο αλεσμα/πατημα/χρονους εκχυλισης ειναι ασκοπο χωρις σταθερα bar.
αν κανω λαθος διορθοστεμε.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Νοέμ 22, 2013 1:42 am

Τις έχω κάνει τις αλλαγές που λες και σου συνιστώ να του βάλεις pid (σε κάποιο νήμα εδώ πέρα είδα ένα φτηνό στα 22$ νομίζω).Χορός μέσα στην μηχανή σχεδόν ανύπαρκτος για να κανεις τα κόλπα σου.Με το pid μπορεί να μην χρειαστεί καθόλου σωλήνα προθέρμανσης γιατί έχει δυνατή αντίσταση(1100W) και μικρό boiler.Από την στιγμή που στην μηχανή δεν υπάρχει ίχνος μπρούντζου και χαλκού μέτρια αποτελέσματα θα πάρεις.Το μονο σίγουρο είναι ότι πιάνουν τα χερια σου.
Συνημμένα
bar 14.jpg

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Παρ Νοέμ 22, 2013 1:57 am

ειδα εσυ εχεις βαλει βαλβιδα OPV,απο που μπορω να την προπηθευτω?πιστευω με 16bar που ειδα εχω μεγαλο θεμα.
το PID οπως διαβαζω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αλλα ακριβω,θα κοιταξω αυτο που ειπες στα 22$.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Παρ Νοέμ 22, 2013 4:09 pm

σημερα πηρα ενα θερμομετρο κουζινας και εκανα μια δοκιμη στην μηχανη,πηρα 72C-74C βαθμους κατω απο την ντουζιερα.τεσταρα το θερμομετρο σε νερο που βραζει και σε ατμο και ειχε 100C-102C βαθμους.

admin: Ο συγγραφέας παρουσιάζει πιο αξιόπιστες μετρήσεις σε επόμενη δημοσίευση.
Συνημμένα
thermometer.jpg
KT300

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από Victor » Παρ Νοέμ 22, 2013 4:57 pm

Αποτι βλεπω ολες οι μηχανες αυτου του επιπεδου στην ιδια θεμοκρασια παιζουν. Λογικα το thermoblock δεν θα μπορει να βγαλει μεγαλύτερη.

Απάντηση