Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Σεπ 26, 2013 11:57 pm

Γεια σας,

Μήπως γνωρίζετε ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα σε αυτόν τον controller που αναγράφει "Voltage"
PID volt1b.jpg
PID volt2 b.JPG
Και σε αυτόν που γράφει "Relay";
PID relay1b.jpg
PID relay2b.jpg

Ευχαριστώ
Ντίνος

jogantas
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2012 2:46 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Mazzer Mini E mod A
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Θερμη - Θεσσαλονικη

Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από jogantas » Παρ Σεπ 27, 2013 2:26 pm

Φίλε το voltage στην είσοδο του βάζεις τάση στην έξοδο σου βγάζει πάλι την τάση εισόδου εκεί που πρέπει , ενώ στο relay σου βγάζει ξερή επαφή όπως λένε οι αυτοματιστές (bmsαδες που λέμε στην δουλειά) δηλαδή απλά κλείνει την γραμμή ή κλείνει το κύκλωμα.

Γενικά καλό θα ήταν να μην τροφοδοτείς μέσω των pid απευθείας τα στοιχειά της μηχανής , αλλά σε relay ισχύος (το πορσελάνινο relay που έχεις στην πρώτη φωτογραφία).
Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστείς το relay ισχύος.

Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας συμπληρώσει, εγώ αυτά γνωρίζω.
Τι σχέση η Αφρική με το κρύο ? .......Αιθιοπία + Cold brew

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από Makron » Παρ Σεπ 27, 2013 6:42 pm

Ευχαριστώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς. Για να απλοποιήσω το ερώτημα να πω ότι με ενδιαφέρει να τροφοδοτήσει SSR ο κάθε controller από αυτούς. Μπορούμε να τροφοδοτήσουμε SSR με τους συγκεκριμένους; Από την απάντηση παραπάνω καταλαβαίνω πως ναι.

Ποιές είναι λοιπόν οι διαφορές τους, δεν έχω καταλάβει.

jogantas
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2012 2:46 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Mazzer Mini E mod A
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Θερμη - Θεσσαλονικη

Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από jogantas » Παρ Σεπ 27, 2013 7:09 pm

Στο voltage θα ενώσεις αμέσως τις επαφές SSR με τις επαφές έλεγχου του voltage.
Στο δεύτερο θα πρέπει να παρεμβάλλεις τάση .

Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ προσπάθησε να βρεις how to για συγκεκριμένο relay ή να σε βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος.

Αν τώρα ρωτάς πιο είναι πιο καλό,θα σου πω ότι το voltage θα είναι πιο εύκολο στην σύνδεση .
Τι σχέση η Αφρική με το κρύο ? .......Αιθιοπία + Cold brew

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από Makron » Παρ Σεπ 27, 2013 7:50 pm

Άρα στο πρώτο (Voltage) συνδέουμε άμεσα όπως γνωρίζω, το SSR στις επαφές 4 &5. Αλλά το δεύτερο (Relay) χρειάζεται ενδιάμεσα στις επαφές του και στο SSR κάποιον μετασχηματιστή;

Ο odys2008 αναφέρει viewtopic.php?f=16&t=494#p4546 ότι το Relay χρειάζεται μετασχηματιστή. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι και εκεί το κατάλαβα γιατί μιλάει για "αλαρμ που είναι Relay output". Εγώ μιλάω για κατευθείαν έλεγχο SSR.

Επίσης ο Dimitris_P αναφέρει εδώ viewtopic.php?f=16&t=885 ότι πήρε PID που είναι Relay output. Αναρωτιέμαι αν χρησιμοποίησε μετασχηματιστή που δεν τον αναφέρει στην αρχή.

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω ή με όσα υπάρχουν να διαβάσω.
Υπάρχουν δηλαδή controllers που χρειάζονται μετασχηματιστή για να δουλέψουν. Γνωρίζουμε τι είδους μετασχηματιστή; Στο manual δεν γράφει κάτι σχετικό. Επίσης σε ποιές επαφές θα συνδεθεί ο μετασχηματιστής;

jogantas
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2012 2:46 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Mazzer Mini E mod A
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Θερμη - Θεσσαλονικη

Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από jogantas » Παρ Σεπ 27, 2013 8:32 pm

Οτι ταση θελεις του βαζεις το γραφει κιολας απο 24V-380V.

Τωρα πως να τα συνδεσεις κοιτα ενα How to και μετα κανε απορίες ,αν σε ανησυχεί που θα συνδέσεις τι.
Τι σχέση η Αφρική με το κρύο ? .......Αιθιοπία + Cold brew

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

Δημοσίευση από Makron » Κυρ Σεπ 29, 2013 4:08 pm

    Μετατροπή PID controller με έξοδο Relay σε έξοδο Voltage

    Παρήγγειλα από διαφορετικά καταστήματα του eBay, τα δύο PID που αναφέρω στην αρχή, για μια μετατροπή σε Gaggia baby Twin και έτσι έμαθα ότι υπάρχουν PID με έξοδο Voltage και άλλα με έξοδο Relay. Προορίζονται για διαφορετική χρήση. Προσέξτε λοιπόν όταν αγοράσετε PID για SSR να έχει έξοδο Voltage. Ένας εύκολος τρόπος να τα αναγνωρίζετε είναι από τα αυτοκόλλητα τους. Το πρώτο αναφέρει έξοδο Voltage το δεύτερο Relay (όπως στις φωτογραφίες στην αρχή του θέματος). Το PID με έξοδο Relay δεν κάνει για να ελέγξει απ ευθείας SSR. Κάποιες ελάχιστες αναφορές υπήρχαν εδώ για χρήση μετασχηματιστή σε PID με Relay output και λίγες επίσης σε φόρουμ του εξωτερικού. Παιδεύτηκα για να βγάλω άκρη. Πήρα τελικά μια απάντηση για το πως συνδέεται ο μετασχηματιστής. Αν λοιπόν θέλετε να μετατρέψετε ένα PID controller με έξοδο Relay σε ένα με έξοδο Voltage ακολουθήστε τα παρακάτω.

    Η σημαντική διαφορά ενός PID controller με έξοδο Voltage και ενός με έξοδο Relay είναι ότι το πρώτο δίνει τάση 12 Volt στην έξοδο του προς το SSR, ενώ το δεύτερο μόλις 0.8V που δεν είναι αρκετό. Στην φωτογραφία συγκεκριμένα βλέπετε τις εξόδους 4 και 5 όπου η τάση εκεί είναι 12Volt στα PID με έξοδο Voltage.
    PID volt2 b.JPG
    Υπάρχουν δύο τρόποι για να μετατρέψουμε ένα PID controller με έξοδο Relay σε ένα με έξοδο Voltage.


    Α) ΜΕ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ
    Μπορούμε λοιπόν να χρησιμοποιήσουμε ένα μετασχηματιστή ρεύματος από 220V σε 12V και να δώσουμε την τάση που χρειάζεται το SSR και να συνδέσουμε ως εξής:

    Από τα δύο καλώδια που βγάζει το ένα πηγαίνει στο PID και το άλλο σε μία επαφή του SSR. Άλλο ένα καλώδιο συνδέει το PID με το SSR. Συγκεκριμένα:
    REX-C100 to SSR AC transformer.jpg
    REX-C100 to SSR AC transformer
    1. Από τον μετασχηματιστή το καλώδιο με πολικότητα (-) πηγαίνει στην επαφή 4 (-) του SSR
    2. Από τον μετασχηματιστή το καλώδιο με πολικότητα (+) πηγαίνει στην έξοδο 4 του PID.
    3. Από την έξοδο 3 του PID ένα καλώδιο πηγαίνει στην επαφή 3 (+) του SSR.

    Την μέθοδο αυτή μου την υπέδειξε ο Γιάννης (jogantas). Γιάννη ευχαριστώ. Δεν την δοκίμασα όμως τελικά, οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά για τις συνδέσεις και τις κατάλληλες επαφές. Μπορείτε να πειραματιστείτε με τις επαφές μέχρι να δείτε ποιες είναι οι σωστές. Δηλαδή στους κύκλους η 3&4 και ίσως 4&5 ή 3&5 του PID και παίξτε και με την πολικότητα σε αυτές. Αντιστρέψτε δηλαδή τα δύο καλώδια τους που πηγαίνουν στο PID. Αν βρείτε τον σωστό τρόπο και δεν βαριέστε, επιβεβαιώστε τον εδώ για να τον χρησιμοποιήσει κάποιος. Μη φοβάστε ότι θα κάψετε κάτι, εγώ το σκεφτόμουν αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος τελικά. Αν δουλεύει, θα βλέπετε ότι ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία. Διαφορετικά η αντίσταση δεν θα ζεσταίνεται και θα πρέπει να κάνετε άλλο setup.
    Ο λόγος που δεν χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο είναι γιατί ο μετασχηματιστής δεν θα χωρούσε μέσα στην μηχανή και δεν τον ήθελα εξωτερικά με καλώδια. Αν σας βολεύει όμως νομίζω ότι οι οδηγίες είναι απλές.
    Έτσι ψάχτηκα για το μήπως μπορώ να μετατρέψω το PID ώστε να βγάζει στην έξοδο του τα 12V που απαιτούνται για τον έλεγχο του SSR.


    Β) ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

    Η λύση για μόνιμη μετατροπή του PID με έξοδο Relay σε έξοδο Voltage είναι απλή και χρειάζεται μόνο ένα κολλητήρι και λίγο σύρμα για να αφαιρέσετε ένα μικρό εσωτερικό ρελέ.
    IMG_4026 b.jpg
    1. (Επάνω) Ανασηκώστε τα πλαστικές γλώσσες και τραβήξτε το 1 πίσω.
    IMG_4024 b.jpg
    IMG_4028 b.jpg
    2. Πιέστε με ένα κατσαβίδι προς τα μέσα και με ένα άλλο ελευθερώστε περιμετρικά το κάλυμμα στα σημεία α και β. Τραβήξτε την οθόνη με τις πλακέτες.
    IMG_4029 b.jpg
    3. Στις δύο πλακέτες υπάρχουν δύο μπλε ρελέ. Το κάθε ένα ακουμπάει σε κάποια νούμερα από τις εξόδους. Μας ενδιαφέρει αυτό με τα νούμερα 4 και 5.
    IMG_4034 b.jpg
    4. Γυρίζοντας ανάποδα θα δείτε ότι πατάει στην πλακέτα σε πέντε ποδαράκια. Με ένα κολλητήρι ελευθερώστε τα και αφαιρέστε το ρελέ. Καθαρίστε τις τρύπες που ακουμπούσαν.
    IMG_4035 b.jpg
    IMG_4037 b.jpg
    5. Κόψτε δύο κομμάτια σύρμα και γεφυρώστε τις τρύπες 1 με την 2 και την 3 με την 4
    6. Κλείστε πάλι και συνδέστε το SSR αλλά προσέξτε εδώ, το + να πάει στην έξοδο 5. Αντίθετα δηλαδή από ότι συμβαίνει σε κλασσικό PID με έξοδο Voltage που το (+) πηγαίνει στην έξοδο 4 και το (–) στην έξοδο 5. Μη με ρωτάτε γιατί, αυτό είδα ότι δίνουν οι έξοδοι 4 και 5 μετά την μετατροπή. Και δουλεύει μια χαρά.

    Το mod είναι εύκολο όπως βλέπετε.
    Καλή επιτυχία!

      odys2008
      Δημοσιεύσεις: 230
      Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
      Όνομα: Οδυσσέας
      Μηχανή:: ECM Classika PID
      Μύλος:: Niche Zero
      Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

      Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

      Δημοσίευση από odys2008 » Κυρ Σεπ 29, 2013 6:18 pm

      Το Α να μην το προτιμήσετε γιατί θα καταπονείτε το ρελέ, και όντας κάτι μηχανικό εκτός του ότι θα κάνει συνέχεια θόρυβο, έχει και συγκεκριμένη ζωή.
      Η σωστή λύση είναι η Β

      jogantas
      Δημοσιεύσεις: 132
      Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2012 2:46 pm
      Όνομα: Γιαννης
      Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
      2η Μηχανή:: V60
      Μύλος:: Mazzer Mini E mod A
      2ος Μύλος:: Porlex Tall
      Τοποθεσία: Θερμη - Θεσσαλονικη

      Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

      Δημοσίευση από jogantas » Δευ Σεπ 30, 2013 9:34 am

      Μπορείς να μου εξηγήσεις odys2008 πως θα καταπονείται το ssr με συνεχή τάση 5V ενώ με 230 V εναλλασσόμενη στο πηνίο έλεγχου (το οποίο αναφέρει ότι λειτουργεί με συνεχή τάση 3-32) δεν θα καταπονείται ; Απλά δεν μπορώ να το καταλάβω ή απλά κάτι μου διαφεύγει ;

      Το πιο σωστό για μένα είναι να βρεις μέσα στην μηχανή κάποια τάση συνεχή που θα ελέγχει κάποιο λαμπάκι ή κάποια πλακέτα ,αν έχει, και να χρησιμοποιήσεις αυτήν, για να μην βάζεις Μ/Σ , ο οποίος είναι πρόσθετος όγκος.
      Τι σχέση η Αφρική με το κρύο ? .......Αιθιοπία + Cold brew

      odys2008
      Δημοσιεύσεις: 230
      Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
      Όνομα: Οδυσσέας
      Μηχανή:: ECM Classika PID
      Μύλος:: Niche Zero
      Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

      Re: Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στους controllers για PID;

      Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Οκτ 01, 2013 1:01 am

      jogantas έγραψε:Μπορείς να μου εξηγήσεις odys2008 πως θα καταπονείται το ssr με συνεχή τάση 5V ενώ με 230 V εναλλασσόμενη στο πηνίο έλεγχου (το οποίο αναφέρει ότι λειτουργεί με συνεχή τάση 3-32) δεν θα καταπονείται ; Απλά δεν μπορώ να το καταλάβω ή απλά κάτι μου διαφεύγει ;

      Το πιο σωστό για μένα είναι να βρεις μέσα στην μηχανή κάποια τάση συνεχή που θα ελέγχει κάποιο λαμπάκι ή κάποια πλακέτα ,αν έχει, και να χρησιμοποιήσεις αυτήν, για να μην βάζεις Μ/Σ , ο οποίος είναι πρόσθετος όγκος.
      Το ρελέ που θα ελέγχει το SSR θα καταπονείται στην συνδεσμολογία Α. Αυτό το μπλε που αφερεί στην συνδεσμολογία Β. Όχι το SSR. Και αυτό γιατί ο PID λειτουργεί θα ανοιγοκλείνοντας πολλές φορές το ρελέ. Κάθε 1 sec περίπου. Και όντας κάτι μηχανικό καταπονείτε. Ενώ το SSR είναι ένα τρανζίστορ, που δεν έχει κάτι μηχανικό μέσα.

      Συνεχή τάση δεν νομίζω να βρεί στην μηχανή.

      Απάντηση