Gaggia Baby Dose Mods

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τρί Οκτ 02, 2012 12:24 am

Καλησπερα παιδια μιας και το αντιστοιχο σε αυτη την ενοτητα θεμα ειναι κλειδωμενο. Θα μπορουσε καποιος που εχει κανει ή εχει βρει οδηγους για βελτιωσεις να τις παραθεσει εδω? Να γραφτουν σε αυτο το νημα ολες οι διαθεσιμες βελτιωσεις με το τι βελτιωσεις θα κανουμε τι θα πετυχουμε αν αξιζει ..Να γινει καποιος οδηγος για τη καθε βελτιωση καθως και αναφορα στα εξαρτηματα που θα χρειαστει καποιος και ενα ενδεικτικο κοστος.. Πιστευω οτι αυτο θα βοηθησει ολους τους κατοχους ειτε προκειται για αρχαριους ειτε για προχωρημενους για να μαθουν ή να εξηγησουν/παραθεσουν την αποψη τους...

Εμενα η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν το PID μπορει να ειναι οποιοδηποτε που χρησημοποιειται για βιομηχανικη χρηση ή πρεπει να ειναι καποιο συγκεκριμενο?

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από AngelosPap » Τρί Οκτ 02, 2012 1:34 am

Χρειάζεσαι PID για έλεγχο θερμοκρασίας δηλ. οι μετρήσεις που θα λαμβάνει θα είναι απο θερμοζεύγη.Η έξοδός του θα είναι σε SSR (DC Volt).Τα βιομηχανικού τύπου(αν και όλα για βιομηχανική χρήση βγήκαν στην αγορά) είναι πανάκριβα.Μπορείς να βρείς από ακριβά, όπως της Watlow, μέχρι φθηνά κινέζικα με 20Ε.Οι διαφορές τους είναι στην ταχύτητα δειγματολειψίας,στην ακρίβειά τους και στο λογισμικό ελέγχου τους.Ψάχνω κι εγώ αυτόν τον καιρό για μια βελτίωση δες στο ebay <<pid temperature control ssr>> ή συνδιασμούς αυτών.Πάντως αν θές να παραγγείλεις από κάποια εταιρία μπορούμε να παραγγείλουμε μαζί να μειωθεί και το κόστος

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τρί Οκτ 02, 2012 2:13 am

αν εχεις βρει τπτ αξιολογο παρεθεσε εδω τα λινκ μηπως ενδιαφερονται και αλλοι και ετσι πετυχουμε καλυτερη τιμη...ενδιαφερομαι παντως.

leftgalan

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από leftgalan » Τρί Οκτ 02, 2012 8:55 am

Πάντως αξίζει 1000% !
Η μηχανή σας θα απογειωθεί και εάν έχετε φρέσκο Καφε , θα βλέπετε συνέχεια tiger mottling .
Χρειάζεται όμως και μανομετρο για να βλέπετε και την πίεση ......

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από turbakias!!! » Πέμ Οκτ 04, 2012 8:50 pm

καλησπερα φιλε μου, μιας και ξερεις καποια πραγματα δεν μας αναφερεις οτι γνωριζεις να μαθουμε και εμεις και οι αλλοι νεοι και να τα εχουμε μαζεμενα μεσα σε ενα τοπικ ολα αυτα...?

Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από Mastro » Παρ Οκτ 05, 2012 3:02 pm

Η αληθεια είναι πως έχω διαβάσει ότι έχει γραφτεί για τα mods των μηχανών άλλα όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι. Μήπως πρέπει να φτιαχτεί ένα ξεχωριστό νήμα που να περιγράφει κάποιες βασικές αρχές και να ρωτήσουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε. :a014:
Για παράδειγμα γιατί μετά το PID χρειάζεται SSR ? (το SSR είναι απλά ένα ρελέ ? όπως κατάλαβα ή τα έχω κάνει σούπα στο κεφάλι μου :a080: ). Τέτοια πράγματα.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από AngelosPap » Παρ Οκτ 05, 2012 4:01 pm

Μπαίνεις σε ηλεκτρολογικά μονοπάτια. Ο φίλος Οδυσσέας κάποτε έγραψε για την απορία σου:

Re: PID σε Gaggia Evolution
Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Σεπ 03, 2010 2:20 pm

Λοιπόν το SSR ενεργοποιείται με έναν dc παλμό και πολύ λίγο ρεύμα 25mA, οπότε πρακτικά το pid βγάζει μια τάση (8volt βγάζει αυτός της auber), και δίνει εντολή στο ssr να δώσει ρεύμα στην αντίσταση.

Από την άλλη το ρελέ, θέλει αρκετο ρεύμα για να λειτουργήσει, καθώς έχει ένα πηνίο με σίδηρο που και με το που δώσει ρεύμα ο ελεγτής έλκει έναν διακόπτη και αυτός δίνει ρεύμα στην αντίσταση σου. Ο ελεγτής όμως δεν παράγει το ρεύμα αυτό, περιμένει να του το δώσουμε εμείς, οπότε έχει εναν απλό διακόπτη για να ελέγχει το ρελέ και άρα δεν μπορεί να ελέγξει το ssr αν δεν του δώσουμε κάπως εμείς την dc τάση που απαιτεί το ssr( πχ με έναν μετασχηματιστή, όπως κάνω εγώ στο αλαρμ μου που είναι ρελε output)

Όπως καταλαβένεις, και το ssr και το ρελέ είναι αυτόματοι διακόπτες, που λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο. Όμως τα ρελέ δεν κάνει να ανοιγοκλείνουν πολύ συχνά γιατί φθείρονται οι επαφές τους, που σημαίνει ότι δεν κάνουν για την εφαρμογή μας. Οπότε κοιτάς ο pid σου να έχει ssr έξοδο για pid, και αν θέλεις και έλεγχο για ατμό, να έχει ssr ή ρελέ στο alarm. Αν έχει ssr και στο αλαρμ τότε δεν χρειάζεσαι μετασχηματιστή, αν έχει ρελέ στο αλαρμ χρειάζεσα

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από turbakias!!! » Δευ Οκτ 08, 2012 11:13 pm

Πολυ ωραιος ο Αγγελος...

Απλα μην μπαινουμε τοσο πολυ σε ηλεκτρονικες εννοιες γιατι οσοι δεν ειμαστε και πολυ γνωστες θα μπερδευτουμε... Μπορει καποιος να παραθεσει συμβατα PID, SSR καθως και καποιο οδηγο για το πως γινεται η εγκατασταση και τι αλλα υλικα χρειαζονται?

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τετ Οκτ 24, 2012 1:24 am

Ψαχνωντας στο γοογλι βρηκα αυτο και ειναι ακρως ενδιαφερον και εύληπτο.. Αλλαγη OPV βαλβιδας απο GAGGIA classic...


Αντικατασταση OPV βαλβιδας απο GAGGIA classic

https://docs.google.com/file/d/0B49ltN7 ... yZmI1/edit

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Gaggia Baby Dose Mods

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τετ Οκτ 24, 2012 1:25 am


Απάντηση