Προθέρμανση για Gaggia Classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 20, 2013 9:03 pm

Makron έγραψε:...Αυτό διότι η θερμοκρασία από το μεγάλο boiler έχει να διαπεράσει άλλο ένα στρώμα 2mm για να θερμάνει το μικρό boiler;
Ποιο μεγαλο και μικρο μποιλερ βρε παιδια!
Σχεδον μονο 25% διαφορα εχουν!
Και το ενα θερμαινεται με θερμοστοιχεια 1300 watt, ενω το αλλο προσπαθει να ζεσταθει με την επαφη στην μια μονο πλευρα του (και μαλιστα οχι ολοκληρη αλλα γυρω στα 2/3 της), με θερμοκρασια επαφης γυρω στους 105 βαθμους!


Εχουμε πολυ νερο και πολυ μικρη επιφανεια επαφης του νερου, (με τα μεταλλα που μονο αυτα το θερμαινουν)!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Παρ Δεκ 20, 2013 9:23 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

strider19

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Δεκ 20, 2013 9:19 pm

Το θερμομπλοκ:
20122013769-1.jpg
20122013766-1.jpg
Οπως φαινετε και απο τις φωτο, η αντισταση ειναι το εξωτερικο πεταλλο, ενω το εσωτερικο ειναι η σωληνα που περναει το νερο. Η ισχυς του ειναι 900 watt, ενω η χωρητικοτητα του σωληνα ειναι 10 ml. Ο ενθετος θερμοστατης ειναι στους 117 βαθμους.

Και καπου εδω γενναται το εξης ερωτημα, να το χρησιμοποιησω με το τροπο που το προοριζε ο θεος, σαν θερμομπλοκ δηλαδη, ή να το κολλησω πανω στο τανκ, και να δουλεψει σαν σκετη αντισταση. Σαν αντισταση θα εχει μεγαλυτερη σταθεροτητα, ενω σαν θερμομπλοκ μεγαλυτερη αμεσοτητα. Επισης ο Strax αναφερει σε ενα ποστ του, οτι με το τανκ ειδε καλυτερη αποδοση του ατμου.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Δεκ 20, 2013 9:26 pm

mymenhir1971 έγραψε:Ηρθε και το καπακι!!!!
Τι μέταλλο είναι αυτό?Ρωτάω γιατί έχω ένα τέτοιο boiler χωρίς καπάκι.
Συνημμένα
20122013053.jpg

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Makron » Παρ Δεκ 20, 2013 10:42 pm

y.v έγραψε:
Makron έγραψε:...Αυτό διότι η θερμοκρασία από το μεγάλο boiler έχει να διαπεράσει άλλο ένα στρώμα 2mm για να θερμάνει το μικρό boiler;
Ποιο μεγαλο και μικρο μποιλερ βρε παιδια!
Σχεδον μονο 25% διαφορα εχουν!
Γιάννη ακόμα και έτσι το ένα παραμένει μικρότερο. Η προσπάθεια μου να είναι να συνεννοηθώ για να γίνει κατανοητό ποιο boiler είναι ποιο. Ποια λέξη θα πρότεινες σαν καταλληλότερη;

mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Παρ Δεκ 20, 2013 11:17 pm

Το θερμομπλοκ εχει μικρη χωριτικοτητα,περιπου 10 ml και η αντισταση του ανεβαζει "τρελες" θερμοκρασιες ,αρα θελει και την αναλογη προσοχη.Καλη επιτυχια!!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 20, 2013 11:25 pm

Makron έγραψε:
y.v έγραψε:
Makron έγραψε:...Αυτό διότι η θερμοκρασία από το μεγάλο boiler έχει να διαπεράσει άλλο ένα στρώμα 2mm για να θερμάνει το μικρό boiler;
Ποιο μεγαλο και μικρο μποιλερ βρε παιδια!
Σχεδον μονο 25% διαφορα εχουν!
Γιάννη ακόμα και έτσι το ένα παραμένει μικρότερο. Η προσπάθεια μου να είναι να συνεννοηθώ για να γίνει κατανοητό ποιο boiler είναι ποιο. Ποια λέξη θα πρότεινες σαν καταλληλότερη;

:lol: Kαταλαβα τι ηθελες να πεις! Δεν είναι θέμα επιλογής κάποιας νέας λέξης!
Αυτο που ηθελα να δειξω, ηταν οτι το δευτερο μποιλερ, ηταν πολυ-πολυ μεγαλο για να λειτουργησει.
Δεν θεωρω οτι ενα επι πλεον μποιλερ μπορει να προσφερει!
Εφ οσον η μεταφορα θερμοτητας, γινεται εξ επαφης, μονο καποια υλοποιηση η οποια θα εχει επαφη μεγαλης μαζας νερου με μεταλλο, μπορει να εχει καλο (δεν μπορω να πω ιδανικο για να μην ειμαι υπερβολικος) αποτελεσμα!
Ειχα αναφερει την αποψη μου αναλυτικα στο αλλο θεμα της baby twin!

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Makron » Σάβ Δεκ 21, 2013 10:53 am

Και εγώ όπως είχα αναφέρει στο θέμα με την Twin δεν θα έκανα boiler μεγαλύτερο από 70ml, αλλά τώρα τουλάχιστον έχουμε ένα δεδομένο μετρήσιμο και αυτό είναι πάρα πολύ καλό σε σχέση με τις απόψεις που ήταν θεωρητικές μέχρι τώρα για ένα τέτοιο boiler.
strider19 έγραψε: Τα συμπερασματα απο ολη αυτη τη διαδικασια, ηταν μαλλον απογοητευτικα. Ισως με το pid να αλλαξουν λιγο τα πραγματα, αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλες διαφορες. Στο πρωτο καφε θα εχει μια θετικη επιδραση, αλλα απο τον δευτερο και μετα, δεν θα παρουσιαζει καμμια διαφορα. Θα του δωσω ακομα μια ευκαιρια, αφου βαλω το pid και το συνδεσω κανονικα, ωστε να μετρησω και τις θερμοκρασιες του νερου που βγαινουν απο το group. Αλλα κατι μου λεει οτι ο χαλκος ειναι μονοδρομος, ειτε σε σωληνα, ειτε σε τανκ.
Εφ' όσον σε αυτήν την διάταξη δεν αποδίδει σωστά, σίγουρα ένα χάλκινο ή ένα μικρότερο boiler ή υβριδικό με χαλκό είναι νομίζω και εγώ το επόμενο βήμα. Τώρα σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τον χαλκό, μήπως γνωρίζεις Αλέξανδρε ή κάποιος άλλος πόσο τελικά θα κοστίσει ένα χάλκινο; Μπορεί κάποιος να το υπολογίσει στο περίπου έστω; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;

strider19

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Δεκ 21, 2013 5:17 pm

Makron έγραψε: Εφ' όσον σε αυτήν την διάταξη δεν αποδίδει σωστά, σίγουρα ένα χάλκινο ή ένα μικρότερο boiler ή υβριδικό με χαλκό είναι νομίζω και εγώ το επόμενο βήμα. Τώρα σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τον χαλκό, μήπως γνωρίζεις Αλέξανδρε ή κάποιος άλλος πόσο τελικά θα κοστίσει ένα χάλκινο; Μπορεί κάποιος να το υπολογίσει στο περίπου έστω; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;
Ειχα ρωτησει στην αρχη. Το φυλλο 2 mm, 18*100 cm (εδω κοβουν λωριδες, φαρδους ενος μετρου, στο μηκος που θες, πανω μπορει να βρεις και μικροτερο κομματι), εκανε 70+ λιανικη (τιμες ηρακλειου).

Περα ομως απο την υψηλη τιμη στο υλικο, δεν ξερω και κατα ποσο μπορει να παρει και το σχημα που θελουμε, με τους παραδοσιακους τροπους (στρατζα). Ουτε εγω αλλα ουτε και αλλοι που ρωτησα, γνωριζουν την συμπεριφορα του. Στο λεω αυτο, διοτι μπορει να ανεβει σημαντικα και το κοστος της εργασιας, αν χρειαστει πχ να κολληθουν μια-μια ολες οι πλευρες.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Δεκ 21, 2013 6:12 pm

Μην παραλείψετε και την μπρούτζινη λαμαρίνα η οποια είναι πιο φτηνή αλλα με πολύ καλές θερμικές ιδιότητες.Το μικρό boiler να κρατάει νερό όσο χρειάζεται για ένα καφέ.Αυτά τα μέταλλα είναι μαλακα και δουλεύονται με μεγάλοι ευκολία.

mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Σάβ Δεκ 21, 2013 10:29 pm

Θελοντας να βοηθησω και γνωριζοντας πεντε βασικα πραγματα,λογω δουλειας,ειμαι φανοποιος-λαμαρινας,θα σας πω πολυ απλα πως οι λυσεις (δυστυχως) ειναι δυο ή χυτο αλουμινιο ή inox 304 -316.Το αλουμινιο,επομενως,πρεπει να ειναι καποιο μποιλερ απο αλλη μηχανη,οπως αυτο που ετοιμαζω και το inox μονο σε φ10 σωληνα να στραντζαριστει με κλισεις κατι λιγοτερο απο 90 μοιρες περνωντας τη γεωμετρικη μορφη εξαγωνου ρομβου.Επεξεργασια που μονο μερακλης και γνωστης του inox μπορει να το κανει.Ετσι δημιουργεις ενα θερμομπλοκ το οποιο θερμαινεται απο το υπαρχον μαμισιο μποιλερ.Θα ανεβασω φωτο γιατι πολυ απλα βρηκα το μερακλη που μου το ετοιμαζει,συγγενης και μαστορας στην ALUMIL.Ολα τα αλλα υλικα εχουν τα προβληματα τους ειτε οξειδωσεις ειτε ηλεκτρολυση ειτε δημιουργια αλατων-επικινδυνων χημικων ενωσεων λογω πιεσης και θερμοκρασιας.Ελπιζω να βοηθησα και οχι να μπερδεψα την κατασταση.

Απάντηση