Προθέρμανση για Gaggia Classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
strider19

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Δεκ 21, 2013 11:33 pm

mymenhir1971 έγραψε:Θελοντας να βοηθησω και γνωριζοντας πεντε βασικα πραγματα,λογω δουλειας,ειμαι φανοποιος-λαμαρινας,θα σας πω πολυ απλα πως οι λυσεις (δυστυχως) ειναι δυο ή χυτο αλουμινιο ή inox 304 -316.Το αλουμινιο,επομενως,πρεπει να ειναι καποιο μποιλερ απο αλλη μηχανη,οπως αυτο που ετοιμαζω και το inox μονο σε φ10 σωληνα να στραντζαριστει με κλισεις κατι λιγοτερο απο 90 μοιρες περνωντας τη γεωμετρικη μορφη εξαγωνου ρομβου.Επεξεργασια που μονο μερακλης και γνωστης του inox μπορει να το κανει.Ετσι δημιουργεις ενα θερμομπλοκ το οποιο θερμαινεται απο το υπαρχον μαμισιο μποιλερ.Θα ανεβασω φωτο γιατι πολυ απλα βρηκα το μερακλη που μου το ετοιμαζει,συγγενης και μαστορας στην ALUMIL.Ολα τα αλλα υλικα εχουν τα προβληματα τους ειτε οξειδωσεις ειτε ηλεκτρολυση ειτε δημιουργια αλατων-επικινδυνων χημικων ενωσεων λογω πιεσης και θερμοκρασιας.Ελπιζω να βοηθησα και οχι να μπερδεψα την κατασταση.

Δεν ξερω για την κατασταση, εμενα παντως με μπερδεψες :a080: :lol: . Υποθετω οτι για το ανοξειδωτο εννοεις να φτιαχτει σωληνα που πηγαινει περιμετρικα απο το μποιλερ, σχηματιζοντας ενα εξαγωνο παραλληλογραμμο, ωστε να εχουμε την μεγιστη δυνατη επιφανεια επαφης.(?) Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει κατι τετοιο, ομως, ειδικα απο ανοξειδωτο. Ο χαλκος θα ηταν πολυ καλυτερος, για αυτο το σκοπο, και εχει ηδη εφαρμοστει απο μερικους εδω μεσα.

Νομιζω οτι τελικα το εξαρτημενο (απο το μποιλερ) τανκ, ειναι αποτυχια. Δεν ξερω πως τα καταφερε ο strax, και ανεβαζε τοσο μεγαλες θερμοκρασιες γρηγορα. Ισως η classic να προσφερει μεγαλυτερες επιφανειες που μπορουν να αξιοποιηθουν, στην baby ομως ειναι πολυ περιορισμενα τα πραγματα. Μετα ομως απο ενα πολυ προχειρο τεστ που εκανα με το θερμομπλοκ της καφετιερας γαλλικου, ειμαι πολυ αισιοδοξος. Το κολλησα (με το κολλαρο) πανω στο τανκ που ειχα εφτιαξα ηδη και στα πολυ λιγα λεπτα που το αφησα ανοιχτο, ανεβασε αρκετα τη θερμοκρασια του. Μενει να δω πως θα τα συνδυασω αυτα τα δυο τωρα για μια πιο μονιμη κατασταση. Με βλεπω να φτιαχνω καινουργιο τανκ, συμφωνα με τις διαστασεις του θερμομπλοκ (ειναι και πολυ παραωρο το σχημα του).

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Δεκ 22, 2013 2:05 am

mymenhir1971 έγραψε:Θελοντας να βοηθησω και γνωριζοντας πεντε βασικα πραγματα,λογω δουλειας,ειμαι φανοποιος-λαμαρινας,θα σας πω πολυ απλα πως οι λυσεις (δυστυχως) ειναι δυο ή χυτο αλουμινιο ή inox 304 -316.Το αλουμινιο,επομενως,πρεπει να ειναι καποιο μποιλερ απο αλλη μηχανη,οπως αυτο που ετοιμαζω και το inox μονο σε φ10 σωληνα να στραντζαριστει με κλισεις κατι λιγοτερο απο 90 μοιρες περνωντας τη γεωμετρικη μορφη εξαγωνου ρομβου.Επεξεργασια που μονο μερακλης και γνωστης του inox μπορει να το κανει.Ετσι δημιουργεις ενα θερμομπλοκ το οποιο θερμαινεται απο το υπαρχον μαμισιο μποιλερ.Θα ανεβασω φωτο γιατι πολυ απλα βρηκα το μερακλη που μου το ετοιμαζει,συγγενης και μαστορας στην ALUMIL.Ολα τα αλλα υλικα εχουν τα προβληματα τους ειτε οξειδωσεις ειτε ηλεκτρολυση ειτε δημιουργια αλατων-επικινδυνων χημικων ενωσεων λογω πιεσης και θερμοκρασιας.Ελπιζω να βοηθησα και οχι να μπερδεψα την κατασταση.
Πριν να φοβάσαι το χαλκό το μπρούντζο η το αλουμίνιο να ξέρεις ότι η Gaggia είναι αυτοί που είναι επειδή είναι φτιαγμένη από αυτά τα μέταλλα.Το νερό βγαίνοντας από tiv αντλία πάει στην μπρούτζινη opv μετά στο αλουμινένιο boiler(στην Evo έχει και κομμάτι χαλκοσωλήνα 8mm μέσα στο boiler)και μετά πάλι στο μπρούτζινο πορταφιλτερ.Άρα ότι προφυλάξει να πάρεις είναι άκυρη και το ίνοχ σαν μέταλλο σέρνεται μπροστά στο χαλκό σε θέματα διαχείρισης θερμοκρασίας.Το μονο καλο έχει ότι δεν κολλάει άλατα σε σχέσει με το μπρούντζο και το χαλκό.Ένα δοχείο μικρό από χαλκό 60-70 ml κολλημένο με θερμοαγώγιμη pasta θα έχει σταθερά αποτελέσματα. Y.G;Δεν βρίσκω με τίποτα λαμαρίνα από χαλκό γιαφτο δεν το έχω φτιάξει ακόμα.

mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Κυρ Δεκ 22, 2013 9:01 am

1ον:Ο ρομβος απο inox θα πρεπει νσ ακουμπαει στην επιπεδη επιφανεια του μαμισιου μποιλερ.2ον:Λογω του inox σασι στη classic αναπτυσονται μεγαλυτερες θερμοκρασιες εσωτερικα.3ον:Ψαχνουμε τη λεπτομερεια και γι'αυτο γινεται ολη αυτη η συζητηση.Και καλως γινεται!!!

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Δεκ 28, 2013 3:31 am

Έφτιαξα ένα μικρό τανκακι από μπρούντζο και οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές προς την θερμική συμπεριφορά αλλα παρόλο που ήταν χόνδροι λαμαρίνα(1.5mm) φουσκώθηκε λιγάκι.Δεν μπόρεσα να φτιάξω καφέ γιατί έχανε νερό σε δυο σημεία.Πάει για κόλλημα πάλι και βλέπουμε.
Συνημμένα
27122013078.jpg
28122013080.jpg
28122013079.jpg

dimitris.bn
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2017 1:51 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA CLASSIC OLD
Μύλος:: PORLEX TALL

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από dimitris.bn » Κυρ Μάιος 21, 2017 3:54 pm

Έχει κάνει κάποιος αυτό? http://coffeegeek.com/forums/espresso/q ... 828&Page=3
Φαίνεται σχετικά εύκολο και ίσως αποδοτικό

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Edesso » Κυρ Μάιος 21, 2017 6:23 pm

Αρκετοι εδω μεσα, αν πιανουν τα χερια σου προχωρα το :oneup:
Αν ψαξεις θα βρεις πολλες υλοποιησεις σε γιαγια και σιλβια
espresso junkie...

dimitris.bn
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2017 1:51 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA CLASSIC OLD
Μύλος:: PORLEX TALL

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από dimitris.bn » Κυρ Μάιος 21, 2017 8:01 pm

Σε συνδυασμό με PID λογικά θα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!!

Απάντηση