Προθέρμανση για Gaggia Classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Τρί Ιούλ 03, 2012 6:20 pm

Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα εδώ Preheating the Incoming Water on a Gaggia Classic σκέφτηκα να προσπαθήσω και εγώ μια ανάλογη υλοποίηση.

Η μόνη διάφορα είναι ότι θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα τανκάκι όχι με βίδες, αλλά κολλητό. Σήμερα θέλω να πάρω μετρήσεις για να δω τι μπορώ να χωρέσω εκεί μέσα. Η αρχική μου σκέψη είναι να έχει χωρητικότητα τουλάχιστον 120ml. Πιστεύω ότι χωράει αρκετά μεγαλύτερο, αλλά επειδή θα εφάπτεται συγκεκριμένη επιφάνεια έτσι και αλλιώς, δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω κάτι πιο μεγάλο για λόγους ταχύτητας θέρμανσης του νερού.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν από την εμπειρία σας υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη συγκεκριμένη υλοποίηση που δεν φαίνεται στην περιγραφή του παραπάνω thread?

Πιστεύετε ότι μπορεί να δουλέψει??? Προσωπικά με ανυσυχεί λίγο το θέμα τυχόν αέρα στο κύκλωμα, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να λυθεί με την κατάλληλη σχεδίαση στο τανκάκι.

Υ.Γ. Ανοίγω το thread εδώ μια και δεν μπορώ να ανοίξω ακόμα σε άλλη ενότητα.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Τετ Ιούλ 18, 2012 12:39 pm

Μετά από λίγο καιρό αδράνειας, είμαστε λίγο πιο κοντά στην κατασκευή της "δεξαμενής" προθέρμανσης.

Θα γίνει μια πρώτη απόπειρα να φτιάξουμε ένα απλό τανκάκι με μια βίδα εξαέρωσης στην κορυφή, αν και όποτε χρειάζεται.

Για να δούμε!

Googlis

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Googlis » Τετ Ιούλ 18, 2012 2:08 pm

Στράτο για την Classic δεν ξέρω τι χώρους και τι μπόιλερ έχει. Στην δική μου, έκανα αυτήν την πατέντα download/file.php?id=2637&mode=view του woodsman43. Δουλεύει περίφημα.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι η opv να βρίσκεται ανάμεσα στο τανκ που θα φτιάξεις και στο μπόιλερ της καφετιέρας. Μην κάνεις πολύ μεγάλο τάνκ, στην ουσία ένα τανκ τον 70-80ml θα σου είναι αρκετό. Ένας double espresso ειναι 50 με 65 ml αν κάνεις μεγαλύτερο θα αργεί πολύ μέχρι να θερμανθεί, θα τρώει ρευματάκι κτλ.

Τανκ δεν έχω κάνει, αλλά αν το κάνεις με την εισαγωγή νερού χαμηλά και την εξαγωγή του ψηλά, γιατί να σου κρατάει αέρα; Συνεχή ροή θα έχεις.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Παρ Ιούλ 20, 2012 1:24 pm

Ναι, το έχω υπόψη μου για την τοποθέτηση μετά την τρόμπα και πριν την OPV.

Κατέληξα σε τανκάκι γιατί έχει πολύ περίεργο σχήμα το boiler της Classic και δεν θα είχε καλή εφαρμογή ο σλήνας.

Γενικά το τανκάκι βγαίνει σε μέγεθος γύρω στα 200ml...Δεν έχω αποφασίσει αν θα ήθελα να είναι γενικά μικρό ή μεγάλο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι όσο και να είναι θα πάρω σίγουρα καλύτερη σταθερότητα στην intrashot θερμοκρασία, αφού θα ανέβει αρκετά η θερμοκρασία του εισερχόμενου νερού στο boiler (από ατμοσφαιρική σε μίνιμουμ 70 βαθμούς, πιστεύω ότι θα είναι και αρκετά παραπάνω.

Για την εξαέρωση το κάνω κυρίως για την πρώτη φορά που θα γεμίσει και αν τυχόν χρειαστεί μελλοντικά.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Τρί Αύγ 07, 2012 4:49 pm

Επιτέλους, με μια μικρή καθυστέρηση λόγω διακοπών μπήκε το νερό στο τάνκι...

Όλα πήγαν όπως ακριβώς τα είχαμε σχεδιάσει και αν εξαιρέσει κανείς την πολύ δύσκολη και πολύωρη εγκατάσταση (αισθάνθηκα λίγο σαν να προσπαθώ να χωρέσω έναν ελέφαντα σε ένα VW) δεν συνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα.

Τελικά όντως χρειαζόταν ένα εξαεριστικό, γιατί αλλιώς δεν θα κατάφερνε ποτέ να ανεβάσει πίεση η τρόμπα.

Σας παραθέτω 2-3 φώτο για να δείτε πως έγινε η εγκατάσταση. Έχω βάλει και πάστα ανάμεσα στο boiler και στο δοχειάκι και το έχω στερεώσει με tie wrap. Θέλω όμως να προσπαθήσω να βρω ένα μεταλλικό κολιέ.

Γενικά είμαι αισιόδοξος για το τελικό αποτέλεσμα της intrashot θερμοκρασίας. Αφού γέμισα το δοχείο την πρώτη φορά, τοποθέτησα από το εξαεριστικό ένα θερμόμετρο (από καπουτσίνο) και είδα ότι ανέβηκε αρκετά γρήγορα η θερμοκρασία από 50 στους 70 βαθμούς και ήταν και το καπάκι της Classic ανοιχτό. Κάπου εκεί άρχισε να φουσκώνει το νερό και να ξεχειλίζει, οπότε δεν μπόρεσα να δω μέχρι που φτάνει.

Περισσότερα λογικά θα ξέρω αύριο, αφού κάνω πρώτα μια μέτρηση της πίεσης και δοκιμάσω να φτιάξω 1-2 καφέδες.
Συνημμένα
20120806_092512_Small.jpg
Δοχειάκι
20120806_220852_Small.jpg
Τοποθετημένο_1
20120806_220924_Small.jpg
Τοποθετημένο_2

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Christos » Τρί Αύγ 07, 2012 5:12 pm

Τελικά άμα πιάνουν τα χέρια κάποιου φαίνεται. Πολύ ωραία δουλειά Στράτο. :clap:
Ελπίζω μόνο να έχεις πρόσφατες στο μυαλό σου τις καλές εκχυλίσεις σου με την μηχανή απείραχτη ώστε να έχεις ένα καλό μέτρο σύγκρισης. Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις τα πρώτα καφεδάκια χωρίς να πειράξεις την πίεση ώστε να δεις πως από μόνο του το mod επηρέασε την εκχύλιση. Μετά κάνεις και την ρύθμιση της πίεσης.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Τρί Αύγ 07, 2012 7:43 pm

Είδες για να βιάζομαι...

Την πίεση πρόλαβα και την πείραξα, αλλά ήταν κάτι που το είχα κάνει πριν τοποθετήσει το PID και το δοχειάκι. Ουσιαστικά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι δεν άλλαξε κάτι με την τοποθέτηση.

Στην μέτρηση που έκανα πριν από λίγο ήταν στα 10,5 bar στατικά, αν και την είχα ρυθμίσει στα 10 πριν κάνα μήνα το πολύ. Τώρα άλλαξε από το δοχείο, ποιος ξέρει...

Αρκετά όμως με τα θεωρητικά. Πάω να φτιάξω και κάνα καφεδάκι.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Παρ Αύγ 10, 2012 11:05 am

Έχοντας πλέον φτιάξει 6-7 διπλά εσπρεσάκια, μπορώ να εκφέρω μια πρώτη γνώμη.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός (αφού 6-7 καφέδες δεν είναι και το καλύτερο δείγμα).

Η βασική αλλαγή είναι ότι δεν έχω πλέον διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα που δεν μπορώ να εξηγήσω από θέμα παρασκευής. Η σταθερότητα έχει ανέβει πάρα πολύ. Το ίδιο τολμώ να πω και για το γευστικό αποτέλεσμα. Όλοι οι καφέδες που έχω φτιάξει μέχρι στιγμής ήταν ισάξιοι με τους καλύτερους που είχα πετύχει πριν την προθέρμανση. Αν ήταν 1-2 θα το θεωρούσα τυχαίο, αλλά πλέον έχει γίνει ο κανόνας. Χάρη στο PID έχουμε και μια χειροπιαστή απόδειξη ότι κάτι άλλαξε, αφού πριν το δοχειάκι η θερμοκρασία έπεφτε περίπου 4 βαθμούς κατά τη διάρκεια της εκχύλισης και τώρα πέφτει μόλις ένα (δεν λέω ότι αυτή είναι και η πραγματική πτώση θερμοκρασίας, εστιάζω στη διαφορά κυρίως).

Θα τολμούσα να πω ότι το αποτέλεσμα μου θύμισε σε μεγάλο ποσοστό το σκαλί που έκανα όταν αγόρασα το μύλο, ίσως όχι τόσο μεγάλο αλλά κάπου στο 50-60%. Θα συνεχίσω την αξιολόγηση και θα σας ενημερώσω για νεότερα.

Σε γενικές γραμμές το πείραμα το θεωρώ (προς το παρόν) εξαιρετικά πετυχημένο και έχω την εντύπωση ότι η Classic έχει αλλάξει επίπεδο. Θα ήθελα να δω πως θα συμπεριφερθεί και σε βάθος χρόνου. Αυτή τη στιγμή το συνιστώ σε όλους τους κατόχους classic ανεπιφύλακτα. Τολμώ να πω ότι θα το έβαζα και πριν το PID.

Υ.Γ. Στο θέμα της κατασκευής με βοήθησε πολύ φίλος και συνάδελφος. Το δοχειάκι το έφτιαξε εξατμισάς στην Τρίπολη, όπου μάλιστα μόλις του έδωσε ο φίλος το σχέδιο, αυτός τον ρώτησε αμέσως "Για καφετιέρα είναι??". Αποδείχθηκε ότι είχε φτιάξει άλλα 2. Μάλιστα το πρώτο δεν είχε εξαεριστικό και δεν δούλεψε. Προστέθηκε μετά και δούλεψε. Στο δεύτερο έβαλε από μόνος του εξαεριστικό και μάλιστα ο πελάτης δεν το κατάλαβε, νόμιζε ότι ήταν δεύτερη παροχή νερού, συνέδεσε και άλλο σωλήνα και πάλι δεν δούλεψε. Όταν μου το είπε ο φίλος, αισθάνθηκα πολύ καλύτερα...Είναι διαφορετικό να ξέρεις ότι υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω....

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Strax » Τρί Αύγ 14, 2012 11:47 am

Ένα επιπλέον θετικό που συνειδητοποίησα, είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί η έξοδος του εξαεριστικού για διάφορες "εργασίες". Θα μπορούσα πχ να βάλω ένα θερμόμετρο και να παίρνω και από εκεί ένδειξη θερμοκρασίας.

Αλλά αυτό που σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο είναι να συνδέσω εκεί το οργανάκι της πίεσης, οπότε θα μπορώ πολύ εύκολα να βλέπω και την πίεση κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Σίγουρα θα το κάνω αρχικά για να επιβεβαιώσω τη μέτρηση της στατικής πίεσης, αλλά ίσως να μπορεί και να μπει μόνιμα πλέον οργανάκι. Βέβαια είναι όλα τόσο στριμωγμένα που δεν το βλέπω.

Το μόνο κακό είναι ότι η σύνδεση στο εξαεριστικό είναι 3/8, ενώ το οργανάκι που έχω τώρα είναι 1/4, οπότε ή πρέπει να πάρω άλλο ή ένα αντάπτορα.

dio

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από dio » Τρί Αύγ 14, 2012 12:33 pm

Πολυ καλη πατεντα! :oneup:

Απάντηση