Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από Strax » Δευ Ιούλ 16, 2012 2:37 pm

Μπήκα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα στην ομαδά των PIDed Gaggia Classic.

Προτίμησα και εγώ το κιτάκι από Auber. Είναι όλα έτοιμα και υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες.

Αν δεν καταφύγεις σε αυτή την έτοιμη λύση πρέπει να είναι κανείς προετοιμασμένος για πάρα πολύ ψάξιμο και διάβασμα. Δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο (ίσως ούτε υπομονή).

Έχω μια μικρή ένσταση στις οδηγίες. Στο σημείο που πρέπει να συνδέσεις τα 2 καλώδια ρεύματος από το ρελέ στους θερμοστάτες, έχει φωτογραφίες από παλιότερη υλοποίηση, όπου τα καλώδια είναι διαφορετικού χρώματος και η όλη εικόνα της μηχανής ελαφρώς διαφορετική. Εκεί μου έφαγε λίγο χρόνο, γιατί ήθελα να είμαι πολύ προσεκτικός να μην κάνω λάθος, οπότε έπρεπε αρχικά να καταννοήσω τι πρέπει να γίνει και στη συνέχεια να το εφαρμόσω στη νέα υλοποίηση.

Δύσκολα πράγματα όταν ξεκινάς την αλλαγή στις 10 το βράδυ, μετά από μια δύσκολη ημέρα δουλειάς και πρέπει να τελειώσεις οπωσδήποτε την ίδια μέρα μια και ξεκίνησες να κάνεις την εγκατάσταση στην κουζίνα και δεν μπορείς να την αφήσεις με καλωδιάκια και εργαλεία παντού...

Τελικά όλα καλά, η λογική νίκησε μετά από περίπου 2 ώρες.

Μέχρι στιγμής αισθάνομαι ότι έχω βγάλει ένα μεγάλο μπελά από το κεφάλι μου και μπορώ να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα στάδια παρασκευής! Ανεκτίμητο!!

Σειρά τώρα έχει η προθέρμανση του νερού, όπου "νομίζω" ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Με λίγη τύχη ίσως έχουμε κατασκευές μέσα στο ΣΚ και εγκαταστάσεις από εβδομάδα...

Αν βγει και ο δεύτερος μπελάς από το κεφάλι μου, είμαστε αρχηγοί!!

Googlis

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από Googlis » Τρί Ιούλ 17, 2012 11:07 pm

Στράτο το Pid το ρύθμισες;

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από Strax » Τετ Ιούλ 18, 2012 12:37 pm

To PID έρχετε ρυθμισμένο. Η θερμοκρασία που "φαίνεται" είναι 102C. Yπάρχει και ένα σχετικό άρθρο στο πρώτο ποστ στο παρόν thread.

Από όσο διάβασα στα εγχειρίδια του PID, υπάρχουν αρκετές ρυθμίσεις που μπορείς να πειράξεις, αλλά και ένα δύο κλειδωμένες από την Auber (proprietary).

Προς το παρόν δείχνει να δουλεύει πολύ καλά και δεν έχω πειράξει τίποτα.

Googlis

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από Googlis » Τετ Ιούλ 18, 2012 2:05 pm

Τυχερός είσαι, που έρχεται ρυθμισμένο γιατί σε μένα (δεν είχα πάρει το κιτ) που τα πήρα χωριστά έριξα πολύ ψάξιμο.

Strax
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2012 9:52 am
Όνομα: Στράτος
Μηχανή:: Vibiemme Dom. 2B PID
Μύλος:: Sette 270 Wi
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από Strax » Παρ Ιούλ 20, 2012 1:35 pm

Είναι και αυτό μέρος της αρχικής κουβέντας για το πόσο είναι διατεθιμένος να πληρώσει κανείς.

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω το χρόνο για τέτοιες ενασχολήσεις (αν και θα μου άρεσε να ασχοληθώ), οπότε θα έμενε ουσιαστικά πολύ καιρό να υπολειτουργεί.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Δεκ 06, 2013 12:14 pm

Μηπως αυτο το ετοιμο PID κιτ της Auber για Gaggia Classic ειναι συμβατο για την Baby Twin?
Εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα οι μηχανες? Θα ηθελα πολυ την ετοιμη λυση ολα σε ενα και σεκφτομαι να το παραγγειλω και γω..
Μιλαω γ αυτο εδω.. : http://www.auberins.com/index.php?main_ ... cts_id=232

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από ki11ua » Παρ Μάιος 09, 2014 9:08 pm

Παιδιά καλησπέρα,
Έβαλα το συγκεκριμμενο PID με preinfusion. Έχω ενα πρόβλημα. Δε θερμαίνει το boiler όταν ανοίγω τον διακόπτη (ON/OFF). Οι ενδείξεις είναι κανονικές και θερμαίνει όταν ανοίξω τον ατμό. Έχει καποιος καμμιά ιδέα τι να κοιτάξω στις συνδέσεις γιατί έχω έλεγξει τα πάντα? Υπάρχει περίπτωση να έχει καέι κάτι? Δεν έχω κάνει κάποιο άλλο λάθος.

Μάλλον έχει να κάνει με το Relay, ανάβει το λαμπάκι στο steam αλλά όχι μόλις ανοίξει ON/OFF διακόπτης.

strider19

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Μάιος 10, 2014 4:32 pm

Αν μπορεις πες μας τις συνδεσεις που εκανες για να σε βοηθησουμε. Υποθετω οτι ακολουθησες τις οδηγιες της Auber, μπορεις να τις βγαλεις μια φωτο και να τις ανεβασεις?

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από ki11ua » Σάβ Μάιος 10, 2014 10:48 pm

Μου στείλανε αυτό το pdf από την auber.

https://drive.google.com/file/d/0BwPggC ... sp=sharing

Ανήκω στην κατηγορία 3 των προβλημάτων: the “OUT” LED of controller lit but SSR LED is off and espresso ready is on.

Μετράω στις έξοδους 1 & 2 -15mV DC και στα terminals 9-10 0.2mV DC.

strider19

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Μάιος 10, 2014 11:42 pm

Δεν με βοηθαει να καταλαβω την συνδεση σου. Καταρχην, ποσα SSR εχεις τοποθετησει?
Δυτερον, λες οτι μετρας την εξοδο απο το pid και σου βγαζει κατι mV, ενω θα επρεπε να ειναι 3+ V. Θελω να βεβαιωθεις οτι οι επαφες που μετρας ειναι οι σωστες και ειναι συνδεδεμενες στο ssr που πηρε τη θεση του παλιου θερμοστατη για brew (107 βαθμους). Αν το λαμπακι Out του pid αναβει και δεν σου βγαζει 3+ volt απο εκει, τοτε το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα το pid.

Επισης, στο pdf που μου εστειλες, ριξε μια ματια στο 6a

Απάντηση