Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
mymenhir1971

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Κυρ Μάιος 11, 2014 12:35 am

http://up.picr.de/3043530.pdf...αν ακολουθησεις τον συγκεκριμενο οδηγο δεν θα δυσκολευτεις καθολου.Απλως να ξερεις οτι ειναι μονο για steam control...και οχι για pre-infusion..

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από ki11ua » Κυρ Μάιος 11, 2014 1:44 am

Κατ'αρχάς η συνδεσμολογιά ειναι σωστή, την εχω ελέγξει πολλές φορές. Για διευκόλυση της συζήτησης σου λεω ότι από την Gaggia μου περισεύει πλέον ένα καλώδιο (λευκό) 3 βισμάτων που πήγαινε στο front panel και μετά στους 2 θερμοστάτες. Ολα τα άλλα είναι ενωμένα.

Τα δεδομένα άλλαξαν μόλις έκοψα την άκρη του πράσινου καλωδίου (έρχεαι από το front panel και συνδέεται στο PID απευθείας ) που ήταν κακομμένο από την AUber και πάνω από τα μισά τριχίδια λείπανε,
Μετράω 1,5V μεταξύ 9 & 10 θέσεων του PID και φυσικά το ίδιο στο 3 & 4 του SSR (λευκό και κοκκινο), δλδ στην αλλη άκρη των 9 & 10 του PID .
Ανάμεσα στην 3 & 10 θέση του PID μετράω -9V.


mymenhir1971 η λειτουργία του preinfusion λειτουργεί κανονικά αν το πατήσω από το PID. Το ίδιο και αν πατήσω του διακόπτη του ατμού. ΤΟ PID κάνει κανονικά ότι θα έπρεπε.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανοίγω τη μηχανή δε ζεσταίνει αυτόματα το boiler.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

strider19

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Μάιος 11, 2014 9:37 am

Τι εννοεις αλλαξαν τα δεδομενα?

Και το 1.5 V ειναι μικρο. Στη λιστα που μου εστειλες ελεγε για 7-8. Και αυτο το πρασινο καλωδιο που πηγαινε, στο κεντρικο διακοπτη?

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από ki11ua » Κυρ Μάιος 11, 2014 10:18 am

Το πρασινο πηγαινει στο brew button.
Ευτυχως, μου απαντησε η Auber και μου ειπε οτι μαλλον ειναι ελλατωματικος ο controller και οτι πρεπει να τον στειλω. Ταλαιπωρια...

Σευχαριστω παντως

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από ki11ua » Παρ Μάιος 23, 2014 4:51 pm

Παιδιά καλησπέρα σας,

Ύστερα από 1 μήνα παιδέματος & χωρίς Classic, ατελείωτων emails & δοκιμών, αποδείχθηκε (και μου το επιβεβαίωσε μετα δοκιμών του ιδίου) ότι το PID ήταν ελλατωματικό.

Έμεινα 1 μήνα χωρίς Classic. Προσπαθώ να το δω θετικά, έμαθα κυριολεκτικά τα πάντα για την classic (φαντάζομαι και για πολλές εσπρεσιέρες) & για τα PIDs, (μεχρι και πόσα ohm είναι κάθε αντίσταση)εφόσον πριν το στείλω, μου προτείναν να ανοίξω για να τεστάρω και να αντικαταστήσω την αντίσταση εγώ (με κολλητήρι).Τελικά το έστειλα με δικά μου έξοδα να το δουν αυτοί.

Περίμενα περισσότερα από την Auber, ειδικά για το ακριβότερο Kit που διαθέτει.
Προσοχή λοιπόν στους επόμενους, η Auber προσπαθεί (χαλαρά πάντα) στο support, αλλά από quality control -> 0, nada, nothing.
ΒΤW η Auber είναι μονοπρόσωπη? Επικοινώησα πάνω από 20 φορές, & για διαφορερικά θέματα, & πάντα μιλούσα τελικά με έναν άνθρωπο.

Τεσπα, στην επόμενη ζωή που θα ξαναασχοληθω τόσο, θα ξέρω πλέον να το κατασκευάζω μόνος μου...

strider19

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από strider19 » Σάβ Μάιος 24, 2014 6:09 pm

Σου το αντικατεστησαν τουλαχιστον?

Άβαταρ μέλους
ki11ua
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 1:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic +mods
2η Μηχανή:: Ariete Hollywood
Μύλος:: K3 Touch 2 Doserless
Οι καφέδες μου:: Guatemala Finca El Injerto - Bourbon
Τοποθεσία: Ζάκυνθος / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από ki11ua » Κυρ Μάιος 25, 2014 2:35 pm

Ναι, αφού έκανα πολλόυς ελέγχους με πολύμετρο για να καταλήξουν τι μάλλον φταίει + τους δικούς μου + τον έλεγχο όλων των καλωδίων για να διαπιστώσω αν τυχόν έχουν κοπεί εσωτερικά κατά την εκγατάσταση.
Μαλλον μια αντίστσηα στο PID 200ohm έφταιγε η οποία ήταν εξαρχής ελλατωματική & φαινόταν μόνο εφόσον ήταν πλήρως (και σωστά) συνδεμένο το kit.
Στο τέλος μου κάναν και refund τα έξοδα αποστολής για να το στείλω πίσω(7 USD).

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από john21 » Πέμ Απρ 02, 2015 12:08 am

Ποιές είναι η προτεινόμενες τιμές p,I,d για classic ;

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από tyxodioktis » Παρ Δεκ 11, 2015 1:05 am

καλησπέρα..

επειτα απο ενα χρονο συγκατοικησης με την classic σκεφτομαι να κανω την αναβαθμιση και γω. κοιταω το Pid της auber και επειδη δεν πινω ποτε καπουτσινο σκεφτομαι να παρω το απλο στα 152USD ( με σημερινη ισοτιμια 138 ευρω). μεταφορικα μαλλον μηδεν θα μου το φερει ενα φιλαρακι απο αμερικη.
το προβλημα ειναι οτι απο ηλεκτρολογικα περα απο συνδεσεις μπριζες κτλ...δεν εχω ιδεα...δηλαδη πολυοργανα κτλ μπα τπτ...
οποτε...
1) θα τα καταφερω μονος η θα τα κανω θαλασσα στην συνδεση?
2) αν τελικα τα κανω θαλασσα, υπαρχει καποιος που θα μπορει να τα συνδεσει? με το αζημειωτο φυσικα, αλλα φιλικη τιμη... :lick:

Βλεπω σε γλωστο ελληνικο e-shop πακετο Pid στα 250-270 ευρω... ιδια δουλεια θα κανει η κατι παραπανω? προφανως δεν μπορω και δεν θελω να ανεβω απλα ρωταω απο περιεργια...

Ευχαριστω...

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Gaggia Classic: Εγκατάσταση PID

Δημοσίευση από tyxodioktis » Πέμ Μαρ 24, 2016 2:03 am

tyxodioktis έγραψε:καλησπέρα..

επειτα απο ενα χρονο συγκατοικησης με την classic σκεφτομαι να κανω την αναβαθμιση και γω. κοιταω το Pid της auber και επειδη δεν πινω ποτε καπουτσινο σκεφτομαι να παρω το απλο στα 152USD ( με σημερινη ισοτιμια 138 ευρω). μεταφορικα μαλλον μηδεν θα μου το φερει ενα φιλαρακι απο αμερικη.
το προβλημα ειναι οτι απο ηλεκτρολογικα περα απο συνδεσεις μπριζες κτλ...δεν εχω ιδεα...δηλαδη πολυοργανα κτλ μπα τπτ...
οποτε...
1) θα τα καταφερω μονος η θα τα κανω θαλασσα στην συνδεση?
2) αν τελικα τα κανω θαλασσα, υπαρχει καποιος που θα μπορει να τα συνδεσει? με το αζημειωτο φυσικα, αλλα φιλικη τιμη... :lick:

Βλεπω σε γλωστο ελληνικο e-shop πακετο Pid στα 250-270 ευρω... ιδια δουλεια θα κανει η κατι παραπανω? προφανως δεν μπορω και δεν θελω να ανεβω απλα ρωταω απο περιεργια...

Ευχαριστω...
Επειδη οσο παει τοσο πλησιαζω στην αγορά του PID. υπάρχει κανεις να απαντησει στο παραπανω? και κυρίως στο αν μπορει να μου κανει εγκατασταση αν δεν τα καταφερω εγω..

Απάντηση