Saeco Poemia, ξεχειλίζει το νερό από το group head όταν το filter έχει καφέ.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
kokotron_bcm
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 4:13 pm

Saeco Poemia, ξεχειλίζει το νερό από το group head όταν το filter έχει καφέ.

Δημοσίευση από kokotron_bcm » Τετ Οκτ 04, 2023 1:05 pm

Αν και τελευταία έχω αλλάξει μηχανή, είπα να προσπαθήσω να βρω άκρη με ένα θέμα που έχω με την παλιά μου, μήπως την δώσω κάπου. Αυτή είναι η Saeco Poemia (HD8423).

Κάποια στιγμή είχα αποσυναρμολογήσει το group head για καθαρισμό, καθάρισα τα πάντα, τα ξανασυναρμολόγησα, και όλα ήταν οκ. Κάποια άλλη στιγμή στο μέλλον, αποφάσισα ξανά να κάνω ένα καθαρισμό, αλλά αυτή τη φορά μετά την επανασυναρμολόγηση, όταν πάω να φτιάξω καφέ, από την πίεση βγαίνουν νερά πάνω από το filter. Αν αφήσω να τρέξουν νερά χωρίς καφέ είτε από το φίλτρο είτε χωρίς το νερό τρέχει κανονικά. Θεωρώ ότι δεν ξέχασα κάποιο εξάρτημα (το μοντέλο που έχω έχει το shower με 2 βίδες, ένα ελατήριο με ένα μικρό λάστιχο στην άκρη, και το μεγάλο λάστιχο που μπαίνει περιμετρικά του head). Το ξανάνοιξα και μου φάνηκε οκ αλλά προφανώς κάτι χάνω. :) Νομίζω είναι κρίμα να αχρηστευτεί η μηχανή γι' αυτό, μπορώ να βρώ κάποια από τα εξαρτήματα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο κι αν θα φτιάξει κάτι, γι' αυτό ήθελα και την δική σας γνώμη. Σκεφτόμουν κι όλας μήπως την δώσω σε κάποιον που ξέρει καλύτερα να ασχοληθεί εκείνος.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Saeco Poemia, ξεχειλίζει το νερό από το group head όταν το filter έχει καφέ.

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Οκτ 06, 2023 2:47 pm

Κοίτα μήπως έβαλες το λάστιχο του grouphead ανάποδα και τρέχουν νερά από κει. Η επίπεδη επιφάνεια μπαίνει προς τα επάνω. :a013:

kokotron_bcm
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 4:13 pm

Re: Saeco Poemia, ξεχειλίζει το νερό από το group head όταν το filter έχει καφέ.

Δημοσίευση από kokotron_bcm » Τρί Οκτ 10, 2023 8:00 pm

Σωστά έχει μπει, το επαλήθευσα, επίσης νομίζω δεν μπορείς να το βάλεις ανάποδα και να θελες :cfstd:

Απάντηση