Ερώτηση σχετικά με επισκευασμένη Gaggia Classic

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
demkoul
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 1:54 pm
Όνομα: Δημος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Sage Smart Grinder
Οι καφέδες μου:: Barbera Mago

Ερώτηση σχετικά με επισκευασμένη Gaggia Classic

Δημοσίευση από demkoul » Τετ Δεκ 05, 2018 2:53 pm

Επειδη δεν ήξερα πως να κάνω αναζητηση για αυτό το πρόβλημα, άνοιξα αυτό το thread για να ρωτήσω το εξής:
Πρόσφατα επισκεύασα μια Gaggia Classic -δεν ξερω μοντελο ποιας χρονιας αλλά μάλλον παλιά-, άλλαξα το shower holder, το shower screen και το filter basket με καινούρια. ωστόσο:
1. το portafilter σφίγγει αρκετά δεξιά ενώ θα έπρεπε να σφίγγει κάπου περίπου στο μέσο της μηχανής. προφανώς είναι φαγωμένη η φλάντζα του filter holder?
2. το portafilter είναι ελαφρώς αποχρωμιωμένο εσωτερικά, είναι αυτό επικίνδυνο ή υπάρχει κίνδυνος σκουριάς;

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Ερώτηση σχετικά με επισκευασμένη Gaggia Classic

Δημοσίευση από billos666 » Τετ Δεκ 05, 2018 3:02 pm

Θελει αλλαγη και η φλαντζα του grouphead. Φτηνη ειναι . Οσο για το portafilter μην φοβασαι δεν σκουριαζει. Απλως βαλε το για κανενα μισαωρο σε ζεστο νερο με σκονη cafiza η καποιο αλλο παρομοιο προιον για να καθαρισει

demkoul
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 1:54 pm
Όνομα: Δημος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Sage Smart Grinder
Οι καφέδες μου:: Barbera Mago

Re: Ερώτηση σχετικά με επισκευασμένη Gaggia Classic

Δημοσίευση από demkoul » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:38 am

thanks για την απάντηση. νομίζω λίγο μετά που το ξαναείδα ήταν πολύ προφανές οτι όντως ήθελε αλλαγή η συγκεκριμένη φλάντζα. λίγο τσιγκουνεύομαι να δώσω 3€ μεταφορικά για κάτι που κάνει 1€ οπότε μάλλον πρέπει να βρω κατάστημα στη θεσσαλονίκη

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Ερώτηση σχετικά με επισκευασμένη Gaggia Classic

Δημοσίευση από billos666 » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:47 am

28ης Οκτωβρίου 90, Θεσσαλονίκη 546 42. Eurogat το λενε το καταστημα και ειναι επισημος αντιπροσωπος της gaggia στην ελλαδα. Οτι θες απο ανταλλακτικά τετοιου ειδους μπορεις να τα βρεις απο κει

demkoul
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 1:54 pm
Όνομα: Δημος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Sage Smart Grinder
Οι καφέδες μου:: Barbera Mago

Re: Ερώτηση σχετικά με επισκευασμένη Gaggia Classic

Δημοσίευση από demkoul » Πέμ Δεκ 13, 2018 1:07 am

την ξερω την eurogat, δεν ήξερα όμως οτι έχουν κανονικό κατάστημα λιανικής. οκ thanks, θα πάω απο εκεί όταν βρίσκομαι στην περιοχή

Απάντηση