SOS - προβλημα ροης σε Gaggia classic

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: SOS - προβλημα ροης σε Gaggia classic

Δημοσίευση από silkman9 » Πέμ Ιούλ 26, 2018 11:55 am

Λοιπον παρηγγειλα αυτό από τον Δόικα με τηλέφωνο. Πολύ εξυπηρετική η κοπέλα.
https://www.doikas.com/bobina-elettrova ... 01004.html

8€ συν φπα, αντικαταβολη ACS και θα το έχω αύριο.

το μαμα είναι αυτό, το έβγαλα φωτογραφία για το φόρουμ
https://imgur.com/bIaSqSD
https://imgur.com/BPZXB8H

Για να δούμε... Γιατί προς το παρόν ήπια το 2ο φλυτζανι λασπη (=ελληνικός) :down:

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: SOS - προβλημα ροης σε Gaggia classic

Δημοσίευση από silkman9 » Παρ Ιούλ 27, 2018 11:25 pm

Εβγαλα άκρη :inlove:

Οντως το πηνίο ήταν καμένο, ΠΑΡΟΤΙ έδειχνε ακριβώς τις ίδιες ενδείξεις με πολύμετρο... :a014:

TIP: Για να τσεκάρεις έυκολα αν δουλευει το πηνιο (πρεπει να ακούγεται ένα μπζζζζζζζζ) αποσυνδέεις το ένα μπριζάκι απο την αντλία και βαζεις μπροστα την μηχανή. Ο λόγος είναι ότι η αντλία παρακάνει θόρυβο για να ακούσεις το πηνίο.

TIP2: Με την αντλία πάντα εκτός, αποσυνδέεις το σωληνάκι που βγαίνει απο το πάνω μέρος του πηνίου και χώνεις μέσα (χωρίς να την παραζορίσεις) μια οδοντογλυφίδα. Μόλις βάλεις μπροστα εφόσον δουλεύει το πηνίο, η οδοντογλυφίδα πρέπει να πεταχτεί επάνω.

Αυτό που με παίδεψε πολύ και χωρίς λόγο είναι ότι έχοντας λύσει χτες την OPV έχει κατα σειρα την βίδα-κάλυμα με το σωληνάκι επιστροφής, την βίδα που σφίγγεις/ρυθμίζεις, το ελατήριο και μετά μια ακίδα. Ε την ακίδα την είχα βάλει ανάποδα και ότι και να κάνεις έτρεχε!!! :a134:

Ολα κομπλέ, τώρα πρέπει να βρω πάλι το μπαρόμετρο απο τον φίλο μου για να ξαναρυθμίσω την OPV.

Καποιες σκέψεις: ENNOEITAI οτι η Classic είναι φανταστική μηχανή και η ύπαρξη ανταλλακτικών σημαίνει ότι είναι αθάνατη. Την έλυσα όλη πάρα πολύ εύκολα σε σχέση με άλλες μικροσυσκευές-σκουπιδια. Ανοιξα και το μποιλερ για πρώτη φορα και ήταν σχεδόν πεντακάθαρο. Ευτυχώς που βρήκα στην Κηφισιά στον Λουμίδη λάστιχο για το μπόιλερ και τουλάχιστον αντικατέστησα αυτό. Στην ηλεκτροβάνα και στην OPV άφησα δυστυχώς τα παλιά λαστιχάκια.

Φωτος απο το λύσιμο εδώ:
https://imgur.com/a/N8dpNZO

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: SOS - προβλημα ροης σε Gaggia classic

Δημοσίευση από gzsb » Σάβ Ιούλ 28, 2018 1:09 am

Μπραβο φιλε silkman9 που τελικα καταφερες και ελυσες το προβλημα. :)

Μια ερωτηση. Να υποθεσω οτι εχεις γνωσεις ηλεκτρολογικες/μηχανολογικες. Σωστα; Γιατι εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω μια απο τετοια. Μπραβο σου και παλι που το ελυσες το προβλημα. :a013:

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: SOS - προβλημα ροης σε Gaggia classic

Δημοσίευση από silkman9 » Σάβ Ιούλ 28, 2018 1:41 pm

gzsb έγραψε:
Σάβ Ιούλ 28, 2018 1:09 am
Μπραβο φιλε silkman9 που τελικα καταφερες και ελυσες το προβλημα. :)

Μια ερωτηση. Να υποθεσω οτι εχεις γνωσεις ηλεκτρολογικες/μηχανολογικες. Σωστα; Γιατι εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω μια απο τετοια. Μπραβο σου και παλι που το ελυσες το προβλημα. :a013:
Ναι, μπαμπας μηχανικός μου έμαθε κάποια πράγματα αλλά γενικά την ψάχνω.

Λύνοντας κατάλαβα πως δουλεύει η Classic αλλά φαντάζομαι όλες οι μηχανές είναι αντίστοιχες σε κάποιο βαθμό
Πορεία νερού: Δοχείο -> Αντλία (15 bar) -> OPV (με το ελατήριο ρυθμίζει την πίεση, την επιπλέον πίεση την επιστρέφει στο δοχείο) -> Μπόιλερ (ζεσταίνει το νερο) -> ηλεκτροβάνα (στελνει το νερο στο γκρουπ, μόλις κλείσεις, ανοίγει "πόρτα" και ελαφρώνει την πίεση στο σύστημα
Ηλεκτρική πορεία: Μπρίζα -> Διακόπτες -> Αντλία -> Θερμοστάτες (ένας για εσπρεσσο και ένας για ατμό) -> Ηλεκτροβάνα.

Υπολόγισε στα παραπάνω και κάποια bypass για τον ατμό... Γενικά όταν λύνεις κάτι όσο πολύπλοκο και να είναι, βγάζεις πολλές φωτογραφίες και σημαδεύεις απο πού βγήκε τί και θα είσαι ΟΚ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ Και εγώ την πάτησα μία χτες, έλυνα με το ρεύμα πάνω και έπεσε το ρελέ στο σπίτι...

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: SOS - προβλημα ροης σε Gaggia classic

Δημοσίευση από gzsb » Σάβ Ιούλ 28, 2018 2:21 pm

silkman9 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 28, 2018 1:41 pm
gzsb έγραψε:
Σάβ Ιούλ 28, 2018 1:09 am
Μπραβο φιλε silkman9 που τελικα καταφερες και ελυσες το προβλημα. :)

Μια ερωτηση. Να υποθεσω οτι εχεις γνωσεις ηλεκτρολογικες/μηχανολογικες. Σωστα; Γιατι εγω προσωπικα δεν σκαμπαζω μια απο τετοια. Μπραβο σου και παλι που το ελυσες το προβλημα. :a013:
Ναι, μπαμπας μηχανικός μου έμαθε κάποια πράγματα αλλά γενικά την ψάχνω.

Λύνοντας κατάλαβα πως δουλεύει η Classic αλλά φαντάζομαι όλες οι μηχανές είναι αντίστοιχες σε κάποιο βαθμό
Πορεία νερού: Δοχείο -> Αντλία (15 bar) -> OPV (με το ελατήριο ρυθμίζει την πίεση, την επιπλέον πίεση την επιστρέφει στο δοχείο) -> Μπόιλερ (ζεσταίνει το νερο) -> ηλεκτροβάνα (στελνει το νερο στο γκρουπ, μόλις κλείσεις, ανοίγει "πόρτα" και ελαφρώνει την πίεση στο σύστημα
Ηλεκτρική πορεία: Μπρίζα -> Διακόπτες -> Αντλία -> Θερμοστάτες (ένας για εσπρεσσο και ένας για ατμό) -> Ηλεκτροβάνα.

Υπολόγισε στα παραπάνω και κάποια bypass για τον ατμό... Γενικά όταν λύνεις κάτι όσο πολύπλοκο και να είναι, βγάζεις πολλές φωτογραφίες και σημαδεύεις απο πού βγήκε τί και θα είσαι ΟΚ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ Και εγώ την πάτησα μία χτες, έλυνα με το ρεύμα πάνω και έπεσε το ρελέ στο σπίτι...
Μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου. Αν εχεις μια ιδεα απο τις βασικες αρχες λειτουργιας της μηχανης, τοτε καταλαβαινεις πιο καλα τι μπορει να σου προσφερει. Και μπραβο σου που την ψαχνεις να μαθαινεις.

Απάντηση