Πικριλα μετα απο backflush

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Μαρ 16, 2018 12:50 am

Γυρισα απο ταξιδι 2 εβδομαδων, πηγα να φτιαξω ενα εσπρεσσακι να νοιωσω λιγο σα στο σπιτι μου και ξενερωσα τη ζωη μου... Μια πικρα αλα φρεντο φουρνου με δωρο το νερακι! "Θελει καθαρισμα" λεω. Ειχα ηδη παραλειψει μια βδομαδα το καθαρισμα με cafiza πριν φυγω οποτε συνολικα 3 βδομαδες απλυτη... Βεβαια κανω backflush με σκετο νερο μετα απο καθε shot.
Anyway, καθαριζω κανονικα με cafiza, πεταω ενα καφεδακι, φτιαχνω δευτερο,δοκιμαζω, χαλια...
Ανεβασα θερμοκρασια,επαιξα με δοσολογια, τιποτα. Χαλια.
Τι μπορει να μην εχει καθαριστει?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μαρ 16, 2018 10:28 am

Στην πικράδα να κατεβάσεις θερμοκρασία κ εναλλακτικά να κόβεις λίγο πιο χοντρά. Με την ευκαιρία καθάρισε και τον μύλο.
Επίσης να πλύνεις το δοχείο νερού, μετά από τόσο καιρό μπορεί να έχει κρατήσει μυρωδιές.
Δοκίμασε κανά shotακι σε μικρότερη αναλογία από αυτό που πίνεις συνήθως να δεις αν αλλάζει κάτι στη γεύση.
Αν μετά απ' όλα αυτά συνεχίζεις να παίρνεις πίκρα, άλλαξε καφέ.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Μαρ 16, 2018 10:34 am

Ο καφες ειναι το τελευταιο microfarm απο coffee island αρα πρεπει να εχει μπαγιατεψει αρκετα. Οσον αφορα τη θερμοκρασια, εχω δοκιμασει ηδη ενα ευρος 3 βαθμων χωρις αποτελεσμα. Και με την αναλογια επαιξα, και με πιο χοντρο κοψιμο. Δοκιμασα και τους 2 μυλους οι οποιοι ειναι προσφατα καθαρισμενοι επισης. Η αληθεια ειναι οτι το δοχειο μου διεφυγε...
Εχω παρει ενα κιλο καφε απο τον καπτεν τα οποια ειναι ολα πολυ φρεσκα ρε γαμωτο...
Θα δοκιμασω ενα εσπρεσσακι με μια Αιθιοπια που ποτε δε μου εχει βγαλει την παραμικρη πικρα. Αν επιμεινει θα ξαναμουλιασω τα παντα σε cafiza και βλεπουμε. We shall prevail!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Μαρ 17, 2018 11:37 am

Αφησα ολο το βραδυ σε cafiza το shower holder, τη σιτα και το καλαθακι. Το πρωι τα ξεπλυνα/τοποθετησα και η πικρα ηταν παλι παρουσα. Το pid στους 97(μονο σε commercial το εχω ξαναβαλει τοσο χαμηλα).
Λεω να την ανοιξω. Που μπορει να εχουν μαζευτει ελαια που δεν εφυγαν με backflush?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Μαρ 17, 2018 1:27 pm

Gaggia BC έγραψε:Ο καφες ειναι το τελευταιο microfarm απο coffee island αρα πρεπει να εχει μπαγιατεψει αρκετα. Οσον αφορα τη θερμοκρασια, εχω δοκιμασει ηδη ενα ευρος 3 βαθμων χωρις αποτελεσμα. Και με την αναλογια επαιξα, και με πιο χοντρο κοψιμο. Δοκιμασα και τους 2 μυλους οι οποιοι ειναι προσφατα καθαρισμενοι επισης. Η αληθεια ειναι οτι το δοχειο μου διεφυγε...
Εχω παρει ενα κιλο καφε απο τον καπτεν τα οποια ειναι ολα πολυ φρεσκα ρε γαμωτο...
Θα δοκιμασω ενα εσπρεσσακι με μια Αιθιοπια που ποτε δε μου εχει βγαλει την παραμικρη πικρα. Αν επιμεινει θα ξαναμουλιασω τα παντα σε cafiza και βλεπουμε. We shall prevail!
Γεράσιμε, αυτόν πίνω τώρα που σου γράφω. Πικρίλα δε βγάζει. ok, είναι ακόμα. [περιμένω και εγώ να περάσουν λίγες μέρες ακόμα για να ανοίξω cup10, άρα συμπάσχουμε! :P ]
Gaggia BC έγραψε:Αφησα ολο το βραδυ σε cafiza το shower holder, τη σιτα και το καλαθακι. Το πρωι τα ξεπλυνα/τοποθετησα και η πικρα ηταν παλι παρουσα. Το pid στους 97(μονο σε commercial το εχω ξαναβαλει τοσο χαμηλα).
Λεω να την ανοιξω. Που μπορει να εχουν μαζευτει ελαια που δεν εφυγαν με backflush?
Η "δουλειά" (πικρίλα) πάντως επιτείνεται και από την 'ολονυχτία' του cafiza. Την έχω πατήσει και εγώ στο μαγαζί (όπου ξέχασα τα σχετικά όλη νύχτα στο puli), και μετά το επόμενο πρωί, πέταγα καφέδες με το κιλό και άλλαξα και pf...

Επίσης, συμφωνώ με τον Αποστόλη. Το tank καθάρισε καλά και στέγνωσέ το. Μπορεί να μη το φαίνεται , αλλά ευθύνεται για αρκετά αν δε το προσέξεις. :oneup:

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από ioannisz » Σάβ Μαρ 17, 2018 1:32 pm

Κάνε μια εκχύλιση σκέτο νερό και δοκιμασέ το αφού κρυώσει. Θα σου δώσει την γεύση του προβλήματος. (Αν δεν είναι στον μύλο ή στον καφέ)
Μήπως έχεις κάποιο φίλτρο νερού που έχει κρατήσει κάτι?
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Πικριλα μετα απο backflush

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Μαρ 17, 2018 2:59 pm

Δοκιμασα το νερο του φιλτρου και δοκιμασα και νερο απο τη μηχανη. Και τα 2 μια χαρα ηταν. Καθαρισα το δοχειο και αφησα να τρεξει αρκετο νερο απο τη μηχανη για να ξεπλυθουν ολα. Εκανα αλλο ενα καφεδακι δοκιμαστικο και η πικρα εφυγε κατα 80%. Το υπολοιπο 20% ειναι ειτε απο το μυαλο ειτε απο το κρυωμα...
Οποτε τη γλιτωσα και δεν την ανοιγω τη μηχανουλα!
Ευχαριστω για τις συμβουλες!!

Απάντηση