Gaggia carezza deluxe descal

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Lucy

Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Lucy » Τρί Νοέμ 29, 2016 4:20 pm

Καλησπερα ομαδα! Εχω απο τον Αυγουστο μια Gaggia Carezza deluxe. Κανω περιπου 5-10 καφεδες την ημερα και σημερα αναψε το λαμπακι της αφαλατωσης. Εκανα την αφαλατωση με το dezcal της unrex, ακριβως οπως ελεγαν οι οδηγιες, ωστοσο το λαμπακι δεν εχει σβησει. Θα εβαζα και δευτερο φακελακι να ξανακανω τη διαδικασια αλλα επειδη ειναι σχετικα καινουρια, φοβαμαι λιγο. Συμβουλες; αποψεις; γνωμες;

Ευχαριστω

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 29, 2016 8:23 pm

Κατ αρχην να σου πω οτι νομίζω οτι το λαμπάκι της αφαλάτωσης ειναι περισσοτερο μια υπενθυμιση οτι πρέπει να αφαλατώσεις τη μηχανη κάθε Χ κύκλους ζεστάματος-κρυώματος , παρά μια πραγματική μέτρηση του πόσα αλατα εχει πιάσει το μπόιλερ.Εσένα σου αναψε μετα απο 4 μήνες χρήσης με 5-10 καφέδες ημερησίως κι εμένα μου άναβε στο δίμηνο με 1-2 καφέδες τη μέρα.
Κατα δεύτερον ανα διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης ,λέει οτι αφού ολοκληρώσεις τη διαδικασία αφαλάτωσης , για να σβήσει η φωτεινή ένδειξη πρέπει (αν θυμάμαι καλά) να κρατήσεις πατημένα για 3 δευτερόλέπτα το κουμπί της εκχύλισης και το κουμπί του ατμού μαζί.Ελπίζω να βοήθησα....

Lucy

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Lucy » Τρί Νοέμ 29, 2016 9:00 pm

Σουπερ!! Υπερδιευκρινιστικος και ναι, δουλεψε! Δεν εχω τις οδηγιες και στο μανιουαλ που βρηκα ονλαην δε το ελεγε αυτο. Επειδη δεν προκειται να θυμαμαι ποτε περασαν πχ 6 μηνες η ενας χρονος, σκεφτομαι να κανω αφαλατωση προληπτικα οταν μου το θυμιζει η μηχανη. Too much,λες;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 29, 2016 9:31 pm

Βεβαια να κάνεις αφαλάτωση όταν ανάβει η ενδειξη!
Αυτός ειναι ο σκοπός της να στο θυμίζει μιας και πιστεύω οτι ο κατασκευαστης εχει υπολογίσει όταν θα αναψει η ένδειξη οτι δεν θα ειναι ούτε πολύ νωρίς αλλα ούτε και πολύ αργά απο άποψη χρήσης της μηχανης και συσσώρευσης αλάτων.Σε κάθε περιπτωση πράξε και αναλογα με τη σκληρότητα του νερού που χρησιμοποιείς.

Lucy

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Lucy » Τετ Νοέμ 30, 2016 2:30 pm

Τελεια! Σε ευχαριστω πολυ!

Morfi100
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2017 12:46 am

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Morfi100 » Τρί Νοέμ 21, 2017 12:50 am

Καλησπέρα στην ομάδα. που μπορώ να βρω manual στα ελληνικά για την gaggia carezza deluxe..;;;;;;;;;;;;;;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Νοέμ 21, 2017 11:38 am


Morfi100
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2017 12:46 am

Re: Gaggia carezza deluxe descal

Δημοσίευση από Morfi100 » Τετ Νοέμ 22, 2017 11:03 pm

Ωραία,σε ευχαριστώ πολύ....!!!!

Απάντηση