Πρόβλημα θερμοστάτη σε Gaggia Classic;

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
manthosgian
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2016 11:01 pm

Πρόβλημα θερμοστάτη σε Gaggia Classic;

Δημοσίευση από manthosgian » Τρί Οκτ 25, 2016 11:24 am

καλημερα στο αγαπημενο φορουμ.εχω μια απορια αν μπορει καποιος να βοηθησει.εχω παρει μια gaggia clasic την παλια μεταχειρισμενη και η εγγυηση εχει ληξει.λοιπον οταν την ανοιγω το πρωι με κουμπωμενο το portafilter για να ζεσταθουν καλα ολα τα μετταλα οπως ελεγαν σε διαφορα αλλα νηματα μελη του φορουμ.δεν ξερω αν το εκανε πιο πριν(νομιζω πως οχι) αλλα λιγο πριν αναψει το λαμπακι για πρωτη φορα ακουγετε ενα εως τρια κλικ (κλικ ειναι ο ηχος που κανει η μηχανη οταν σταματαει να ζεσταινεται η μηχανη και αναβει το λαμπακι και σου δειχνει οτι μπορεις να φτιαξεις καφε) χωρις να αναβει το λαμπακι και μετα απο 4-5 δευτερολεπτα ακουγεται παλι το κλικ και αναβει το λαμπακι δλδ δυσκολευεται να αναψει.μετα ολα ειναι κανονικα δλδ οταν κρυωνει κανει ενα κλικ και σβηνει το λαμπακι και ενα κλικ οταν ξανααναβει.το κλικ με τα λιγα που ξερω λογικα ειναι καποιος ρελες ή κατι τετοιο που πεφτει οταν το μποιλερ πιανει την σωστη θερμικρασια.γιατι ομως δυσκολευεται κατα την πρωτη εκκινηση?μηπως χρειζεται να κανω κατι να το σώσω?μη μου βγαλει κανενα προβλημα σε λιγο καιρο.την προσεχω σαν τα ματια μου....αν καποιος το εχει συναντησει η ξερει τι μπορω να κανω ή αν πρεπει να παω σε καποιον ειδικο ας πει.ευχαριστω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Τρί Οκτ 25, 2016 2:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Επξεργασία τίτλου

Απάντηση