Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Φεβ 02, 2016 11:24 pm

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέος στο foroum και κάτοχος Gaggia Baby Class και γενικά αρχάριος στο χώρο .
Διάβασα αρκετά στο φόρουμ και υπάρχουν αρκετά σχόλια διάσπαρτα, αλλά δεν έχω βρει κάποιο θέμα που να σχετίζεται αποκλειστηκά για τον καθαρισμό της συγκεκριμένης μηχανής, αν υπάρχει ήδη αλλά δεν το είδα ζητώ συγνώμη.
Προσωπικά διάβασα το manual της μηχανής για τον καθαρισμό και επίσης μίλησα με eurogat όπου μου συνέστησαν τα παρακάτω:

-- καθαρισμός με cafiza κάθε βδομάδα, χωρίς backflushing καθώς δεν συνίσταται από τον κατασκευαστή. Αραίωμα ανάλογης ποσότητας cafiza
μέ νερό (θερμοκρασίας δωματίου) και αφήνουμε μερικά λεπτά τα εξής κομμάτια της μηχανής για να καθαρίσουν: portafilter (μόνο το μεταλλικό
μέρος), καλαθάκια portafilter, Shower screen/σίτα, Drip tray/δοχείο απόνερων
-- αφαλάτωση με Dezcal κάθε 1-1,5 μήνα, αραίωση ανάλογης ποσότητας dezcal σκόνης ή υγρού (προτείνεται υγρό λόγω καλύτερη αραίωσης)
και γεμίζουμε το δοχείο/tank, έπειτα αφήνουμε να περάσει το διάλυμα από το group για τρία λεπτά και το σταματάμε για 1-2 λεπτά περίπου,
επαναλαμβάνοντας έως 5 φορές (αυτή η διαδικασία δεν πρέπει να υπερβεί τα 20λεπτά), αφού ολκληρωθεί αφήνουμε το υπόλοιπο διάλυμα να τρέξει
από το ακροφύσιοι αφού πρώτα αφαιρέσουμε το πλαστικό κομμάτι. Όταν τελειώσει το διάλυμα βάζουμε καθαρό νερό στο δοχείο για να ξεπλύνουμε
τη μηχανή (το επαναλαμβάνουμε 1-2 φορές).

Όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει την διαδικασία που ακολουθεί και θεωρεί σωστή ή όποια ένσταση έχει στα παραπάνω έτσι ώστε να βγάλουμε τελικά έναν καλό οδηγό-συμπέρασμα για την καλή συντήρηση της μηχανής μας.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από crs13 » Τετ Φεβ 03, 2016 6:16 pm

crs13 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέος στο foroum και κάτοχος Gaggia Baby Class και γενικά αρχάριος στο χώρο .
Διάβασα αρκετά στο φόρουμ και υπάρχουν αρκετά σχόλια διάσπαρτα, αλλά δεν έχω βρει κάποιο θέμα που να σχετίζεται αποκλειστηκά για τον καθαρισμό της συγκεκριμένης μηχανής, αν υπάρχει ήδη αλλά δεν το είδα ζητώ συγνώμη.
Προσωπικά διάβασα το manual της μηχανής για τον καθαρισμό και επίσης μίλησα με eurogat όπου μου συνέστησαν τα παρακάτω:

-- καθαρισμός με cafiza κάθε 1-2 εβδομάδες ανάλογα τη χρήση, χωρίς backflushing καθώς δεν συνίσταται από τον κατασκευαστή. Αραίωμα
ανάλογης ποσότητας cafiza μέ νερό (θερμοκρασίας δωματίου) και αφήνουμε μερικά λεπτά τα εξής κομμάτια της μηχανής για να καθαρίσουν:
portafilter (μόνο το μεταλλικό μέρος), καλαθάκια portafilter, Shower screen/σίτα, Drip tray/δοχείο απόνερων
-- αφαλάτωση με Dezcal κάθε 1-1,5 μήνα, αραίωση ανάλογης ποσότητας dezcal σκόνης ή υγρού (προτείνεται υγρό λόγω καλύτερη αραίωσης)
και γεμίζουμε το δοχείο/tank (500ml), αφαιρούμε τη σίτα από το group αλλά και το πλαστικό από το ακροφύσιο, έπειτα αφήνουμε να περάσει το
διάλυμα από το group για τρία λεπτά και το σταματάμε για τρία λεπτά περίπου ώστε να κρυώσει η αντλία, στη συνέχεια αφήνουμε να τρέξει από το
ακροφύσιο για τρία λεπτά και σταματάμε πάλι για τρία λεπτά, επαναλαμβάνουμε την διαδικασία η οποία δεν πρέπει να υπερβεί συνολικά τα 20
λεπτά διότι πιέζεται η αντλία. Όταν τελειώσει το διάλυμα βάζουμε καθαρό νερό στο δοχείο για να ξεπλύνουμε τη μηχανή (το επαναλαμβάνουμε 1-2
φορές).

Όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει την διαδικασία που ακολουθεί και θεωρεί σωστή ή όποια ένσταση έχει στα παραπάνω έτσι ώστε να βγάλουμε τελικά έναν καλό οδηγό-συμπέρασμα για την καλή συντήρηση της μηχανής μας.

Ευχαριστώ!
Έχω κάνει κάποιες μικρές διορθώσεις παραπάνω σχετικά με την διαδικασία καθαρισμού!!

peolinio
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2015 11:38 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Προσεχώς
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από peolinio » Πέμ Φεβ 18, 2016 11:13 pm

εχω την ίδια μηχανή 2 μήνες τώρα χωρίς να έχω κάνει κάποια συντήρηση και σκέφτομαι να αρχίσω σιγά σιγά. Διάβασα για το περιβόητο backflash ότι βοηθά και πρέπει να γίνεται τακτικά. Τελικά όντως δεν προβλέπεται για την class απο τον κατασκευαστη ; Τι συνέπειες εχει ; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Φεβ 18, 2016 11:30 pm

υπαρχουν πολλά ποστ ανθρώπων εδω μέσα που λένε οτι κόλλησε η μηχανή, βούλωσε, δε τρεχει νερό, κάνει μονο θόρυβο κτλ κτλ. στο τέλος ολοι καταλήγουν στο οτι δεν την καθαρίζουν όσο συχνά πρέπει. άρα ναι. αφαλάτωση και πλήρες λύσιμο γρουπ στους 2 - 2,5 μήνες και backflush καθε μια δυο βδομάδες
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από crs13 » Παρ Φεβ 19, 2016 12:52 am

peolinio έγραψε:εχω την ίδια μηχανή 2 μήνες τώρα χωρίς να έχω κάνει κάποια συντήρηση και σκέφτομαι να αρχίσω σιγά σιγά. Διάβασα για το περιβόητο backflash ότι βοηθά και πρέπει να γίνεται τακτικά. Τελικά όντως δεν προβλέπεται για την class απο τον κατασκευαστη ; Τι συνέπειες εχει ; Ευχαριστώ
καλησπέρα,
μετά από επικοινωνία με την ίδια εταιρεία μέσω email αλλά και με την Eurogat μου επιβεβαίωσαν πως backflush δεν επιτρέπεται στην Gagia Baby Class.
επίσης με ενημέρωσαν για τον τρόπο καθαρισμού που αναφέρω πιο πάνω.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 19, 2016 9:01 am

Υπάρχει ένα νήμα που το θέμα backflushing έχει συζητηθεί σε κάθε πτυχή του. Και παλαιότερα και για όλες τις Gaggia Βaby και Classic (την παλιά) οι τεχνικοί της Eurogat έλεγαν το ίδιο πράγμα. Ποτέ όμως δεν δικαιολόγησαν επαρκώς το γιατί. Ας διαβάσει κάποιος το νήμα
viewtopic.php?f=15&t=205#p1939
ας ψάξει και στα site του εξωτερικού και ας πράξει όπως καταλαβαίνει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

peolinio
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2015 11:38 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Προσεχώς
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από peolinio » Παρ Φεβ 19, 2016 1:57 pm

Christos έγραψε:Υπάρχει ένα νήμα που το θέμα backflushing έχει συζητηθεί σε κάθε πτυχή του. Και παλαιότερα και για όλες τις Gaggia Βaby και Classic (την παλιά) οι τεχνικοί της Eurogat έλεγαν το ίδιο πράγμα. Ποτέ όμως δεν δικαιολόγησαν επαρκώς το γιατί. Ας διαβάσει κάποιος το νήμα
viewtopic.php?f=15&t=205#p1939
ας ψάξει και στα site του εξωτερικού και ας πράξει όπως καταλαβαίνει.
Καλησπέρα το έχω διαβάσει το σχετικό τόπικ, απλώς είδα το συγκεκριμένο τόπικ που αναφέρει την ίδια μηχανή με την δική μου και είπα να ρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρος . Προσωπικά θα εφαρμόσω μιας και πιστέυω πως μόνο καλό μπορεί να κάνει . Το θέμα με τις αντιπροσωπίες είναι του τύπου να αγοράζεις μόνο επίσημα αξεσουάρ της ιδιας εταιρείας κτλ γιατί αλλιώς είσαι εκτός εγγύησης σε περίπτωση στραβής όπως και με τα αυτοκίνητα :offtopic:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 19, 2016 2:40 pm

Το σημαντικό είναι να ξέρει κάποιος σίγουρα ότι έχει η μηχανή του αυτήν την τρίοδη βαλβίδα. Πχ η νέα Gaggia Classic δεν την έχει. Ποιος ξέρει πότε αντίστοιχες αλλαγές θα γίνουν και στις Baby! Εάν η μηχανή δεν έχει αυτήν την βαλβίδα τότε δεν κάνουμε backflushing.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Μαρ 13, 2016 12:25 am

παιδιά μια ερωτησούλα για τον καθαρισμό..
Μετά από dezcal ή cafiza πλένετε τα μέρη (όπως pf,σίτα, δοχείο νερού) με σφουγγαράκι και υργό πιάτων?
ή μήπως δεν κάνει, εγώ τα πλένω και έπειτα τα τοποθετώ στην μηχανή και την αφήνω για λίγο να τρέξει καυτό νερό, επίσης πετάω και τον πρώτο καφέ μετά από dezcal..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 13, 2016 10:23 am

Όχι δεν χρειάζεται το πλύσιμο με σφουγγαράκι και απορρυπαντικό πιάτων, απλό ξέπλυμα με νερό όπου χρειάζεται είναι αρκετό.
Ο καθαρισμός του δοχείου (ρεζερβουάρ) νερού είναι ανεξάρτητος από την αφαλάτωση και το backflashing και αυτόν μπορείς να τον κάνεις κανονικά με υγρό πιάτων όπως θα έκανες με ένα οποιοδήποτε πλαστικό δοχείο.
Δεν είναι απαραίτητο να πετάς τον πρώτο καφέ μετά από χρήση του Dezcal αφού έχεις ξεπλύνει σωστά την μηχανή αλλά δεν είναι και κακό να το κάνεις.
Είναι απαραίτητο μετά από Cafiza να πετάς τον πρώτο καφέ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση