Izzy spicy red C-201

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
djkokalis

Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από djkokalis » Παρ Φεβ 14, 2014 1:32 pm

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής εδώ και αρκετό καιρό. Εχθές αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα: Γέμισα το δοχείο νερό που μπαίνει στο πίσω μέρος της μηχανής αλλά φαίνεται ότι δεν κούμπωσε καλά και έβγαζε νερό. Το έχω ξανααντιμετωπίσει παλαιότερα μια φορά και απλά πίεσα λίγο την βαλβίδα-λαστιχάκι από το μέσα μέρος του δοχείου έτσι ώστε να καθήσει καλά για να μην κάνει διαρροή. Αυτή την φορά όμως δεν πιάνει τίποτα και τρέχει συνεχώς.... :clap:

Τι μπορώ να κάνω και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;;; Στο ίντερνετ που έψαξα δεν κατάφερα να βρω τηλ για το service της izzy. :a026:

Επίσης να αναφέρω πως δεν έχω κάνει ποτέ αφαλάτωση σε περίπτωση που παίζει ρόλο!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 14, 2014 1:53 pm

Σαν πρώην κάτοχος αυτής της μηχανής μπορώ να σου πω ότι είναι μίας χρήσης.
Ανταλλακτικα καινούργια και service τα ξεχνάς.
Μόνο αν κανιβαλίσεις καμιά μεταχειρισμένη.
Κατά την προσωπική μου γνώμη δεν αξίζει να ασχοληθείς πλέον με αυτή.

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από alexgrc » Παρ Φεβ 14, 2014 2:03 pm

Ποσο καιρό την έχει αν επιτρέπεται;

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από re4male » Παρ Φεβ 14, 2014 2:36 pm

Αν σου αρεσει να πινεις καφε κονσερβα, τοτε παρε μια με καψουλες καινουργια αλλιως πας σε μυλο-gaggia classic που εχεις και τεχνικη υποστηριξη

djkokalis

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από djkokalis » Παρ Φεβ 14, 2014 3:11 pm

Βρήκα τι έφταιγε. Είχε κολλήσει το λαστιχάκι στην μηχανή και το έφτιαξα! Την έχω 2 και χρόνια και μου δουλεύει καλά. Την αγόρα μεταχειρισμένη από έναν φίλο που την πρόσεχε αρκετά. Η απόδειξη αγοράς γράφει 2009!

Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος γενικά. Φτιάχνει ωραίο καφεδάκο και καλή κρέμα. Αλλά επειδή ψάχνομαι για να αγοράσω μια καινούργια τι θα μου προτείνατε; gaggia? και αν ναι ποια.

Τέλος μια ερώτηση. Μου είπαν για να κάνω αφαλάτωση στη μηχανή να βάλω ένα κουταλάκι της σούπας αλάτι στο δοχείο του νερού και να το αφήσω να τρέξει. Ισχύει; Γιατι μου φάνηκε περίεργο... Τέλος μου είπαν να ξεβιδώσω ένα βιδάκι απο εκεί που τρέχει ο καφές και να το καθαρίσω με οδοντόβουρτσα μαλακά. Εκεί έχει ένα ελατηριάκι κάπως. Πρέπει να το σφινώσω με την βίδα ή να το αφήσω να προεξέχει;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tristanos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 11:43 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Taf και ότι φρέσκο πέσει στα χέρια μου!
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από tristanos » Παρ Φεβ 14, 2014 3:26 pm

Όσο αφορά την αγορά νέας μηχανής δες εδώ (viewforum.php?f=2) θα βρεις απαντήσεις σε όλες σου της απορίες και εμένα αυτές ήταν ο μπούσουλας στην αγορά της δικής μου!
Για οδηγίες αφαλάτωσης αναλόγως τον τύπο της μηχανής σου εδώ: viewforum.php?f=15

dim_cafe

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από dim_cafe » Παρ Φεβ 14, 2014 3:46 pm

djkokalis έγραψε:Βρήκα τι έφταιγε. Είχε κολλήσει το λαστιχάκι στην μηχανή και το έφτιαξα! Την έχω 2 και χρόνια και μου δουλεύει καλά. Την αγόρα μεταχειρισμένη από έναν φίλο που την πρόσεχε αρκετά. Η απόδειξη αγοράς γράφει 2009!

Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος γενικά. Φτιάχνει ωραίο καφεδάκο και καλή κρέμα. Αλλά επειδή ψάχνομαι για να αγοράσω μια καινούργια τι θα μου προτείνατε; gaggia? και αν ναι ποια.

Τέλος μια ερώτηση. Μου είπαν για να κάνω αφαλάτωση στη μηχανή να βάλω ένα κουταλάκι της σούπας αλάτι στο δοχείο του νερού και να το αφήσω να τρέξει. Ισχύει; Γιατι μου φάνηκε περίεργο... Τέλος μου είπαν να ξεβιδώσω ένα βιδάκι απο εκεί που τρέχει ο καφές και να το καθαρίσω με οδοντόβουρτσα μαλακά. Εκεί έχει ένα ελατηριάκι κάπως. Πρέπει να το σφινώσω με την βίδα ή να το αφήσω να προεξέχει;

Ευχαριστώ
Καλησπέρα φίλε μας, όσον αφορά την αγορά καινούριας μηχανής μπορείς να πάρεις απαντήσεις μέσα απο αυτό εδώ το φόρουμ και να οδηγηθείς σε αυτή που θες. Απο εκεί και πέρα, παρόλο που η μηχανή σου είναι μια οικονομική μηχανή, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς την ποιότητα κατασκευής, χαίρομαι που έχει βολέψει την ανάγκη σου για καφέ μιας που απ'ότι κατάλαβα θες ένα απλούστατο καφεδάκι και όχι να γίνεις εσπρεσσοεπιστήμονας. όσο μικρή και όσο οικονομική είναι μια μηχανή δεν παύει να χρειάζεται συντήρηση. Θα πάρεις λοιπόν ή ένα φακελάκι αφαλατικό απο οποιοδήποτε καφεκοπτείο ή ακόμα φθηνότερο το ξινό απο τα μπαχαρικά του σουπερ μαρκετ. Θες περι τα 30 γραμμαρια σε 1 λιτρο νερό. Αφού διαλύσεις το ξινό στο νερό μέσα σε ένα μπουκάλι ή κανάτα το ρίχνεις στο δοχείο της μηχανής. Την ανάβεις, και μόλις είναι έτοιμη για καφέ πατάς το κουμπί και στρίβεις το μοχλό του ατμού στο τέρμα ώστε να βγεί νερό ζεστό απο το ακροφύσιο ατμού. μετράς περι τα 30 δεύτερα και στρίβεις του μοχλό του ατμού στο κλειστό ωστε το νερό να βγαίνει απο το γκρούπ του καφέ. άλλα 30 δευτερόλεπτα. μετά κλείνεις την μηχανή εντελώς και την αφήνεις απο 15-30 λεπτά. Πας την ξανανοίγεις και επαναλαμβάνεις την παραπάνω διαδικασία ως να τελειώσει το ξινονερο απο την δεξαμενή. Κατόπιν καθαρίζεις την δεξαμενή νερού και την γεμίζεις με καθαρό νερό απόπου και με την παρπάνω διαδικασία ξεπλένεις όλο το εσωτερικό της μηχανής. Είσαι έτοιμος. τώρα αν η μηχανή σου δεν έχει αφαλατωθεί ποτέ φυσικό είναι να ξεκολλήσουν κομμάτια αλάτι απο εκει και κατα την έξοδό τους να κολλήσουν στη σίτα του γκρούπ (ντουζιέρα). Θα πρότινα λοιπόν πρίν αρχίσεις την διαδικασία να ξεβιδώσεις την σίτα του γκρούπ η οποία σίγουρα θα είναι βουλωμένη και να την βάλεις ξεχωριστά σε ξίδι να σπάσουν τα άλατα και τα λίπη του καφέ.
Για ότι άλλο εδώ είμαστε.
Με εκτίμηση
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 14, 2014 4:09 pm

Εχει αλουμίνιο μέσα και για αυτό η πρόταση είναι να γίνει αφαλάτωση με λευκό ξύδι.
Για την αφαλάτωση με αλάτι μόνο σαν ανέκδοτο ή πλάκα μπορεί να γίνει :a116:
Εκτος και αν μιλάμε για ομοιοπαθητική αφαλάτωση :a048:

www​.benroubi.gr/ben-flip/izzy11.pdf

djkokalis

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από djkokalis » Παρ Φεβ 14, 2014 6:27 pm

dim_cafe έγραψε:
Καλησπέρα φίλε μας, όσον αφορά την αγορά καινούριας μηχανής μπορείς να πάρεις απαντήσεις μέσα απο αυτό εδώ το φόρουμ και να οδηγηθείς σε αυτή που θες. Απο εκεί και πέρα, παρόλο που η μηχανή σου είναι μια οικονομική μηχανή, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς την ποιότητα κατασκευής, χαίρομαι που έχει βολέψει την ανάγκη σου για καφέ μιας που απ'ότι κατάλαβα θες ένα απλούστατο καφεδάκι και όχι να γίνεις εσπρεσσοεπιστήμονας. όσο μικρή και όσο οικονομική είναι μια μηχανή δεν παύει να χρειάζεται συντήρηση. Θα πάρεις λοιπόν ή ένα φακελάκι αφαλατικό απο οποιοδήποτε καφεκοπτείο ή ακόμα φθηνότερο το ξινό απο τα μπαχαρικά του σουπερ μαρκετ. Θες περι τα 30 γραμμαρια σε 1 λιτρο νερό. Αφού διαλύσεις το ξινό στο νερό μέσα σε ένα μπουκάλι ή κανάτα το ρίχνεις στο δοχείο της μηχανής. Την ανάβεις, και μόλις είναι έτοιμη για καφέ πατάς το κουμπί και στρίβεις το μοχλό του ατμού στο τέρμα ώστε να βγεί νερό ζεστό απο το ακροφύσιο ατμού. μετράς περι τα 30 δεύτερα και στρίβεις του μοχλό του ατμού στο κλειστό ωστε το νερό να βγαίνει απο το γκρούπ του καφέ. άλλα 30 δευτερόλεπτα. μετά κλείνεις την μηχανή εντελώς και την αφήνεις απο 15-30 λεπτά. Πας την ξανανοίγεις και επαναλαμβάνεις την παραπάνω διαδικασία ως να τελειώσει το ξινονερο απο την δεξαμενή. Κατόπιν καθαρίζεις την δεξαμενή νερού και την γεμίζεις με καθαρό νερό απόπου και με την παρπάνω διαδικασία ξεπλένεις όλο το εσωτερικό της μηχανής. Είσαι έτοιμος. τώρα αν η μηχανή σου δεν έχει αφαλατωθεί ποτέ φυσικό είναι να ξεκολλήσουν κομμάτια αλάτι απο εκει και κατα την έξοδό τους να κολλήσουν στη σίτα του γκρούπ (ντουζιέρα). Θα πρότινα λοιπόν πρίν αρχίσεις την διαδικασία να ξεβιδώσεις την σίτα του γκρούπ η οποία σίγουρα θα είναι βουλωμένη και να την βάλεις ξεχωριστά σε ξίδι να σπάσουν τα άλατα και τα λίπη του καφέ.
Για ότι άλλο εδώ είμαστε.
Με εκτίμηση
Δημήτρης
Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τις πληροφορίες. Το ξινό αν κατάλαβα καλά είναι μπαχαρικό γιατί πρώτη φορά το ακούω. Επειδή διάβασα το βιβλίο οδηγιών γράφει ο καθαρισμός να γίνεται με ξύδι. Εσύ τι μου προτείνεις ξύδι ή ξινό; Τέλος με το ελατηριάκι που ρώτησα πρέπει να είναι σφηνωμένο ή όχι;

Ευχαριστώ

dim_cafe

Re: Izzy spicy red C-201

Δημοσίευση από dim_cafe » Σάβ Φεβ 15, 2014 1:27 pm

επειδή δεν γνωρίζω την μηχανή αν ο κατασκευαστής προτίνει λόγω υλικών κατασκευής λευκό ξύδι προτίμησέ το και εσύ είανι κάπως πιο ήπιο απο το ξινό που είναι πιο όξινο. το σφινομένο ελατηριάκι δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι δες αν με λίγη δύναμη δεν βγεί άστο στη θέση του και κάνε αφαλάτωση.

Απάντηση