Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:00 pm

παιδιά για την μηχανή μου, (gaggia classic) εχω 2 καθαριστικά. το cafiza και το dezcal. τα είχα αγοράσει και τα δυο σε συσκευασίες λίτρου/κιλού.
εδω και 2+ χρόνια, το cafiza είναι ακόμα γεμάτο. χρησιμοποιώ 3 γραμμάρια τη φορά. το οποιο ειναι πραγματικά ελάχιστο. 2-3 φορές το μήνα.

αντιθέτως βλέπω οτι στο dezcal κάνω υπερκατανάλωση. είμαι έτοιμος να ξαναγοράσω λίτρο. για 3η φορά. το αραιώνω με αναλογία 1/10 όπως γράφει στη συσκευασία. αλλα μάλλον βάζω πολύ, μια και το δοχείο νερού παίρνει εναμιση λίτρο σχεδον.

είδα τα "σακουλάκια" που λένε πολλοί οτι χρησιμοποιούνε οτι ειναι συσκευασίες των 28 γραμμαρίων. πολυ πολυ λιγότερο απο οσο βάζω εγώ.
δηλαδη με 1/10 αναλογία, είναι 300 γραμμάρια μείγματος. δηλαδή όσο δύο γεμίσματα boiler.
είναι αρκετά;

ευχαριστώ
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:33 pm

Ποτέ δεν συγκρίνουμε διαφορετικές μονάδες (πχ γραμμάρια με ml). Στην περίπτωση μας πρέπει να τα μετατρέψεις σε όρους συγκεντρώσεων και πρέπει να γνωρίζεις την συγκέντρωση του πυκνού υγρού Dezcal.
Εάν υποθέσουμε ότι αυτή είναι 280γρ κιτρικό οξύ / λίτρο τότε σημαίνει ότι όταν το αραιώνεις με αναλογία 1:10 (1:9 θα έπρεπε να ήταν) θα πρέπει να βάζεις 100ml από αυτό, να το αραιώνεις με νερό στο 1 λίτρο για να έχεις ακριβώς το ίδιο διάλυμα με το να έβαζες ένα σακουλάκι σκόνης Dezcal 28γρ σε ένα λίτρο νερό.
Η να το κάνω πιο απλό, το ένα λίτρο υγρού Dezcal σου κάνει 10 αφαλατώσεις που ακριβώς τις ίδιες θα έκανες με 10 φακελάκια σκόνης.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:46 pm

δηλαδη τα ατομικά φακελάκια μιας χρήσεως των 28 γραμμαρίων ειναι πιο συμπηκνωμένα απο τη συσκευασία σε λίτρο;
τα φακελάκια επίσης ειναι πολυ πολυ φθηνότερα
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:59 pm

Πιο "συμπυκνωμένο" αποτέλεσμα δε γίνεται από την σκόνη.
Το υγρό dezcal είναι απλά το ίδιο πράγμα αλλά πιο τεμπέλικο γιατί απλά δεν κάνεις το στάδιο της διαλυτοποίησης της σκόνης σε νερό. Ευκολία πληρώνεις.
Βέβαια το τονίζω ξανά, πρέπει να ξέρεις την συγκέντρωση του αγοραστού διαλύματος Dezcal. Γιατί πχ εάν ήταν η διπλάσια από αυτήν που υποθέτω ότι έχει, αυτό τότε θα αντιστοιχούσε σε 20 φακελάκια σκόνης.
Αλλά προσωπικά εικάζω ότι δεν έχει παραπάνω και ότι κάνει την χρήση που θα έκαναν 10 σακουλάκια σκόνης.

Update:
Διαβάζοντας τις οδηγίες από την ιστοσελίδα της Urnex για επαγγελματική χρήση,
http://www.urnexbrand.com/products/Dezc ... owder.aspx
και υποθέτοντας ότι οι οδηγίες 28g σκόνη / 500ml νερό και 50ml υγρό / 500ml νερό καταλήγουν σε ίδιας συγκεντρώσεως διαλύματα, τότε το ένα λίτρο υγρού Dezcal θα αντιστοιχεί σε 20 φακελάκια σκόνης Dezcal.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Μαρ 13, 2016 2:06 am

Christos έγραψε:Οδηγίες αφαλάτωσης.
(Ακολουθείστε τες με δική σας ευθύνη και αφού πρώτα συμβουλευτείτε τις οδηγίες του κατασκευαστή της μηχανής σας. )

1. Ανοίξτε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
2. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
3. Πατήστε ON στον διακόπτη ατμού
4. Πατήστε ΟΝ στην αντλία και αφήστε να τρέξουν 250 ml νερό από το ακροφύσιο ατμού. Προσοχή στον μέγιστο χρόνο που μπορείτε να το κάνετε αυτό. (Δεν θα συνιστούσα παραπάνω από 30 s)
5. Κλείστε την αντλία
6. Πατήστε OFF στον διακόπτη ατμού
7. Απενεργοποιείστε την μηχανή, ώστε να μην ζεσταίνεται το νερό στον βραστήρα.
8. Αφήστε την μηχανή ανενεργή για 15 min
9. Κλείστε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
10. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
11. Ενεργοποιήστε την αντλία και τρέξτε από την κεφαλή άλλα 250 ml νερό
12. Κλείστε την αντλία και την μηχανή και αφήστε την για άλλα 15 min ανενεργή.
13. Τρέξτε 250 ml από το διάλυμα διαδοχικά από το ακροφύσιο νερού και από την κεφαλή και αφήστε την μηχανή κλειστή για άλλα 15 min. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην αφήσετε την αντλία χωρίς νερό, όπως και προσοχή στους χρόνους που η αντλία είναι ενεργοποιημένη και στον χρόνο που απαιτείται να είναι κλειστή σε διαδοχικές εκκινήσεις της. Εγώ αφήνω τουλάχιστον 3 λεπτά να περάσουν πριν την θέσω ξανά σε λειτουργία.
14. Τέλος ξεπλύνετε την μηχανή τρέχοντας τουλάχιστον ένα δοχείο φρέσκο νερό, διαδοχικά από το ακροφύσιο ατμού και την κεφαλή.
Καλησπέρα Χρήστο,
καταρχήν εμένα με βοήθησε πάρα πολύ ο οδηγός σου (καθώς από eurogat δεν μου τα είπαν πολύ καλά, τεσπα..)
θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτός είναι ο τελικός οδηγός (αν έχεις προσθέσει όλα τα updates που αναφέρεις έπειτα)
επίσης αν στο βήμα 14 ξεπλένουμε με ένα δοχείο (1,5Lt στην baby class που έχω) χωρίς κάποια ενδιάμεση διακοπή (για ξεκούραση της μηχανής)
και αν στο βήμα 13, όταν λες 250ml διαδοχικά, εννοείς 125ml από το ακροφύσιο και 125 από την κεφαλή;

ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 13, 2016 10:11 am

Έχει να ανανεωθεί χρόνια αυτός ο οδηγός αλλά δεν θυμάμαι στις 39 σελίδες του νήματος να έχει συζητηθεί κάποια σημαντική διαφοροποίηση. "Σκοτεινό" ακόμα παραμένει το θέμα τις δοσολογίας, εάν για παράδειγμα θα ήταν καλύτερα να βάζει κάποιος όλο το φακελάκι Dezcal ή εάν χρησιμοποιεί κιτρικό οξύ (ξινό) να ζυγίζει 28g.

Στο 13 η απάντηση είναι ναι, με το διαδοχικά εννοώ 125ml από το ακροφύσιο και 125ml από την κεφαλή και στο 14 φυσικά και δεν ξεπλένεις με όλο το 1.5 λίτρο νερού μονομιάς αλλά κάνεις τις απαραίτητες διακοπές ώστε να κρυώνει η αντλία.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Μαρ 13, 2016 8:08 pm

Christos έγραψε:Έχει να ανανεωθεί χρόνια αυτός ο οδηγός αλλά δεν θυμάμαι στις 39 σελίδες του νήματος να έχει συζητηθεί κάποια σημαντική διαφοροποίηση. "Σκοτεινό" ακόμα παραμένει το θέμα τις δοσολογίας, εάν για παράδειγμα θα ήταν καλύτερα να βάζει κάποιος όλο το φακελάκι Dezcal ή εάν χρησιμοποιεί κιτρικό οξύ (ξινό) να ζυγίζει 28g.

Στο 13 η απάντηση είναι ναι, με το διαδοχικά εννοώ 125ml από το ακροφύσιο και 125ml από την κεφαλή και στο 14 φυσικά και δεν ξεπλένεις με όλο το 1.5 λίτρο νερού μονομιάς αλλά κάνεις τις απαραίτητες διακοπές ώστε να κρυώνει η αντλία.
Ευχαριστώ..
Σχετικά με την δοσολογία προσωπικά χρησιμοποιώ dezcal προσθέτοντας 10% σε σχεση με το νερο..
Για τα updates που ρωτάω αναφέρομαι κυρίως στις 2-3 πρώτες σελίδες που τα αναφερεις..
Λογικά έχουν προστεθεί..

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Ιουν 11, 2016 8:31 pm

Σήμερα εκανα τη 2η αφαλατωση της gaggia. Η συχνότητα ειναι 1 αφαλατωση ανά 2 μήνες. Παράλληλα καθάρισα τη σιτα και την βαλβίδα της κεφαλής (πολλοί το λένε μανιτάρι).
Βρήκα τις οδηγίες πολύ χρήσιμες καθώς και όλο τον διάλογο που ακολούθησε. Προσωπικά χρησιμοποίησα κιτρικο οξύ (ξυνο) για την αφαλατωση και υγρό για τα πιάτα για τη σιτα, ξυδι για το μανιτάρι.

Άβαταρ μέλους
ppbill
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2016 9:18 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Την έδωσα
Μύλος:: Ascaso Mini i1 black
2ος Μύλος:: Ενας και με το ζορι
Οι καφέδες μου:: Τωρα ξεκιναω
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ppbill » Τρί Ιούλ 05, 2016 3:07 pm

καλησπερα everybody :coffee:
Μόλις έκανα την πρώτη αφαλάτωση με dezcal στην Lelit pl41 plust pid
Επειδη το ακροφύσιο του ατμου δεν το έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ, αφου πινω μονο εσπρεσσακια, διέλυσα ένα φακελάκι σε 1 λίτρο νερό (έτσι λέει στις οδηγίες), το πέρασα όλο από το group, και μετά πέρασα και 2-3 λίτρα νερό για να καθαρίσει. Είμαι οκ?

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από BiLLyS » Τρί Ιούλ 12, 2016 9:20 pm

Καλησπερα
Ηθελα να ρωτήσω εαν αντι για το φακελακι dezcal 25g χρησιμοποιήσω αυτο
http://www.you.gr/spiti-grafeio/kafes-p ... ezcal-120m
Θα εχω καποιο προβλημα;

Απάντηση