Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
koutsbas

Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από koutsbas » Παρ Μάιος 18, 2012 7:13 pm

Ειμαι νεο μελλον και σας καλησπεριζω ολους.
Δυσκολοι καιροι παιδες και απο τις λιγες απολαυσεις που μπορουμε ακομα να εχουμε ειναι το espressακι μας... Θα εντρυφήσω και γω λοιπον στις τεχνικες...

Στο ζουμι λοιπον.Εχω μια μηχανη του espresso ariete, οχι ακριβο μοντελο(αυτη εδω http://www.skroutz.gr/s/60504/Ariete-Ca ... esso+Maker ) εδω και μερικα χρονια και κανει ακομα καλο καφεδακι για τα γουστα μου αλλα ηρθε η ωρα που (μαλλον) η αντλια τα 'παιξε. Ακουγεται ενα πολυ σπαστικο μεταλλικο χτυπημα (σαν κομπρεσερ) την ωρα που του δινεις ρευμα για την αποσταξη(τοτε που μπαινει η αντλια). Αυτο το εκανε υπο φυσιολογικες συνθηκες οταν π.χ. ειχα ξεχασει να βαλω και τελειωνε το νερο απο το δοχειο της εσπρεσιερας. Τωρα το κανει συνεχεια και γι'αυτο το λογο δοκιμασα να το ανοιξω και να το καθαρησω. Το τι αλατα βρηκα στα σωληνακια που πηγαιναν σε αντλια και μποιλερ δεν λεγεται. Το καθάρισα, διορθωθηκε προσωρινα αλλα μετα απο μερικα εσπρεσο παλι τα ιδια, αρα η αντλια (φανταζομαι) εχει...''κρεπάπει''. Συνεχιζει παρ'ολα αυτα να κανει(κακην-κακως) καφεδακι αλλα ειναι απιστευτα σπαστικο. Ασε που αν χρειαστε να κανω χαραματα καφε πρεπει να ξυπνησει και ολο το τετραγωνο μαζι :lol: :lol: :lol:

Επειδη την ψιλιαζομαι οτι παει για πεταμα, ειπα να κανω καμια προσπαθεια να την επισκευασω εστω και μονος μου. Αν τελικα ειναι η αντλια, ποσο να κανει ? Υποπτευεστε οτι μπορει να συμβαινει κατι αλλο ? Και αν τελικα παει για...ανακυκλωση, εχει να προτεινει κανενας, καμια μηχανη κοντα στα +-100ευρω ? Ευχαριστω.


Υ.Γ : Ζωτω συγνωμη αν ποσταρα ξεκαρφωτα αλλα δεν εβλεπα πως μπορουσα να ανοιξω νεο θεμα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 18, 2012 7:39 pm

koutsbas έγραψε:....

Υ.Γ : Ζωτω συγνωμη αν ποσταρα ξεκαρφωτα αλλα δεν εβλεπα πως μπορουσα να ανοιξω νεο θεμα.
Άμα διαβάσεις τους κανονισμούς αυτού του forum, θα χρειαστείς ένα ολόκληρο σεντόνι από συγγνώμη. Τι είμαστε εδώ, αναρχικό forum όπως οι 4Τ; :lol: Αν και υπάρχουν πολλά αναρχικά μέλη των 4T εδώ. :lol:

Για την αντλία, εάν φοράει την αντλία που φοράνε το 90% των οικιακών μηχανών (ULKA EP5 ή ΕΧ5) υπολόγισε κοντά στα 25 ευρώ.
http://www.kaffeemaschinendoctor.de/Sae ... ::334.html
Update: Πάντως σε Ιταλικό Site με ανταλλακτικά για Ariete, βρήκα δύο αντλίες, μία CEME (16.90€) και την παραπάνω ULKA μόνο 14.90€. Δεν ξέρω εάν είναι χωρίς ΦΠΑ όμως.

Για τον θόρυβο που αναφέρεις, άμα η μηχανή βγάζει κανονική ροή νερού, το μυαλό μου θα πήγαινε στο ότι η αντλία δεν είναι στερεωμένη καλά και όπως δονείται χτυπάει κάπου στο εσωτερικό της μηχανής.

ΥΓ Ενημέρωσε το προφίλ σου με το μικρό σου όνομα και την πόλη σου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

koutsbas

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από koutsbas » Παρ Μάιος 18, 2012 10:59 pm

Χρηστο σε ευχαριστω θερμα για την κατανοηση σου φιλε μου . Ενταξη, δεν θα υποκριθω οτι διαβασα τους κανονες :OOPS: αλλα υποσχομαι να το κανω γιατι ειδα πολυ ενδιαφεροντα πραγματακια στο φορουμ και θα γινω θαμώνας .

Ρε συ Χρηστο, εχω μαθει την ''λυση-αρμολογηση'' της εσπρεσιερας απ'εξω (που λεγαμε και στο στρατο) γιατι την εχω λυσει 4 - 5 φορες :f010: . Δεν βρηκα να χτυπα πουθενα, μιας και αυτο νομιζα και γω στην αρχη οτι συμβανει.Επειδη θα τη λυσω μια τελευταια φορα, θα το κοιταξω ποιο σοβαρα μιας και στα ''περιεργα'' υπαρχουν συχνα απλες λυσεις. Αν τελικα ειναι η αντλια, την βρηκα και στο ebay περιπου 25 ευρω με μεταφορικα . Ξερεις αν μπορω να την αλλαξω μονος μου(πιανουν τα χερια μου) ή ειναι μπελαλιδικη δουλεια ?
Η μηχανη κανει κανονικα καφε αλλα ο θορυβος ειναι ανυποφορος :a080: .

Ευχαριστω και παλι
Βασιλης

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 19, 2012 12:05 am

Βασίλη δεν γνωρίζω την μηχανή σου, οπότε δεν ξέρω και πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις την αντλία. Άμα θέλεις ανέβασε μια φωτογραφία μήπως και κάποιος ειδικότερος από εμένα σου κάνει κάποιο βοηθητικό σχόλιο.
Πάντως άμα αποφασίσεις να κάνεις την αλλαγή και πριν αγοράσεις νέα αντλία, άμα πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις κάποια "εγχείρηση" της παλιάς.
Βρήκα αυτό το link που ίσως σου φανεί χρήσιμο:
http://ulkapumprepair.blogspot.com/2011 ... tures.html

Τέλος άμα πας για αλλαγή μηχανής, και δεν σε πείσουν αυτά που θα διαβάσεις εδώ μέσα για αγορά μηχανών και μύλου, μια φτηνή και καλή λύση για αντικατάσταση της μηχανής σου είναι στο παρακάτω link:
viewtopic.php?f=5&t=1239&p=18494#p18494
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

koutsbas

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από koutsbas » Τρί Μάιος 22, 2012 8:10 pm

Ξαναελυσα παλι την μηχανη και με περισια υπομονη αυτη την φορα προσπαθησα να βρω τι ειναι αυτο που προκαλει τον θορυβο. Κατεληξα οτι ΔΕΝ το κανει η αντλια αλλα ο θαλαμος που θερμαίνει το νερο(δεν ξερω αν υπαρχει ορολογια). Η αντλια δουλευει κανονικοτατα.Αυτη ειναι http://imageshack.us/photo/my-images/526/dsc00594f.jpg/ .
Λυνοντας την μηχανη http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... 593qk.jpg/ το μονο που προσεξα να μην δειχνει σωστο, ηταν αυτη τη βιδα http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 595hq.jpg/ που ηταν λιγο χαλαρη και την έσφιξα. Η μηχανη δουλευε αψογα χωρις ιχνος ''ρεταρισματος'' για πολυ ωρα και μετα απο πολλες δοκιμες(ολο το απογεμα εφαγα..). Την συμμάζεψα λοιπον ευχαριστημενος οτι δουλευει πλεον και την εβαλα στη θεση της για να φταξω το πρωινο μου, αγαπημενο εσπρεσακι.
Το πρωι που την ανοιξα για τον καφε....παλι τα ιδια :a134: . Εψαχνα για βαριοπουλα...

Κατεληξα στο εξης. Ο συντονισμος γινεται μεσα στο θαλαμο(ο οποιος ΔΕΝ εχει διαρροη) και αυτο συμβαινει οταν δεν υπαρχει σωστη ροη νερου και υπαρχει ΑΕΡΑΣ. Απο καπου λοιπον τραβαει αερα και γινεται ολη η φασαρια και θα πρεπει να το βρω...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου Χρηστο για να φτιαξω το ταπεινο σαραβαλακι μου :oneup: .

junior's

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από junior's » Τρί Φεβ 19, 2013 10:15 am

καλημέρα στη παρέα
Την ίδια μηχανή είχα (απ' το 2006) & αφού αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα (πριν κανα μήνα) με τον φίλο πιο πάνω, αποφάσισα να την λύσω, την έκανα φίλο & φτερό, όταν έφτασα στον θάλαμο & τον άνοιξα, μόνο εγώ έλειπα από μέσα!!!!! & όλα πετρωμένα, αμέσως κατάλαβα ότι έχει φράξει η έξοδος νερού απ' τις τρυπίτσες. Δεν επιχείρησα καμμιά άλλη ενέργεια μιας & δεν ήξερα που μπορώ να απευθυνθώ για ανταλλακτικά & παρήγγειλα την ίδια καινούργια (προσωπικά την έχω σαν την καλύτερη σε σχέση τιμής - ποιότητα καφέ)
Η καινούργια ήρθε πριν κανα μήνα & χθές ήταν η τελευταία ημέρα της αντλίας!!!!!!!!!(CEME) επειδή βαριέμαι οικτρά την αντιμετώπιση των service (χρόνος, δικαιολογίες, έλλειψη ανταλ/κών) έβγαλα απ' την παλιά μηχανή την αντλία (ULKA EP5 230V) & την αντικατέστησα, δουλεύει μια χαρά προς το παρών μετα από 7 χρόνια καθημερινής χρήσης!!!!!!
Μιά ερώτηση
Πως μπορώ να κρατώ το κύκλωμα & ιδιαίτερα τον θάλαμο & την έξοδο νερού καθαρά από άλατα κλπ?????

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 19, 2013 10:28 am

Καλωσόρισες Δημήτρη στο forum.
Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι απλή. Με συχνές αφαλατώσεις. Σε πρώτη φάση δες στο manual τι προιόν/οξύ προτείνεται από τον κατασκευαστή.
Αυτό που λες θάλαμο, υποθέτω ότι εννοείς το boiler, από τι υλικό είναι;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

junior's

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από junior's » Τρί Φεβ 19, 2013 10:47 am

Καλώς σας βρήκα
οι οδηγίες δεν αναφέρουν τίποτα για υλικά αφαλάτωσης
ναι το boiler εννοώ, εμφανισιακά μου κάνει σαν αλουμίνιο δεν είμαι σίγουρος

albert
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2018 12:15 pm

Καυτός καφές από την Ariete Cafe Florence 1330

Δημοσίευση από albert » Πέμ Ιουν 14, 2018 12:59 pm

Δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και αφορά ακριβώς την ίδια καφετιέρα.
Μετά από απενεργοποίηση της μηχανής για 7-8 χρόνια, την έβγαλα πάλι στην επιφάνεια, έκανα αφαλάτωση με ξυνό (κιτρικό οξύ;) και παρουσιάζει 2 θέματα.
1. Ο καφές βγαίνει πολύ ζεστός-καυτός σχεδόν. Αν πατήσω να τρέξει νερό χωρίς να έχω βάλει το PF βγάζει και ατμό μαζί.
2. Μετά από κάθε ενεργοποίηση αφήνω να τρέξει νερό και στο φλιτζάνι βλέπω πολύ μικρά κομματάκια (άλατα; ρινίσματα;) που στο δεύτερο φλιτζάνι σταματάνε.
Καμία ιδέα;

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θόρυβος από την αντλία της Ariete Cafe Florence 1330.

Δημοσίευση από kspyr » Παρ Ιουν 15, 2018 9:58 am

Καλημέρα,
Το ξινό είναι όντως κιτρικό οξύ.
1. Μπλοκαρισμένος/χαλασμένος διακόπτης ατμού είναι μια πιθανότητα. Αν την είχες αποθηκευμένη τόσα χρόνια όπως λες αν πιεζόταν κάπου ο διακόπτης συνεχώς, μπορεί να κόλλησε ανοιχτός.
2. Για αυτά που βγάζει, εσύ τα βλέπεις και μπορείς να τα μυρίσεις, ώστε να καταλάβεις τι είναι. Αν είναι αλουμινένιο το μπόιλερ, με τον καιρό πολύ πιθανό να έχει βγάλει άλατα από το αλουμίνιο και όχι τόσο απ' το νερό. Θα πρότεινα να ξανακάνεις αφαλάτωση και να περάσεις πολύ νερό για ξέπλυμα (τουλάχιστον δύο δοχεία).

Απάντηση