Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
tasos9322

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από tasos9322 » Σάβ Δεκ 22, 2012 6:48 pm

DioNiSis έγραψε:Καλησπερα,
Εχω και εγω μια καινούργια gaggia baby και ψαχνω για φιλτρο νερου.
Βλέποντας ομως οτι ειναι ακριβούτσικο το bestcup μηπως συμφαιρει καλύτερα να μην βαλω φιλτρο και να κανω πιο συχνα αφαλατωση με dezcal, πχ ανα μηνα?
Τι προτείνετε?
οντως το φιλτρο σαν πρωτη ματια φανταζει ακριβο αλλα αν σκεφτεις οτι θα το αλλαζεις καθε 3 με 3,5 μηνες???
και αφαλατωση αντι καθε μηνα,καθε δυο μηνες???
και θα γνωριζεις πως και κατι να εχει παθει το δικτυο νερου(περισσοτερη χλωρινη ειδικα το καλοκαιρι)το καφεδακι σου θα ειναι πεντακαθαρο!!!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Δεκ 22, 2012 7:17 pm

Off topic:
Τάσο μην γράφεις με παράθεση όταν απαντάς στο ακριβώς προηγούμενο post.Δεν χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
Hillmaster
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 3:47 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Illy Iperespresso
Μύλος:: Ποτέ ξανά Mahlkoenig
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι, και διπλοί
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Hillmaster » Πέμ Αύγ 29, 2013 12:14 am

Γεια σας.

Επειδή ενδιαφέρομαι να βάλω και εγώ ένα φίλτρο (συγκεκριμένα το Bestcup M) στο εσωτερικό της δεξαμενής νερού της Gaggia Classic, και δεν γνωρίζω εάν χωράει μέσα σε αυτή αφού δεν μπόρεσα να βρω κάποια αναφορά ή κάποια φωτογραφία της Gaggia Classic με το παραπάνω φίλτρο, θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος από εσάς έχει τοποθετήσει το φίλτρο αυτό σε Gaggia Classic.

Sotiris

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Sotiris » Πέμ Σεπ 12, 2013 4:46 pm

Παιδια χρησιμοποιω μονο εμφιαλομενο νερο στη μηχανη του καφε. Εχει νοημα η τοποθετηση καποιου φιλτρου; Μηπως υπαρχει κατι που να μειωνει και τα αλλατα, ωστε να μη χρειαζεται συχνα αφαλατωση η μηχανη;

Άβαταρ μέλους
Hillmaster
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 3:47 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Illy Iperespresso
Μύλος:: Ποτέ ξανά Mahlkoenig
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι, και διπλοί
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Hillmaster » Πέμ Σεπ 12, 2013 6:15 pm

Έχει νόημα η τοποθέτηση κάποιου φίλτρου ρητίνης, βασικά, εάν θες να περιορίσεις τα άλατα του νερού. Επίσης, καλό είναι να έχεις και μια κανάτα όπως αυτή για την απομάκρυνση του χλωρίου και άλλων στοιχείων που ίσως δίνουν μια βαριά γεύση στο νερό.

Εγώ που πέρασα από την Eurogat για να αφήσω το δελτίο εγγύησης του Vario και να ρωτήσω για την τοποθέτηση του Bestcup M στην Gaggia Classic, μου συνέστησαν να βάλω ένα απλό φίλτρο ρητίνης.

nikatsip

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από nikatsip » Παρ Σεπ 13, 2013 10:06 am

Sotiris έγραψε:Παιδια χρησιμοποιω μονο εμφιαλομενο νερο στη μηχανη του καφε. Εχει νοημα η τοποθετηση καποιου φιλτρου; Μηπως υπαρχει κατι που να μειωνει και τα αλλατα, ωστε να μη χρειαζεται συχνα αφαλατωση η μηχανη;
Όπως έχει αναφερθεί πολλάκις σε παλαιότερες δημοσιεύσεις, το γεγονός οτι χρησιμοποιείς εμφιαλωμένο νερό, δεν σε απαλλάσσει από την αφαλάτωση. Μάλιστα, (ειδικά εάν δεν έχεις δώσει σημασία) υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιείς εμφιαλωμένο νερό με περισσότερη περιεκτικότητα σε άλατα, απ'ότι το νερό του δικτύου της περιοχής σου!

Tkin73
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 9:45 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 80
Οι καφέδες μου:: Ανάλογα το βαλάντιο και τα κέφια!
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Tkin73 » Πέμ Οκτ 17, 2013 6:20 pm

Christos έγραψε:To φίλτρο που έχω πάρει από το espressocoffeeshop πιστεύω θα κάνει για την Classic.
viewtopic.php?f=4&t=36&start=50#p4848
Αυτό το φίλτρα σε ποιο απο τα 2 σωληνακια της classic πρεπει να μπαίνει?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Οκτ 17, 2013 6:34 pm

Σε αυτό που τραβάει νερό όταν η μηχανή είναι σε λειτουργία.

Tkin73
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 9:45 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 80
Οι καφέδες μου:: Ανάλογα το βαλάντιο και τα κέφια!
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Tkin73 » Πέμ Οκτ 17, 2013 7:00 pm

Ναι αλλα άντε να δεις μεσα απο το πλαστικο δοχείο και μεσα απο τα δυο σωληνακια ποιο τραβάει!

Νταξει το βρήκα! Ευχαριστω!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tkin73 την Πέμ Οκτ 17, 2013 7:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Οκτ 17, 2013 7:03 pm

Δοκίμασε να κάνεις ένα backflush. Κατά την διάρκεια που δουλεύει η αντλία θα τρέχει νερό από το σωληνάκι της επιστροφής. Όχι σε αυτό το φίλτρο, στο άλλο.

Θα σου απαντούσα "στο πιο μακρύ", αλλά το μήκος δεν είναι σταθερό (πηγαίνουν εύκολα πάνω-κάτω μέσα στο σώμα της μηχανής καθώς δεν είναι στερεωμένα κάπου), οπότε κάλιο γαϊδουρόδενε...

Απάντηση