Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μαρ 15, 2018 7:21 pm

Όλο το group καθάρισμα με Cafiza θέλει καταρχήν.

https://m.youtube.com/watch?v=2oGwJuJ65Dk

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Μαρ 15, 2018 8:55 pm

Firekostas έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα!Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα αφού υπάρχει ήδη και προχωράω στις ερωτήσεις. Μόλις μου ήρθε η Gaggia new Baby μου και παρατηρώ το εξής.Στην προσπάθεια να "γεμίσω" το boiler όλα δείχνουν να δουλεύουν κανονικά αφού η αντλία ακούγεται και από το ακροφύσιο του ατμού τρέχει κανονικά νερό. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν πατάω το κουμπί του brew αφού ενώ η αντλία ακούγεται νσ δουλεύει νερό δεν τρέχει ούτε κατά διάνοια. Το shower screen φαίνεται αρκετά βουλωμένο οπότε υποθέτω ότι είναι θέμα αφαλάτωσης εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι. Η μηχανή είναι Μεταχειρισμένη και ψιλό bargain deal αφού μου ήρθε από αγγλικό EBay με 79 ευρώ τελική τιμή με τα μεταφορικά. Ό ιδιοκτήτης της την χρησιμοποιούσε μόνο με ταμπλέτες illy (δυο κουτιά εκ των οποίων μου έκανε και δώρο χαχα) και δεν της έκανε αφαλάτωση ή back flush ποτέ στα 2 χρόνια που την δούλεψε μέχρι να πάρει iperespresso για την ευκολία οπωε είπε. Εξοπλίστηκα ήδη με Cafiza και Dezcal οπότε ξεκινάω σιγά σιγά να δω. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο?
Καθάρισε το group που σου είπε ο Artisti, αν και πιστεύω ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα αφού o προηγούμενος τη χρησιμοποιούσε μόνο με pods.
Πιο πιθανό να είναι θέμα με τη τρίοδη και να χρειάζεται να βγει από το boiler και να καθαριστεί.

Firekostas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 3:11 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Graef Cm 702
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Firekostas » Πέμ Μαρ 15, 2018 9:15 pm

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αρχικά. Είδα το βίντεο πριν και έβγαλα ήδη shower screen και plate τα οποία ήταν σχεδόν άσπρα από κόκκους που έμοιαζαν με Cafiza. Δεν ξέρω αν έτσι είναι τα άλατα βέβαια σε μηχανή που μάλλον δεν αφαλατώθηκε ποτέ. Τα βούτηξα όλα σε ζεστό νερό με Cafiza μαζί και το portafilter και τα baskets μα καθαριστούν. Τα έβγαλα και γυαλίζουν όλα. Κουμπωσα το plate και τώρα είμαι στην φάση της αφαλάτωσης με Dezcal. Το πρόβλημα συνεχίζει αφού από το ακροφύσιο τρέχει κανονικά νερό με Dezcal ενώ από το group head τίποτα ούτε σταγόνα. Να πω ότι δεν αφήνω πάνω από 30" γιατί φοβάμαι κάνει καμία διαρροη από μέσα. Θα ξοδέψω όλο το μπουκαλάκι το Dezcal και αν δε γίνει κάτι αύριο την ανοίγω.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μαρ 15, 2018 9:40 pm

Αν έβγαλες και καθάρισες και την βάση της ντουζιέρας τότε είναι η τρίοδη.

https://m.youtube.com/watch?v=l34iQULCpzg

Firekostas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 3:11 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Graef Cm 702
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Firekostas » Πέμ Μαρ 15, 2018 11:37 pm

Παιδέυτηκα λίγο αλλά τα κατάφερα! Έφαγα όλο το Dezcal και μάλιστα στην τρίτη προσπάθεια έβαλα αρκετό παραπάνω και σιγά σιγά άρχισαν να τρέχουν σταγονίτσες μέχρι που ξαφνικά έκανε ένα πράουου και άρχισε να τρέχει φουλ νερό!Πέρασα εναλλάξ και από group head και από ακροφύσιο και την άφησα να ξεκουραστεί. Έλυσα πάλι shower screen και plate και θα τα αφήσω όλο το βράδυ σε Cafiza.Στην πρώτη ευκαιρία που θα βρω θα την ανοίξω να δω και από μέσα τι παίζει και εάν δω ότι το ψιλό έχω θα δοκιμάσω να βγάλω boiler και τρίοδη να κάνω καλή δουλειά!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μαρ 16, 2018 8:01 am

Αφού ξεκόλλησε μην κάνεις τίποτα άλλο ευτυχώς δεν ήταν από λάδια.
Εκτός από τον καθαρισμό να βάζεις φιλτραρισμένο νερό και δεν θα έχει ξανά πρόβλημα.

Firekostas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 3:11 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Graef Cm 702
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Firekostas » Παρ Μαρ 16, 2018 11:28 am

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα έκανα και backflush σχολαστικό και όλα δείχνουν οκ.Στο drip tray γέμισε με παλιούς καφέδες αναμειγμένους με Cafiza και νερό. Μετά από αρκετά περάσματα με Cafiza και νερό πλέον βγάζει καθαρό νερό. Γέμισα και ένα διάφανο ποτηράκι με νερό το άφησα να κρυώσει και όλα δείχνουν οκ. Δεν μύριζε κάτι παράξενο και στην γεύση ήταν σκέτο νερό! Λίγο με προβληματίζει ότι χωρίς το portafilter όταν πατάω να τρέξει νερό πρώτα βγάζει αρκετό ατμό από το group head και μετά έχω καθαρή ροή νερού. Δεν μου φαίνεται για φυσιολογικό δηλαδή εκτός και εάν κάνω λάθος. Επίσης έκανα μια προσπάθεια να κάνω καφέ με το pressurised μονό με την πλαστική βαλβίδα από κάτω και ένα illy pod και από τα sprouts έγινε ο κακός χαμός. Πετάχτηκε παντού γύρω γύρω καφές και τα έκανε όλα χάλια και ο καφές βγήκε ένα μαύρο ζουμί χωρίς ίχνος κρέμα από πάνω. Ξέρω δεν βγαίνει συμπέρασμα έτσι αλλά παράξενο μου φαίνεται. Σαν να δουλευει δηλαδη με τέρμα πίεση μου φαίνεται. Τέλος του μήνα θα πάρω και μύλο και θα έχω πιο καθαρά συμπεράσματα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από harryv » Παρ Μαρ 16, 2018 12:10 pm

Η τελευταία περιγραφή με οδηγεί στο ότι έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία απ' ότι πρέπει στο boiler.
Κοίταξε λίγο μην κανένας θερμοστάτης ή τα καλώδιά του δεν πατάνε καλά ή μη του λείπει θερμοαγώγιμη. Αν και χωρίς να την έχει μαστορέψει ο προηγούμενος όλα αυτά μου φαίνονται δύσκολα να συμβούν πλην του να έχει κουνηθεί κάποιο καλώδιο θερμοστάτη κατά τη μεταφορά.

Firekostas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 3:11 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Graef Cm 702
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από Firekostas » Παρ Μαρ 16, 2018 5:57 pm

Λοιπόν άνοιξα και την μηχανή. Τα καλώδια όλα φαίνονται καλά και κανένα δεν λείπει από τη θέση του. Είδα το boiler όμως και ψιλό ανησύχησα. Είναι εμφανές ότι τα άλατα πρέπει να διαβρωσαν την φλάντζα και βγήκαν και έξω από αυτό. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο σήμερα να ασχοληθώ λογικά Κυριακή θα το πιάσω. Σε κάτι βίντεο στο YouTube είδα να το τρίβουν με γυαλοχαρτο. Να το κάνω ή θα το κάνω χειρότερα? Επίσης άκουγα στο κάτω μέρος της μηχανής να κοπανάει κάτι στο τοίχωμα. Ανοίγω και εκεί και βλέπω και άλλη έκπληξη! Η βάση της αντλίας έχει σπάσει και η αντλία κρεμόταν ελεύθερα. Τώρα τι κάνω με αυτό? Να το κολλήσω με καμία εποξική δύο συστατικών η έτσι όπως είναι δεν επηρεάζει? Θα πάρω και τηλέφωνο eurogat και στα λοιπά μαγαζιά να ρωτήσω τιμή μήπως αλλάξω όλη τη βάση.Παλι καλά που μου έχω εμπιστοσύνη σε κάτι τέτοια αλλιώς θα χτυπούσα το κεφάλι μου τώρα.


https://www.flickr.com/gp/57773368@N08/ry4AMu

https://www.flickr.com/gp/57773368@N08/nc6U6k

https://www.flickr.com/gp/57773368@N08/S510P3

https://www.flickr.com/gp/57773368@N08/0Mo7Qs

https://www.flickr.com/gp/57773368@N08/5f280N

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Καθαρισμός-Συντήρηση Baby Class

Δημοσίευση από DioNiSis » Σάβ Μαρ 17, 2018 3:03 pm

αν την εχεις ακομα ανοιχτη τη μηχανη κοιταξε τον θερμοστατη νερου να δεις τι θερμοκρασια γραφει επανω. το γραφω γιατι σε εμενα ετυχε και ειχε λαθως θερμοστατη απο το εργοστασιο.
αν θυμαμαι καλα του νερου γραφει 115 και του ατμου 145.
για τα άλατα στο μποιλερ κοιταξε τις 4 αλενοβιδες να δεις αν ειναι σφιγμένες καλα, γιατι με τον καιρο και με τους κραδασμούς ισως να εχει λασκάρει καμία.
για την αντλια σαν πιο απλη λυση θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις δεματικά καλωδίων για να τη στηρίξεις καπως να μην κρέμεται και κοπανάει.

Απάντηση