Πως ξεκινάω;;

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Anastasoula
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2018 11:38 am

Πως ξεκινάω;;

Δημοσίευση από Anastasoula » Τρί Ιαν 09, 2024 2:54 am

Χαιρετώ όλα τα μέλη!
Προσπαθώ να ξεστραβωθώ διαβάζοντας το φόρουμ αλλά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να σας καταλάβω :lol:
Από καφέδες είμαι σίγουρη άσχετη, στο να τους φτιάχνω, γιατί στο να τους πίνω μια χαρά τα πάω :lol:
Επίσης δεν έχω εμπειρία στα φόρουμ, αλλά εύχομαι να βγάλω άκρη.
Μπήκα σε κάποιες συζητήσεις να διαβάσω, αλλά ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω τίποτα :a058:
Πρέπει να διαβάσω κάτι συγκεκριμένο για να μπορώ να παρακολουθήσω;
Είμαι σε αναζητηση μηχανής (κ μύλου απ ότι κατάλαβα από χθες) κ διαπιστώνω πως για να κάνω τελικά νορμαλ καφέ, ακόμα κ να μου πείτε πάρε αυτό κ εκείνο, δεν αρκεί.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω τα φώτα σας

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως ξεκινάω;;

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Ιαν 09, 2024 8:07 am

Ξεκινα απο τα βασικα. τι ποσο εισαι διατεθιμενη να διαθεσεις, τι σου αρεσει να πινεις(espresso, καπουτσινο) και ποσο θελεις να ασχοληθεις. θα χρειαστεις μηχανη, μυλο, ενα tamper, αντε κι ενα εργαλειο κατανομης.

Anastasoula
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2018 11:38 am

Re: Πως ξεκινάω;;

Δημοσίευση από Anastasoula » Τρί Ιαν 09, 2024 12:16 pm

Μόνο τη μηχανή κ το μύλο κατάλαβα :lol: :lol:
Έχω μια esam 3200 που δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά δεν μ αρέσει καθόλου ο καφές που κάνει.
Ποσό θ ασχοληθώ πραγματικά δεν ξέρω, γιατί από τη μια θέλω να πίνω έναν νορμαλ καφέ (μαγαζιού) απ την άλλη το πρωί όταν ξυπνάω με κλειστά μάτια τον φτιάχνω κ τον θέλω γρήγοραααα

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Πως ξεκινάω;;

Δημοσίευση από Spira » Τρί Ιαν 09, 2024 2:09 pm

η μηχανή που έχεις είναι μια αυτόματη εσπρεσιέρα.
Η παρασκευή του espresso και ειδικά για το σπίτι έχει μια ταλαιπωρία. Οπότε αυτό το πατάς ένα κουμπί και θα βγαίνει ο καφές (ισοδύναμος με μαγαζί) δεν υπάρχει.
Στην αρχή απαιτεί λίγο χρόνο παραπάνω αλλά μετά από λίγο διάστημα θα πετυχαίνεις πολύ καλό αποτέλεσμα σε μικρό σχετικά χρόνο.
Ο Εσπρέσοο έχει πολλούς παραμέτρους που επηρεάζουν το αποτέλεσμα, όπως:
Εξοπλισμός (ποιότητα Μηχανής και μύλου), Καφέ (κόκκους), Νερό, Τεχνική και Συντήρηση εξοπλισμού.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Πως ξεκινάω;;

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Ιαν 09, 2024 6:39 pm

Anastasoula έγραψε:
Τρί Ιαν 09, 2024 12:16 pm
Μόνο τη μηχανή κ το μύλο κατάλαβα :lol: :lol:
Έχω μια esam 3200 που δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά δεν μ αρέσει καθόλου ο καφές που κάνει.
Ποσό θ ασχοληθώ πραγματικά δεν ξέρω, γιατί από τη μια θέλω να πίνω έναν νορμαλ καφέ (μαγαζιού) απ την άλλη το πρωί όταν ξυπνάω με κλειστά μάτια τον φτιάχνω κ τον θέλω γρήγοραααα
Εγώ θα σου έλεγα να δεις πώς μπορείς να φτάσεις τώρα σε ένα καλό αποτέλεσμα ροφήματος και αργότερα βλέπεις σε τί θέλεις να αναβαθμίσεις.
Έχεις μια υπεραυτόματη της οποίας το αποτέλεσμα δε σου αρέσει.

Ξεκίνα παίρνοντας μια ζυγαριά κουζίνας με ακρίβεια τουλάχιστον 0.1 γραμμάρια που θα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς αργότερα, και μέτρα πόσο καφέ βγάζεις. Μη βγάλεις πάνω από 30 γραμμάρια (υποθέτω πως η μεγαλύτερη δοσολογεία της καφετιέρας θα είναι ανάμεσα στα 12-16 γραμμάρια).

Ο καφές βγαίνει πικρός; Ξινός; Αραιός; Τί καφέ χρησιμοποιείς; Δοκίμασε ένα blend από έναν τοπικό specialty roaster, κάτι μεσαίου καβουρδίσματος όπως είναι τα περισσότερα speciality blends, και δες από εκεί τί αποτέλεσμα βγάζεις. Μόλις βγάλεις το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορείς στην υπεραυτόματη, έχεις μάθει 1-2 πράγματα και δε σε ικανοποιεί πια αυτή η μηχανή που έχεις (που είναι λογικό), τότε με βάση το τί καφέδες φτιάχνεις, το budget σου αλλά και το πόσο χρόνο διαθέτεις για την προετοιμασία του καφέ, διαλέγεις στο τί θα αναβαθμίσεις.

Vagos.mel
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 9:40 am

Re: Πως ξεκινάω;;

Δημοσίευση από Vagos.mel » Τρί Ιαν 09, 2024 8:31 pm

Είσαι σε θέση να διαθέσεις χρόνο και χρήμα ? Στα Χρήματα το ελάχιστο ποσό που πρέπει να διαθέσεις είναι περίπου 650 ευρώ. Δηλαδή 500 για την μηχανή και 150 για έναν μύλο χειροκίνητο ( μύλοι ηλεκτρικοί με καλό αποτέλεσμα υπολόγισε λίγο πάνω από 400 ευρώ) . Φυσικά υπάρχει και η επιλογή μεταχειρισμένου εξοπλισμού, αλλά με τις τιμές που βλέπω να παίζουν θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή . Εγώ ξεκίνησα με καινούργια μηχανή στα 450 ευρώ ( lelit pl41 tem pid) και μεταχειρισμένο μύλο στα 80 ευρω ( lelit pl43) . Στην αρχή έπαιρνα που και που όμορφα καφεδάκια. Σε δύο μήνες που έμαθα από πού να παίρνω καφέ, τι καφέ προτιμώ καθώς και πως να χρησιμοποιώ την μηχανή η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά . Οταν άλλαξα μύλο και έμαθα την μηχανή τέλεια τότε κατάλαβα πως θα αγοράσω καφέ από έξω μόνο όταν τύχει να μην πάρω από το σπίτι ή όταν θα πάω σε καφετέρια με φίλους και πρέπει να πιω κάτι . Και για τέλος θέλω να πω ότι παίρνω μεγάλη ευχαρίστηση όταν έρχεται παρέα στο σπίτι και τους κάνω ομορφα καφεδάκια που τα απολαμβάνουν .

Απάντηση